Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.04.2023

Lublin wita górą śmieci. Miasto obiecuje sprzątać częściej

Udostępnij

Butelki po alkoholach, resztki jedzenia i inne śmieci mijali podróżni idący z dworca PKP na tymczasowy przystanek autobusowy. Po naszej interwencji teren został uprzątnięty. Miasto poszerzyło też nową drogę na przystanek.

Z autobusu do budynku dworca kolejowego idzie się błotnistą ścieżką w ciągu ulicy Gazowej. To tymczasowe rozwiązanie wprowadzone w październiku. Już wtedy teren przy ceglanym budynku po dawnej aptece (z banerem „do wynajęcia”) był zaniedbany.

W ubiegłym tygodniu przejście utrudniały sterty butelek oraz zagrzybiały chleb, który próbowały dziobać gołębie. Całość dopełniało bajoro wielkości małego fiata. Przejście? Tylko dla najsprawniejszych. Obserwuję jak dwie seniorki z dużymi walizkami próbują się przecisnąć suchym fragmentem ścieżki najbliżej płotu. W końcu poddają się, proszą o pomoc.

Według Ogólnopolskiej Bazy Kolejowej dzienny ruch na stacji Lublin Główny kształtował się w 2021 r. na poziomie około 5 tys. pasażerów dziennie, co daje 32. miejsce w Polsce. Część z nich wprost z pociągu przesiada się do innego środka komunikacji zbiorowej – autobusu. Jak do niego dotrzeć? Przy dworcu brak oznaczeń o lokalizacji przystanku. Gliniasta ścieżka nie wygląda jakby prowadziła do ważnego celu. Przejście obok budynku przy ulicy Gazowej 2 to jednak jedyna droga.

Rozrzucone śmieci na drodze z dworca PKP na tymczasowy przystanek autobusowy. Fot. K. Kowalczyk

Nieruchomość nie należy do miasta, a do prywatnego podmiotu. Jednak to Ratusz zdecydował przeprowadzić tędy jedyne dojście do przystanku.

Obszar przy ul. Gazowej 2 jest terenem prywatnym. Straż Miejska nawiązała już kontakt z właścicielem w celu uporządkowania rejonu swojej posesji. Jednocześnie skierowaliśmy pismo do wykonawcy, aby ze swojej strony uporządkował teren przylegający do budowy – wyjaśnia Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

Jednocześnie Budimex miał przesunąć ogrodzenie, tak by pojawiło się szersze, bardziej komfortowe piesze przejście. Otwarcie nowego chodnika przy dworcu PKP, choć bez wielkiej pompy i przecinania wstęgi, odbyło się we wtorek, 18 kwietnia. Nie zmieni się na razie jedno – na drodze brak jest oświetlenia. Jedyna latarnia to ta na wysokości słupka przystankowego. Jak z przejściem do przystanku poradzić sobie po zmroku? To pytanie skierowaliśmy do Urzędu Miasta.

Do końca realizacji inwestycji nie jest planowany montaż tymczasowego oświetlenia – odpowiada Justyna Góźdź.

Sporo pili. Ale nie śmiecili

Od początku 2023 roku w okolicy dworca kolejowego strażnicy miejscy interweniowali 21 razy. W znacznej większości przypadków to inicjatywa samych patrolujących lub sugestia osoby obsługującej monitoring miejski. Mieszkańcy czterokrotnie wzywali strażników w okolice dworca kolejowego. Jakie były powody?

Interweniowaliśmy głównie w sprawach związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym, a także z osobami pod jego wpływem – mówi Robert Gogola, rzecznik lubelskiej SM.

Zaśmiecenie okolic dworca, przede wszystkim działki przy ulicy Gazowej 2, nie było dotychczas tematem interwencji strażników. Jednak w przypadku innych miejsc pomaga im miejski monitoring. Za jego pomocą ustalają, gdzie śmieci zalegają, a następnie kierują do właściciela terenu prośbę o uprzątnięcie. Tak było również w przypadku Gazowej.

Za zaśmiecanie grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Straż Miejska apeluje, by w razie zaobserwowania zalegających śmieci informować ich o tym pod numerem telefonu 81 466 50 20 lub alarmowym 986. Rzecznik SM zapewnia też, że okolice dworca będą częściej sprawdzane pod kątem porządku.

Jedna odpowiedź do “Lublin wita górą śmieci. Miasto obiecuje sprzątać częściej”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Jedno jest pewne – wszystko będzie P0sprzątane (i nawet może rozwinięte zostaną świeże trawniki z rolki) na tak długo oczekiwany dzień przecięcia wstęgi. A potem wszystko wróci do dziadogrodzkiej normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

02.06.2023

Potańcówki w Noc Kultury 2023 na parkingu Ratusza nie będzie. Prezydent nagle cofnął zgodę

Zamiast samochodów – roztańczony parkiet. Tak miało być podczas 17.…

3 minuty czytania

02.06.2023

Rzemieślnicy wołają o pomoc. „Wypracowuję co najwyżej minimalną krajową”

Wysokie opłaty dobijają małe biznesy. Rzemieślnicy apelują o pomoc. Z…

2 minuty czytania

31.05.2023

„Wielki Brat” patrzy. Gdzie są kamery monitoringu w Lublinie (aktualizacja 2023)

Ratusz udostępnia on-line podgląd z monitoringu sześciu miejskich kamer. To…

14 minuty czytania

31.05.2023

„Dochodzimy do ściany”, czyli co może menedżer Śródmieścia

Mogę tylko prosić, nie mogę nikomu niczego nakazać – mówi Łukasz…

< 1 minuty czytania

23.05.2023

Naprawiają deptak. Wiele miesięcy od zgłoszenia

Z półrocznym opóźnieniem rozpoczęły się naprawy wybrakowanych spoin na deptaku.…

3 minuty czytania

23.05.2023

Dziennik budowy: Pomnik Kaczyńskiego jeszcze nie dojechał (zobacz plany)

Po geodetach, którzy w minionym tygodniu wyznaczyli fundament pod przyszły…

5 minuty czytania

21.05.2023

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Nałkowskich odwołany. „Pogrążył go dział techniczny”

Członkowie SM im. W.Z. Nałkowskich odwołali prezesa spółdzielni. Poszło o „sprawy techniczne”. Jak…

2 minuty czytania

19.05.2023

IPN na górkach czechowskich. Coraz więcej ludzkich szczątków (zdjęcia)

O kolejny tydzień przedłużą się prace prowadzone przez Biuro Poszukiwań…