Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  01.03.2022

Miała być pomoc dla Michałowa, ale nic z niej nie wyszło

Udostępnij

Prezydent obiecywał pomoc finansową dla przygranicznego Michałowa. Na przeznaczenie 50 tys. zł na ten cel zgodzili się radni. Uchwałę unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa… i temat umarł. Tymczasem inne samorządy pomogły.

Inicjatywa Krzysztofa Żuka

Uchwała była inicjatywą Prezydenta Lublina. Poza nim pod projektem uchwały podpisali się: radca prawny Agnieszka Szumlak-Szewczyk, z-ca dyrektora Wydziału Księgowości i Budżetu Sylwia Kwiatkowska oraz z upoważnienia Skarbnika Miasta Lublin dyrektor Wydziału Księgowości i Budżetu Mirosława Puton. Radni decyzję podjęli 21 października 2021 roku. Za dofinansowaniem zagłosowało 18 radnych (głównie z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka), przeciwko było czterech radnych (głównie PiS), czterech wstrzymało się od głosu, troje nie oddało głosu, a dwie radne były nieobecne.

RIO wskazuje błędy

Uchwała trafiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która kontroluje zgodność z prawem działania Rady Miasta Lublin w zakresie finansowym. Izba unieważniła tą uchwałę wskazując, że pomoc finansowa może dotyczyć wyłącznie zadań własnych gmin (treść uchwały RIO). Tymi, zdaniem RIO, nie jest dofinansowanie pomocy dla migrantów. – Zadanie to nie mieści się w katalogu spraw będących zadaniami własnymi gminy, określonym w art. 7 ust. l ustawy o samorządzie gminnym, poprzez realizację których zaspokajane są zbiorowe potrzeby wspólnoty lokalnej – czytamy w uchwale Izby. Zarówno Prezydent, jak i Rada Miasta Lublin mieli szansę na poprawę uchwały, jednak tego nie zrobili.

Urzędnicy tłumaczą, że nie było sensu odwoływać się od decyzji, bo na rozstrzygnięcie trzeba by długo czekać. Jednocześnie podkreślają, że środki, które chcieli przeznaczyć Gmina Michałowo musiałaby wydać do końca roku budżetowego.

Inne RIO błędów nie widzą

Wsparcie udało się przekazać np. gminie Dzierżoniów. Tamtejsi radni podjęli decyzję o wsparciu w kwocie 20 tys. zł w celu „organizacji ogrzewalni przeznaczonej na punkt pomocy osobom potrzebującym”. Tamtejsza RIO uznała taką uchwałę za zgodą z prawem.

Podobno uchwałę podjęła także Rada Miasta w Poznaniu. Radni zadecydowali o przekazaniu 100 tys. zł. – Udziela się pomocy finansowej Gminie Michałowo z przeznaczeniem na wsparcie działań na rzecz migrantów i migrantek w ramach działalności Punktu Pomocy Osobom Potrzebującym w Michałowie – czytamy w uchwale. Tamtejsza RIO nie miała zastrzeżeń do uchwały.

Temat umiera

Informacja o unieważnieniu uchwały została przekazana radnym na początku sesji 16 grudnia przez przewodniczącego Jarosława Pakułę. Nikt w tej sprawie nie zabrał głosu. Przez dwa miesiące nie pojawił się też projekt nowej uchwały. Tą poza prezydentem, mogliby zgłosić także radni. Możliwości jest sporo – projekt mógłby zgłosić Przewodniczący Rady, co najmniej 3 radnych, Komisja Rady Miasta czy klub radnych.

W sytuacji wojny w Ukrainie i przyjęcia do Polski ponad 350 tysięcy uchodźców sytuacja na białoruskiej granicy schodzi na drugi plan. Dopóki sytuacja tam znów się nie zaostrzy.

Michałowo – jak wygląda sytuacja?

Gmina Michałowo otrzymała dotychczas pomoc finansową od trzech samorządów. Była to łączna kwota to 55 tysięcy złotych – informuje nas wiceburmistrz Michałowa Konrad Sikora. Finalizowanie jest podpisanie umowy z Poznaniem, który ma przekazać 100 tys. zł na stworzenie Mobilnego Punktu Pomocy.

Ogromnym sukcesem zakończyła się zbiórka na portalu siepomaga.pl, gdzie zebrano ponad 350 tys. zł. Środki te były i są nadal przeznaczane na zakup żywności i innych artykułów dla uchodźców, w tym również uchodźców z Afganistanu przebywających w otwartym ośrodku w Białymstoku.

Sytuacja na granicy na razie się uspokoiła. Docierają do nas pojedyncze sygnały o uchodźcach, którzy przekroczyli granicę – mówi Konrad Sikora. W najbliższym czasie punkt pomocy przestanie działać całodobowo. Zostanie to przywrócone w przypadku odnowienia się kryzysu na granicy. Ostatnie 3 miesiące praca punktu była wspierana przez m.in. WOŚP i PCK przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tak wyglądało otwarcie centrum pomocy humanitarnej WOŚP w Michałowie (fot. michalowo.eu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

27.05.2024

Padł ostatni bastion anty-LGBT. Radzyń Podlaski wycofał się z kontrowersyjnej uchwały

Radni Radzynia Podlaskiego uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin (SKPR, tzw.…

6 minuty czytania

23.05.2024

„Manhattan” przy Jasnej będzie jeszcze większy. Miasto chce sprzedać parking pod apartamentowiec

Sześć kondygnacji będzie mógł mieć apartamentowiec wybudowany na działce przy…

3 minuty czytania

22.05.2024

Z zarządu „Pszczółki” na fotel dyrektora CSK. Czarnek ma plan na radną Budzyńską

Radna miejska PiS Justyna Budzyńska ma być szykowana na dyrektora…

6 minuty czytania

14.05.2024

Radne-urzędniczki na nowych posadach. „Teraz jestem ekspertem”. A inny radny pracę straci

Jednego chce odwołać szef, druga musiała zmienić stanowisko, a trzecia…

4 minuty czytania

07.05.2024

Rodzinno-towarzyski początek nowej kadencji Rady Miasta Lublin

Na widowni matka, żona, mąż, przyjaciel i znajomi. W ławach…

5 minuty czytania

06.05.2024

Wiceprezydenci rezygnują z mandatów radnych. Robią miejsce dla ludzi prezydenta

Ich start do Rady Miasta Lublin miał jeden cel: pociągnąć…

4 minuty czytania

26.04.2024

Koniec z podatkowymi zwolnieniami dla przedsiębiorców z Lublina. Tymi na remonty zabytków

Przez 30 lat przedsiębiorcy w Lublinie mogli nie płacić podatku…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…