Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  08.09.2022

Matematyka w Lublinie, religia w Świdniku

Udostępnij

Władze miast Lublina i Świdnika zawrą porozumienie, na mocy którego dwójka uczniów jednej z lubelskich szkół, będzie uczęszczać na lekcje religii do szkoły w Świdniku. Zagadnienie wywołało konsternację wśród radnych, ale na komisji budżetowo-ekonomicznej rady miasta jednogłośnie opowiedzieli się za zawarciem takiej umowy.

Dwójka uczniów mieszkających na co dzień w Świdniku jest uczniami jednej ze szkół średnich w Lublinie. Chcą chodzić na lekcje religii ewangelicko-augsburskiej, ale takiej nie ma w tej szkole. Stąd propozycja miasta Świdnik, aby na lekcje religii uczniowie uczęszczali w tym mieście. Projekt uchwały dotarł do radnych dopiero we środę popołudniu, więc nie mogli się z nim wcześniej zapoznać.

– Rozumiem, ze te dzieci będą w dwóch szkołach się uczyły? W 99% w lubelskiej szkole, a w zakresie lekcji religii będą dojeżdżały do Świdnika? Pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu, ze dziecko chodzi do dwóch szkół jednocześnie – dopytywał radny Dariusz Sadowski.

Takie rzeczy się zdarzają – przekonywała przedstawicielka Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Lublin. Zwróciła uwagę, że porozumienie jest możliwe, w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji. – Jesteśmy zobligowani do zawarcia porozumienia – przekonywała radnych.

Po uzyskaniu wyjaśnień, radni na posiedzeniu komisji budżetowo-ekonomicznej jednogłośnie poparli projekt uchwały. Dziś sprawa trafi na sesję Rady Miasta i – jeśli uzyska poparcie – porozumienie zostanie podpisane.

Decyzja radnych będzie mieć też wymiar finansowy. Część subwencji oświatowej, która trafia do Lublina (bo tu wspomniani uczniowie chodzą do szkoły) zostanie przekazana do Świdnika (w zakresie lekcji religii).

Pozostaje życzyć samych piątek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły