Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  26.01.2021

Miasto Lublin zapewnia transport na szczepienie

Udostępnij

Mieszkańcy Lublina mający trudność w samodzielnym dotarciu do punków szczepień mogą korzystać z nieodpłatnego transportu oferowanego przez Miasto Lublin. Do tej pory chęć skorzystania z tej formy wsparcia zgłosiło około 90 osób.

– Gwarancja bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców Lublina podczas realizacji dowozu na szczepienie była dla nas najważniejszym aspektem przy ustalaniu zasad realizacji przewozów. W sytuacjach, kiedy stan zdrowia mieszkańca nie pozwala opuszczać mu domu, tego rodzaju informacja powinna być zasygnalizowana przy rejestracji. Wówczas szczepienie będzie wykonane w miejscu zamieszkania danej osoby przez mobilny punkt szczepień zabezpieczany przez NFZ. Z kolei osoby, które z różnych względów obawiają się samodzielnego podróżowania, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu lub utrudniony kontakt z otoczeniem powinny korzystać z przewozu do punktu szczepień razem z opiekunem. Może to być członek rodziny, inna bliska osoba lub osoba profesjonalnie świadcząca usługi opiekuńcze. W przypadku, gdy mieszkaniec podczas zgłaszania potrzeby transportu sygnalizuje konieczność towarzyszenia opiekuna, a takiej osoby nie ma w swoim otoczeniu, to Miasto zapewnia właściwą opiekę, tak aby każdy mógł dojechać do punktu szczepień bez jakichkolwiek obaw i bezpiecznie wrócić do domu. Robimy zatem wszystko, aby sprawnie zrealizować nasze zobowiązania wobec mieszkańców Lublina. Opracowaliśmy w tym zakresie szczegółowe procedury działania i strategie uwzględniające różne scenariusze – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto Lublin, mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N,
  • osoby posiadające I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami,
  • osoby powyżej 70 roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

Mieszkańcy Lublina mający trudność z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień mogą kontaktować się z miejskim koordynatorem ds. transportu pod nr tel. 785 589 941w godz. 7.30-15.30 oraz zgłaszać potrzebę przewozu na miejską infolinię: 81 466 34 34 wew. 4 czynną w dni powszednie w godzinach od 7.30 do 15.30. Dotyczy to osób rejestrujących się na szczepienie przez infolinię 989, elektronicznie lub za pośrednictwem smsów. W przypadku, gdy rejestracja odbywa się w punkcie szczepień, konieczność zabezpieczenia dowozu należy zgłaszać w punkcie, gdzie będzie realizowane szczepienie. O potrzebie zapewnienia transportu należy poinformować na co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem szczepienia. Potwierdzenie realizacji transportu przez Miasto Lublin przekazywane jest zwrotnie do mieszkańca w formie telefonicznej wraz z podaniem terminu, godziny i miejsca podstawienia samochodu oraz numeru kontaktowego, pod którym można zgłaszać odwołanie przewozu.

Dla bezpieczeństwa przewożonych mieszkańców transport będzie odbywał się w pełnym reżimie sanitarnym, po uprzednim zmierzeniu temperatury osób przewożonych. Przed wejściem do pojazdu osoba korzystająca z usługi bedzie poproszona o podpisanie oświadczenia o braku możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub legitymowaniu się orzeczeniem o kodzie R lub N, bądź odpowiednio I grupą inwalidzką z w/w schorzeniami. Nieodpłatne przewozy będą obejmowały trasę dom – punkt szczepień – dom i będą realizowane zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami oraz możliwościami przewozowymi Miasta Lublin.

Przypominamy również, że mieszkańcy Lublina mogą rejestrować się na na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 na zasadach wskazanych w Narodowym Programie Szczepień, według następującego harmonogramu:

  • od 15 stycznia – osoby, które skończyły 80 lat,
  • od 22 stycznia – osoby, które skończyły 70 lat – szczepienia dla tej grupy osób rozpoczęły się 25 stycznia.

Pozostałe osoby, czyli mieszkańcy poniżej 70 roku życia, mogą dokonywać zgłoszenia na szczepienie, natomiast termin ich szczepienia będzie ustalany później.

Rejestracji na szczepienie można wykonać:

  • dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989 – do tego sposobu rejestracji należy przygotować numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który przesłany zostanie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować siebie, swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia;
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień – aby zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień należy się z nim skontaktować telefonicznie lub mailowo. Jeżeli w wybranym punkcie szczepień nie ma dogodnego terminu można zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989, a konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania, z dogodnym terminem;
  • poprzez platformę pacjent.gov.pl, gdzie możliwa jest rejestracja elektroniczna – system zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów lub miejsc nie będzie akceptowalny, należy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rejestracji, przesłane zostanie powiadomienie SMS o terminie i miejscu szczepienia. Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, należy posiadać Profil Zaufany;
  • wysyłając sms na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie  po wysłaniu sms system kieruję osobę rejestrującą się krok po kroku: najpierw prosi o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje najbliższy termin szczepienia w punkcie położonym blisko miejsca zamieszkania osoby rejestrującej się. Jeśli ten termin nie jest dogodny, można wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymuje się sms przypominający o terminie szczepienia i miejscu wizyty.

Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą sms oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Więcej informacji w zakresie szczepień można uzyskać w Urzędzie Miasta Lublin dzwoniąc na specjalną, dedykowaną szczepieniom infolinię pod nr telefonu: 81 466 34 34,od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30

Ponadto, seniorzy będący mieszkańcami Lublina i korzystający ze wsparcia pomocy społecznej, mogą skorzystać przy rejestracji na szczepienia z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownicy MOPR służą seniorom (w szczególności z grupy 80+) informacją o możliwości dokonania  zapisów na szczepienie. Informacja do seniorów przekazywana jest telefonicznie, jak również za pośrednictwem osób świadczących usługi opiekuńcze, bądź bezpośrednio przez pracownika MOPR w miejscu zamieszkania seniora (w przypadku osób, które nie korzystają z usług opiekuńczych i nie dysponują telefonem).

mat. prasowe UM Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…