Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  27.01.2022

Mieszkańcy Lublina nie chcą zabudowy Parku Węglińskiego

Udostępnij

W związku z wyłożeniem projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla zabytkowego Parku Węglińskich w Lublinie, mieszkańcy sprzeciwiają się zabudowie usługowej i mieszkaniowej wielorodzinnej na terenie zabytku. Na tym terenie, w całości zlokalizowanym w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych, rośnie drzewostan parkowy o niezwykle cennych walorach przyrodniczych. Nowa planowana zabudowa z infrastrukturą wymusi wycinkę kolejnych drzew. Od 2006 roku wycięto ich aż 237!

Mieszkańcy Dzielnicy Węglin Południowy obecnie rozprowadzają między sobą Wnioski uwag do projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku na Węglinie i po podpisaniu dostarczają je do Biura Obsługi Mieszkańców bądź wysyłają mailem na adres: planowanie@lublin.eu.

Termin składania Wniosków upływa już niedługo, bo 31 stycznia (w najbliższy poniedziałek).

Na załączonych zdjęciach można zobaczyć, jak mieszkańcy organizują zbieranie Wniosków uwag. Założyli punkty: w Domu Kultury DDK Węglin oraz w dwóch lokalnych sklepach, gdzie można pobrać gotowy Wniosek uwag, podpisać go na miejscu i wrzucić do pudełka, z którego potem zbiorczo wszystkie wnioski zanoszone są do Biura Obsługi Mieszkańców. Na klatkach spółdzielni mieszkaniowej Mars również zostały wstawione pudełka do składania podpisanych Wniosków. W dwie kolejne soboty organizowane są dyżury w lokalnych sklepach w celu zbierania podpisów pod gotowymi Wnioskami. Nie sposób  przecenić rozprowadzania Wniosków sąsiad sąsiadowi z domów jednorodzinnych.

Do wieczora 25 stycznia (wtorek) mieszkańcy Dzielnicy Węglin Południowy zebrali 618 papierowych Wniosków uwag.

Każdy Polak, który ukończył 18 lat, bez względu na to, gdzie mieszka w Polsce, może przyłączyć się do akcji wysyłania Wniosku uwag do projektu zmiany planu dla zabytkowego Parku na Węglinie. Przyłącz się i Ty! Każdy Wniosek jest cenny!

Coraz więcej ludzi z różnych dzielnic Lublina, z różnych stron Polski i z różnych organizacji przyłącza się do akcji wysyłania Wniosku uwag.

Zezwolenie na nową zabudowę Parku Węglińskich stworzy precedens do zabudowy podobnych zabytkowych założeń dworsko-parkowych lub parkowo-pałacowych w województwie lubelskim. Nie można dopuścić, aby miejsca historyczne zniknęły i zostały zamienione w zwykłe działki budowalne.

Prosty formularz Wniosku z uwagami można pobrać ze strony interentowej: https://sites.google.com/view/stopzabudowieparku/stopzabudowieparku

Można się również podpisać pod Petycją online pod tytułem Stop zabudowie Parku Węglińskich w Lublinie: https://www.petycjeonline.com

W sprawie planowanej zabudowy zabytkowego Parku Węglińskich łączą się dwa tematy niezwykle istotne dla miasta: zieleń i dziedzictwo historyczne. To niesłychanie, że to mieszkańcy, a nie Wojewódzki Konserwator i Urząd Miasta, muszą bronić tego miejsca!

Rady Dzielnic za ochroną parku

Rada Dzielnicy Węglin Południowy podjęła uchwałę negatywnie opiniująca proponowane zmiany w planie zagospodarowania dla zabytkowego Parku na Węglinie w dn. 13.02.2022.

Sąsiednie  Rady Dzielnic: Czubów Północnych, Węglina Północnego oraz Konstantynowa dołączyły się do informowania mieszkańców o projekcie zmiany planu oraz o akcji zbierania Wniosków uwag. Dystrybuują Wnioski uwag wśród mieszkańców swoich Dzielnic. Oddolne działania mieszkańców połączyły Rady Dzielnic we wspólnym działaniu na rzecz ochrony zabytkowego zespołu dworsko-parkowego na Węglinie.

Jedna odpowiedź do “Mieszkańcy Lublina nie chcą zabudowy Parku Węglińskiego”

  1. Stanisław pisze:

    To skandal, aby zabytki przyrody i architektury padały pod młotami, piłami i łopatami chciwych i barbarzynskich „inwestorów” zapatrzonych jedynie w zysk, mamonę. Szanowni Radni , szanowne władze naszego Lublina nie dopuśćie do taego aktu barbaryństwa! Błagam. Mam 83 lata. Na Lublin patrzę od dziesiątków lat, od kiedy na stałe wróciłem z Warszawy, gdzie pracowałem w redakcji Tygodnika Kulturalnego. Nawet za nieboszczki komuny nie robiony prymitywnych zamachów na przyrodę i bezcenne zabytki. To zbrodnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *