Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Udostępnij

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz do Strefy Kibica dostali mandaty. Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Od 22 czerwca mniej komunikacji miejskiej, mieszkańcy oburzeni

Od soboty (22 czerwca) będzie obowiązywał nowy, wakacyjny rozkład jazdy. Oznacza to, że na ulice Lublina w dni powszednie wyjedzie mniej autobusów i trolejbusów.

Mieszkańców to bulwersuje – Ludzie wciąż muszą jeździć do pracy, a nie dość, że wszystkie autobusy są przepełnione, to teraz będzie ich jeszcze dwa razy mniej – skarżą się pasażerowie.

Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM tłumaczy, że zmiany są nieduże. – W dzień powszedni obowiązywał będzie rozkład wakacyjny, czyli lekko zmodyfikowany w stosunku do rozkładu obowiązującego w roku szkolnym, ale zapewniający dojazd do zakładów pracy i dostosowany do przewidywanych na najbliższy czas potrzeb na komunikację miejską. Rozkład obowiązujący w soboty i dni świąteczne pozostaje bez zmian. Jednak nie dodaje, że w weekendy miejska komunikacja i tak rzadko kursuje.

W sezonie letnim będzie więcej kursów nad Zalew Zemborzycki.

Źródło.

Wojewoda lubelski ma 26 doradców; niektórzy zarabiają od 900 do 2100 zł

Na liście pełnomocników wojewody Krzysztofa Komorskiego (PO) znajdują się głównie radni klubu prezydenta Żuka oraz działacze PO. Doradzają mu w m.indo sprawach młodzieży, sprawach kobiet czy w sprawach sportu. Po artykule Jawnego Lublina wojewoda ujawnił zarobki swoich pełnomocników. Jest ich 26, większość pracują społecznie, a niektórzy zarabiają od 900 do 2100 zł.

Pełnomocnikiem wojewody ds. kobiet i równości szans oraz polityki senioralnej jest Anna Glijer (radna z klubu prezydenta Żuka). Kolejny radny z klubu prezydenta Żuka Marcin Bubicz jest pełnomocnikiem ds. współpracy międzynarodowej. Była radna Maja Zaborowska, lekarz weterynarii jest pełnomocnikiem ds. współpracy z organami Inspekcji Weterynaryjnej.

Pełnomocnikiem ds. sportu jest Waldemar Białowąs (PO), który w wyborach do sejmiku nie uzyskał mandatu. Bartłomiej Zwolakiewicz jest pełnomocnikiem ds. rozwoju turystyki. Jest działaczem PO, miejskim urzędnikiem oraz był sztabowcem w kampanii Krzysztofa Żuka.

Wojewoda Krzysztof Komorski ujawnił zarobki swoich doradców. Ośmiu pracowników LUW, pełniących jednocześnie funkcję pełnomocnika, otrzymuje dodatek specjalny lub zadaniowy, który wynosi 900 zł miesięcznie (brutto), Jeden pracownik – pełnomocnik ma przyznany dodatek specjalny w wysokości 1800 zł brutto miesięcznie. Może to być Anna Glijer, która pełni funkcję dwóch pełnomocników.

Pełnomocnicy, którzy nie są urzędnikami wojewody, swoją funkcję pełnią społecznie. Ale z jedną osobą urząd podpisał umowę, z której wynika, że przysługuje jej wynagrodzenie w wysokości 75 zł za godzinę. Jednak nie więcej niż 2100 zł brutto miesięcznie.

Pełna lista pełnomocników wojewody lubelskiego dostępna jest pod tym linkiem.

Więcej informacji.

Strefa kibica nad Zalewem: brak miejsc i mandaty za parkowanie

Zainteresowanie niedzielnym meczem Polski z Holandią na Euro 2024 okazało się na tyle duże, że zabrakło miejsc w strefie kibica nad Zalewem Zemborzyckim. Posypały się także mandaty za złe parkowanie.

900 miejsc okazało się liczbą niewystarczającą. Część kibiców nie dostała się do strefy. – Przyjechaliśmy ze znajomymi przed rozpoczęciem meczu i już nie wpuszczali (…). Teraz stoimy w kolejce, gdyż ochrona jak ktoś wychodzi, to wpuszcza tyle samo osób. Może uda nam się załapać choć na drugą połowę – mówi portalowi lublin112 pani Patrycja.

Organizatorzy wyjaśniają, że ograniczenia w liczbie kibiców wynikają z wymogów bezpieczeństwa. Wspólne oglądanie nie zostało zgłoszone jako impreza masowa. Podkreślają również, że informacja na temat ograniczeń była przekazywana we wszystkich informacjach.

Niektórzy z kibiców postanowili swoimi autami dojechać jak najbliżej strefy kibica i zostali ukarani mandatami. Alejki na terenie ośrodka Marina były zastawione pojazdami, a wjazd w to miejsce i parkowanie tam jest zagrożone mandatem karnym nawet do 500 złotych.

Strefa kibica została uruchomiona w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Spotkania są wyświetlane na ekranie o wymiarach 7×4 m, można je oglądać pod zadaszeniem. Wstęp do strefy jest bezpłatny. Za organizację strefy kibica prywatnej firmie miasto zapłaciło 50 tys. zł.

Oglądać można tu tylko wybrane spotkania fazy grupowej, w tym starcia reprezentacji Polski. Transmitowane za to będą wszystkie mecze fazy pucharowej. Dopiero tydzień po rozpoczęciu Euro kibice poznali harmonogram spotkań, które będzie można obejrzeć w strefie.

Lista transmitowanych meczów jest dostępna pod tym linkiem.

Więcej informacji.

Samorząd województwa wydał w poprzednim roku 1,4 mld zł, miał nadwyżkę budżetową – 194 mln zł

Sejmik Województwa Lubelskiego głosami radnych PiS udzielił wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Ubiegłoroczne dochody województwa wyniosły 1,6 mld zł., wydatki – 1,4 mld zł, a nadwyżka budżetowa – 194 mln zł.

Zarządowi województwa udało się zmniejszyć zadłużenie o 183,6 mln zł. W latach 2018-2023 zadłużenie w stosunku do dochodów spadło z 83 do 20,8 proc.

Wydatki majątkowe samorządu województwa, wyniosły 420,9 mln zł. Większość pochłonęły inwestycje i zakupy inwestycyjne – 276,7 mln zł. Najwięcej kosztowały budowa i remonty dróg – 206,3 mln zł, ochrona zdrowia – 38,3 mln zł oraz modernizacja i adaptacja budynków – 16,6 mln zł.

Samorząd województwa zajmuje się m.in prowadzeniem dużych szpitali, budową i utrzymaniem dróg wojewódzkich, rozdzielaniem środków unijnych i gospodarką przestrzenną.

Szczegóły – w tym miejscu.

Spółka powiązana z Januszem Palikotem znowu w Czarciej Łapie

Spółka Kraft Alkohole, nieformalnie powiązana z Januszem Palikotem wygrała przetarg o najem lokalu po znanej niegdyś kawiarni Czarcia Łapa na Starym Mieście. Wcześniej inna spółka, Alembik Lublinkontrolowana przez tego samego biznesmena, jesienią ubiegłego roku straciła prawa do dzierżawy słynnego lokalu z nieopłacania czynszu.

Kamienica przy Rynek 19/Jezuicka 2, gdzie mieściła się Czarcia Łapa jest własnością miasta, a zarządza nią Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Od październiku 2020 roku lokal jest zamknięty. Ostatnim najemcą była spółkaAlembik Lublin. Miała tam powstać mikrodestylarnia kraftowych alkoholi z produkcją nawet 150 tys. butelek rocznie i rzemieślnicza piekarnia. Na to wszystko Janusz Palikot zbierał pieniądze od ludzi, obiecując w niedalekiej przyszłości spore zyski.

Jesienią ub.r. lokal wrócił do zasobów miasta miasta – z powodów kilkumiesięcznych zaległości czynszowych najemcy (w ostatnim czasie miesięczny czynsz wynosił ok. 70 tys. zł). Alembik Lublin zostawił po sobie częściowo wyremontowany lokal i do dzisiaj nie uregulował długów. Przemysław Bobrowicz – prezes Alembiku – zapewnia, że długi zostaną spłacone.

W kolejnym przetargu o Czarcią Łapę zainteresowanie wykazały tylko dwie firmy: Kraft Alkohole oferując 140 zł za mkw. i ponownie Alembik Lublin z ceną 100 zł za mkw.

Ostatecznie Alembik Lublin został wykluczony z postępowania przetargowego „z powodu złożenia oferty niezgodnej z warunkami konkursu”.

Przetarg więc wygrała spółka Kraft Alkohole, której szefem i wspólnikiem też jest Przemysław Bobrowicz. Przy stawce 140 zł/mkw. miesięczna opłata za najem wyniesie nieco ponad 66 tys. zł.

Kraft Alkohole to spółka zarejestrowana w 2021 roku w Warszawie, pod tym samym adresem, co inna spółka Palikota – Tenczynek Dystrybucja. Jest to biuro wirtualne, w którym każdy może zarejestrować firmę.

Ostatnie sprawozdanie finansowe Kraft Alkohole dotyczy 2022 roku: spółka miała wówczas 107 tys. zł przychodu i 59 tys. straty netto. Na konto spółki płyną pieniądze ze sprzedaży alkoholi produkowanych przez Palikota i innych produktów oferowanych w sklepie on-line browaru Tenczynek.

Kraft Alkohole nie podpisała jeszcze z LPGK umowy najmu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 10 czerwca. Zgodnie z zapowiedziami Bobrowicza otwarcie Czarciej Łapy może nastąpić nawet w tym roku.

To kolejna spółka z problemami finansowymi. Zadłużenie przedsiębiorstw Palikota (przede wszystkim spółek Manufaktura Piwa Wódki i Wina oraz Tenczynek Dystrybucja), pod koniec zeszłego roku było szacowane na prawie 334 mln zł.

Więcej informacji na ten temat.

Studenci protestowali przeciwko działaniom wojennym w Palestynie

Studencki ,,Kolektyw UMCS dla Palestyny” zorganizował manifestację przeciwko wojennym działaniom armii izraelskiej w Strefie Gazy. Odbył się on na Placu Marii Curie – Skłodowskiej. Jest to część ogólnopolskiej akcji młodzieży akademickiej.

„Brokat, róż, antysyjonizm”, „Wolna Palestyna”, „Lublin, Gaza – wspólna sprawa” – między innymi takie hasła pojawiły się w trakcie protestu.

Studenci domagają się m.in. bojkotu izraelskich instytucji, uczelni i firm. Jeśli chodzi o UMCS sprawdzają czy taka współpraca ma miejsce i domagają się informacji w tej kwestii od władz uczelni – informuje Lena Osuch-Cierniak z ,,Kolektywu UMCS dla Palestyny”, studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W czwartek złożyła list otwarty do rektora uczelni podpisany przez ok. 230 osób.

Szczegóły pod tymi linkami.

Kolejna zmiana na stanowisku dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie będzie miał nowego, trzeciego już w tym roku dyrektora. Tym razem tą funkcję obejmie Ryszard Madziar, polityk PiS oraz współpracownik Jacka Sasina.

Według ustaleń Jawnego Lublina decyzja o odwołaniu dotychczasowej dyrektor Edyty Domańskiej (w fotelu szefowej WORD od 17 kwietnia) zapadła podczas posiedzenia zarządu województwa lubelskiego, któremu przewodniczy marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Jednocześnie zarząd powołał na to miejsce Ryszarda Madziara, który w październiku 2023 roku bez powodzenia startował do Sejmu z naszego regionu. Mimo, że dostał drugie miejsce na liście w okręgu, będącym matecznikiem PiS (okręg nr 7, obejmującym wschodnią Lubelszczyznę), to nie uzyskał mandatu posła. Zdobył 8 817 głosów.

Trzeba wykorzystać jego potencjał i doświadczenie, żeby mógł się wykazać – komentuje Marek Wojciechowski (PiS), wicemarszałek województwa, pytany, czy ta nominacja to rzucenie koła ratunkowego Madziarowi po jego ostatnim paśmie porażek.

Madziar od dwóch lat jako swój adres zamieszkania podaje Starą Wieś w powiecie krasnostawskim. Jest dobrym znajomym wpływowego działacza PiS Jacka Sasina. Obaj pochodzą z podwarszawskiego Wołomina, gdzie Madziar w 2010 roku wygrał wybory na burmistrza, powołał wtedy Sasina na swojego pełnomocnika do spraw społecznych. Później role się odwróciły, bo Sasin – już jako minister aktywów państwowych, powołał Madziara na szefa swojego gabinetu politycznego i umieścił w radach nadzorczych dwóch państwowych spółek: Totalizatora Sportowego oraz Tauronu Polska Energia. Madziar był też doradcą zarządu Banku Pekao SA.

Więcej informacji.

Planowany nowy skwer w dzielnicy Kośminek

W dzielnicy Kośminek miasto planuje budowę skweru przy ul. Długiej, obecnie szuka wykonawcy.

Ogłoszone zamówienie dotyczy budowy skweru przy ul. Długiej 33a. Zostanie wykonana alejka, postawione zostaną ławki. Dla dzieci będzie hamak, huśtawki i drabinki. Posadzone będą krzewy liściaste i iglaste. Miejsce ma nosić nazwę „Skweru marzeń”.

Otwarcie ofert zaplanowano na 5 lipca, a na realizację prac wykonawca będzie miał 3 miesiące od daty podpisania umowy. Skwer zostanie sfinansowany z Zielonego Budżetu.

Szczegóły – w tym miejscu.

Arkadiusz Plewik, Kacper Baran, Maksymilian Łuszcz, Michał Mularczyk

2 odpowiedzi na “Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Wygaszanko mpk = coraz więcej klientów na para-taxi, na czym pasie się coraz więcej cfaniaków w CfaniaK0grodzie.
  Kup polizingową fabiankę za 20k, dokup do tego koguta za 100 zl, a następnie wynajmij studenciakowi albo chochołkowi jako „taxi” za 600 zł/tydzień.
  Co prawda szybciej i więcej szło zarobić na cesjach na kurniki, ale 'times they’re a-changing’.

 2. . pisze:

  Taką osobę jak „Monika Fisz” szkoda tylko cytować i ten cały ptopagandowy ztm. Kłamliwa osoba jak cała reszta tego towarzystwa z Konstantynowa. W rozpierdalaniu komunikacji miejskiej i w cenzurowaniu komentarzy na facebooku zasługują na Nobla. A w myśleniu nie dorównują nawet pięcioletniemu dziecku:
  https://m.youtube.com/shorts/ria1FcuIP5o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

19.07.2024

Kolejne skoki na stołki, a „szesnastka” jedzie do Paryża. Przegląd tygodnia 12-19.07.2024

Zmiany personalne w Muzeum w Kozłówce, spółce PGE, MOSiR „Bystrzyca”…

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…