var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Butelki po alkoholach, resztki jedzenia i inne śmieci mijali podróżni idący z dworca PKP na tymczasowy przystanek autobusowy. Po naszej interwencji teren został uprzątnięty. Miasto poszerzyło też nową drogę na przystanek.
Z autobusu do budynku dworca kolejowego idzie się błotnistą ścieżką w ciągu ulicy Gazowej. To tymczasowe rozwiązanie wprowadzone w październiku. Już wtedy teren przy ceglanym budynku po dawnej aptece (z banerem „do wynajęcia”) był zaniedbany.
W ubiegłym tygodniu przejście utrudniały sterty butelek oraz zagrzybiały chleb, który próbowały dziobać gołębie. Całość dopełniało bajoro wielkości małego fiata. Przejście? Tylko dla najsprawniejszych. Obserwuję jak dwie seniorki z dużymi walizkami próbują się przecisnąć suchym fragmentem ścieżki najbliżej płotu. W końcu poddają się, proszą o pomoc.
Według Ogólnopolskiej Bazy Kolejowej dzienny ruch na stacji Lublin Główny kształtował się w 2021 r. na poziomie około 5 tys. pasażerów dziennie, co daje 32. miejsce w Polsce. Część z nich wprost z pociągu przesiada się do innego środka komunikacji zbiorowej – autobusu. Jak do niego dotrzeć? Przy dworcu brak oznaczeń o lokalizacji przystanku. Gliniasta ścieżka nie wygląda jakby prowadziła do ważnego celu. Przejście obok budynku przy ulicy Gazowej 2 to jednak jedyna droga.
Nieruchomość nie należy do miasta, a do prywatnego podmiotu. Jednak to Ratusz zdecydował przeprowadzić tędy jedyne dojście do przystanku.
– Obszar przy ul. Gazowej 2 jest terenem prywatnym. Straż Miejska nawiązała już kontakt z właścicielem w celu uporządkowania rejonu swojej posesji. Jednocześnie skierowaliśmy pismo do wykonawcy, aby ze swojej strony uporządkował teren przylegający do budowy – wyjaśnia Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.
Jednocześnie Budimex miał przesunąć ogrodzenie, tak by pojawiło się szersze, bardziej komfortowe piesze przejście. Otwarcie nowego chodnika przy dworcu PKP, choć bez wielkiej pompy i przecinania wstęgi, odbyło się we wtorek, 18 kwietnia. Nie zmieni się na razie jedno – na drodze brak jest oświetlenia. Jedyna latarnia to ta na wysokości słupka przystankowego. Jak z przejściem do przystanku poradzić sobie po zmroku? To pytanie skierowaliśmy do Urzędu Miasta.
– Do końca realizacji inwestycji nie jest planowany montaż tymczasowego oświetlenia – odpowiada Justyna Góźdź.
Sporo pili. Ale nie śmiecili
Od początku 2023 roku w okolicy dworca kolejowego strażnicy miejscy interweniowali 21 razy. W znacznej większości przypadków to inicjatywa samych patrolujących lub sugestia osoby obsługującej monitoring miejski. Mieszkańcy czterokrotnie wzywali strażników w okolice dworca kolejowego. Jakie były powody?
– Interweniowaliśmy głównie w sprawach związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym, a także z osobami pod jego wpływem – mówi Robert Gogola, rzecznik lubelskiej SM.
Zaśmiecenie okolic dworca, przede wszystkim działki przy ulicy Gazowej 2, nie było dotychczas tematem interwencji strażników. Jednak w przypadku innych miejsc pomaga im miejski monitoring. Za jego pomocą ustalają, gdzie śmieci zalegają, a następnie kierują do właściciela terenu prośbę o uprzątnięcie. Tak było również w przypadku Gazowej.
Za zaśmiecanie grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Straż Miejska apeluje, by w razie zaobserwowania zalegających śmieci informować ich o tym pod numerem telefonu 81 466 50 20 lub alarmowym 986. Rzecznik SM zapewnia też, że okolice dworca będą częściej sprawdzane pod kątem porządku.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Jedno jest pewne – wszystko będzie P0sprzątane (i nawet może rozwinięte zostaną świeże trawniki z rolki) na tak długo oczekiwany dzień przecięcia wstęgi. A potem wszystko wróci do dziadogrodzkiej normy.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Jedno jest pewne – wszystko będzie P0sprzątane (i nawet może rozwinięte zostaną świeże trawniki z rolki) na tak długo oczekiwany dzień przecięcia wstęgi. A potem wszystko wróci do dziadogrodzkiej normy.