var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy w dalszym ciągu mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w Lublinie. Nie obciąża to już jednak naszego budżetu – środki pochodzą z miast partnerskich.
Rada Miasta przedłużyła do końca czerwca prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy. Żeby skorzystać z darmowych przejazdów, trzeba wylegitymować się dokumentem potwierdzającym obywatelstwo ukraińskie.
Chyba większość z nas uważa, że uchodźcom z kraju objętego wojną (a przynajmniej najbliższym sąsiadom) należy pomagać. Niektórzy mieszkańcy naszego miasta obawiają się jednak, że ta trwająca od prawie trzech miesięcy pomoc kosztuje nas za dużo i w końcu możemy załamać się pod jej ciężarem. Sprawdziliśmy więc, ile wydajemy na bezpłatne przejazdy dla przebywających w Lublinie Ukraińców.
Od maja finansowanie tej formy wsparcia bazuje na środkach z miast partnerskich, przekazanych Lublinowi na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Stowarzyszenie Förderverein Münster-Lublin zorganizowało zbiórkę pieniężną, a miasto Nancy podjęło uchwałę o przekazaniu środków – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego prezydenta Krzysztofa Żuka. Wysokość dofinansowania to 213 tys. zł.
Jednak do końca kwietnia do bezpłatnej komunikacji dla ukraińskich uchodźców dokładał budżet miasta. Zapytaliśmy w Zarządzie Transportu Miejskiego o możliwą skalę tego procederu. – Nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej liczby obywateli Ukrainy uciekających przed działaniami wojennymi, którzy skorzystali z uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Szacujemy natomiast, że miesięcznie takich przejazdów było około 150 tysięcy – odpowiada Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZTM.
Według szacunków ZTM liczba pasażerów z biletami w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 19,9 miliona (czyli około 6,6 mln miesięcznie). W tym czasie kontrolerzy złapali 4588 pasażerów jadących na gapę.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz