Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  15.08.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

13 sierpnia – 19 sierpnia 2022 roku.

Wycofany wniosek o zgodę na inwestycję w trybie „lex deweloper” w Śródmieściu

Spółka TKM Global Tomasz Księżopolski planująca budowę trzech bloków mieszkalnych przy ul. Dolnej 3 Maja wycofała swój wniosek o zgodę na inwestycję w trybie „lex deweloper”, niezależnej od lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego, za zgodą rady miasta. We wniosku brakowało wymaganego uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Deweloper Tomasz Księżopolski chciał zbudować trzy sześciopiętrowe bloki mieszkalne przy ul. Dolnej 3 Maja poniżej nowego hotelu, ale obowiązujący plan zagospodarowania dopuszcza tam budowę tylko budynków trzypiętrowych. Inwestor planował także zostawić 53 % terenu zarezerwowanego pod zieleń, chociaż plan wymaga w tym miejscu nie mniej niż 80 %.  

Prawo pozwala na budowę mieszkań w sposób sprzeczny z planem zagospodarowania, pod warunkiem uzyskania zgody Rady Miasta. Dlatego Księżopolski chciał realizować inwestycję z wykorzystaniem specustawy „lex deweloper”. Wniosek przedsiębiorcy nie został  uzgodniony z konserwatorem zabytków.

Wycofanie wniosku przez dewelopera oznacza, że w Radzie Miasta nie dojdzie do głosowania nad zgodą na budowę bloków.    

Budowa miałaby obejmować trzy bloki mające łącznie 133 mieszkania i  111 miejsc parkingowych, a także lokale użytkowe w parterach dwóch budynków. Deweloper zakładał też, że obok bloków urządzi „teren rekreacyjny dla mieszkańców” z placem zabaw i miejscem do spacerów, a wzdłuż Czechówki wykona fragment drogi dla rowerów.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/deweloper-robi-drugi-krok-w-tyl,n,1000312469.html

Źródło: https://kurierlubelski.pl/bloki-przy-dolnej-3-maja-wracaja-do-inwestycyjnej-poczekalni-to-juz-druga-taka-sytuacja/ar/c3-16697145

Rekordowy turystyczny lipiec w Lublinie

Wzrosło zainteresowanie turystyczne Lublinem. Lipiec był miesiącem rekordowym. W tym czasie miasto odwiedziło ponad 92 tys gości z kraju, liczba gości zagranicznych nie jest jeszcze znana.

Od stycznia 2022r Lublin odwiedziło 317 tys gości z kraju, jest to znacząca poprawa ponieważ liczba turystów w całym ubiegłym roku wyniosła 334 tys. Dane o liczbie turystów zbierane są poprzez geolokalizację telefonów komórkowych.

Niestety przez to trudne jest ustalenie liczby gości zagranicznych z uwagi na nieregularny oraz wzmożony przepływ obywateli Ukrainy spowodowany agresją rosyjską.

– Informacje na temat liczby gości zagranicznych dostępne będą pod koniec bieżącego roku – zastrzega Urząd Miasta.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublinowi-przybylo-turystow-za-nami-rekordowy-lipiec,n,1000312591.html

Podwyżki dla pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

Pracownicy LUW otrzymają podwyżki płac. Jest to związane z ich niezadowoleniem z poziomu zarobków. Urzędnicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego są najgorzej opłacanymi w kraju.

Pracownicy składali petycje oraz skargi odnośnie podwyżek, średnia płaca w LUW wynosi  5,8 tys zł brutto. Ważna jest tu też dysproporcja płac. Na stanowiskach kierowniczych pensja wynosi – 6,7 tys. zł, zaś na pozostałych – 3,6 tys. zł brutto.

Dla porównania pensja pracowników Urzędu Wojewódzkiego w Opolu wynosi aż 7,3 tys zł brutto.

Beata Chodorowska, sekretarz Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy LUW podkreśla że związek od lat walczy o podwyżki. „Co i raz dochodzą nam nowe obowiązki, jak chociażby ostatnio zwiększona obsługa cudzoziemców w związku z wojną na Ukrainie, czy wcześniejsze działania przy pandemii Covid-19 oraz zwalczaniu ASF, a nie szły za tym dodatkowe pieniądze” – podkreśla Chodorowska.

Podwyżki płac mają wynosić średnio 500 zł na etat, otrzyma je 967 etatowych pracowników LUW, także pracownicy zatrudnieni na niepełnych etatach.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/pracownicy-wojewody-dostana-podwyzki-wiemy-o-ile-wzrosna-pensje,n,1000312524.html

Przebudowa ul. Siewierzan, projekt sfinansowali mieszkańcy

Trwają prace nad przebudową ul. Siewierzan w dzielnicy Szerokie. Ma to na celu ułatwienie poruszania się w tej części dzielnicy. Projekt ten jest wspólną inwestycją mieszkańców oraz Ratusza.

Mieszkańcy zgłaszali projekt przebudowy ul. Siewierzan od  2016 r. gdy przekazali do Ratusza pełną dokumentację projektową budowy nowej drogi. Zapłacili za jej przygotowanie 45 tys. zł.  W 2018 wydano zezwolenie na rozpoczęcie prac.

Projekt przebudowy ul. Siewierzan zakłada położenie nowej asfaltowej nawierzchni, która zastąpi dotychczasową gruntową jezdnię. Ponadto po obu stronach jezdni mają zostać wybudowane chodniki oraz postawione w tym rejonie zostanie 18 latarni LED. Obecnie prace obejmują budowę kanalizacji oraz odwadniania. Koszt inwestycji wyniesie 2,3 mln. zł. Prace na 400 metrowym odcinku, od ul. Wołynian do placu manewrowego, potrwają do końca lutego przyszłego roku.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/byla-ziemia-bedzie-asfalt-trwa-przebudowa-ul-siewierzan-ile-jeszcze-trzeba-bedzie-poczekac-na-final-prac/ar/c1-16694755

Źródło: https://lublin.eu/lublin/przestrzen-miejska/aktualnosci/w-dzielnicy-szerokie-powstaje-nowa-droga,302,2133,1.html

Ratusz nadal nie ma wykonawcy dokumentacji projektowej remontu Trybunału Koronnego

Ratusz unieważnił przetarg, który miał wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej  remontu Trybunału Koronnego. Spółka, która była zainteresowana tym zadaniem, nie wpłaciła wadium, czyli poręczenia gwarantującego podjęcie się zadania, w wysokości 3,5 tys. zł. Miasto zapowiada już ogłoszenie nowego przetargu.

Spółka z Krakowa, Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona” chciała otrzymać 608 tys. zł za sporządzenie dokumentacji projektowej.   

 – Firma nie wpłaciła w terminie wadium, nie spełniając tym samym zapisów przetargu, co było podstawą do odrzucenia jej oferty – informuje w rozmowie z „Kurierem Lubelskim”, Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Ratusz podkreśla, że nie zrezygnuje z planowanego remontu. – Plany dotyczące Trybunału Koronnego pozostają aktualne i mamy nadzieję, że następne zamówienie wyłoni projektanta prac – twierdzi Stryczewska.

Prace obejmą m.in. poprawę elewacji. Naprawione i odtworzone będą detale architektoniczne. Wymienione zostaną okna i drzwi boczne, a poprawiony ma być balkon, balustrady i drzwi główne.

Na sporządzenie dokumentacji projektowej Ratusz daje 10 miesięcy. Wybrany przez miasto projektant, będzie też pełnił nadzór nad pracami budowlanymi, które mają potrwać do końca maja 2025 roku.

W budynku Trybunału Koronnego na rynku Starego Miasta w czasach istnienia I Rzeczypospolitej zbierał się najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/pechowy-trybunal-koronny-wydluza-sie-droga-do-remontu-zabytkowego-gmachu/ar/c1-16672681

Główna aleja wąwozu między Czubami a LSM zostanie przebudowana

Projekt przebudowy głównej alei parku Rury, w wąwozie między Czubami a LSM jest gotowy. Obok trasy dla pieszych powstanie  dwukierunkowa droga dla rowerzystów.  Prace zostaną rozłożone na trzy etapy

Mieszkańcy od lat walczą o to, by miasto wyłożyło pieniądze na odnowę tego miejsca. W 2018 r. wystarali się oni o 1,2 mln zł na kompleksowy remont alejek. Ratusz jednak uznał, że to za mała kwota, więc remont nie doszedł do skutku. Rok później mieszkańcom udało się wywalczyć kolejne 1,1 mln zł. Za te pieniądze miał powstać chodnik pozwalający zejść do parku z ul. Filaretów, który ostatecznie również nie powstał.

W 2021 r. na listę zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego trafił pomysł na remont głównej alei biegnącej po dnie wąwozu. Urząd Miasta przekonuje, że tym razem efekty się pojawią.

– Miasto rozpoczęło procedurę uzyskania pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu przeprowadzone zostanie postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych w zakresie pierwszego etapu. – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza.

Projekt przewiduje przebudowę głównej alejki od ul. Nadbystrzyckiej aż do placu zabaw w okolicach ul. Jana Sawy i Dziewanny.

Nowy chodnik  o szerokości 2 m ma dostać nawierzchnię z bezfazowej kostki brukowej, czyli takiej, która tworzy niemal gładką powierzchnię. Umożliwia to łatwiejsze poruszanie się z wózkiem, czy walizką. Natomiast droga dla rowerów będzie miała 2,5 m szerokości i dostanie  nawierzchnię z asfaltu. Pomiędzy trasami przewidziany został półmetrowy pas zieleni. 

Pierwszy etap przebudowy ma obejmować 500-metrowy odcinek od skrzyżowania parkowych alejek w rejonie podstawówki nr 38, do skrzyżowania z trasą pieszą i rowerową prowadzącą na skarpę w rejonie ul. Różanej. W drugim etapie przebudowany ma być kolejny, 500-metrowy odcinek do okolic schodów prowadzących na osiedle Skarpa (obok wieżowców przy Sympatycznej). Ostatnią częścią ma być remont pozostałych 498 m aż do ul. Romantycznej.

Źródło: Tak ma się zmienić wąwóz między LSM a Czubami. Główna aleja do remontu – Dziennik Wschodni

Na Felinie powstał kolejny parking typu Park&RideParkuj i Jedź

Nowo wybudowany obiekt  umożliwia kierowcom pozostawienie samochodu  w celu przesiadki do komunikacji miejskiej i kontynuowania podróży do centrum miasta. Położony jest on przy skrzyżowaniu ul. Droga Męczenników Majdanka z ul. Grenadierów i pomieści 44 pojazdy, w tym 3 miejsca zostały przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

– Kończymy budowę funkcjonalnych węzłów przesiadkowych, czyli miejsc integrujących różne środki transportu. To ważna inwestycja nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, ponieważ umożliwi płynniejsze poruszania się po mieście oraz lepsze połączenie Lublina z gminami ościennymi  – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Przebudowę przeszedł również odcinek ul. Grenadierów na długości projektowanego parkingu. Odwodniono tam teren oraz zamontowano 11 nowych latarni. Wykonano chodniki i przejścia dla pieszych. Zadbano także o bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z miejsc postojowych, poprzez montaż monitoringu. Pojawiła się tam również roślinność – posadzono 10 drzew liściastych oraz blisko 1150 krzewów. Na miejscu trwają jeszcze prace związane z porządkowaniem terenu.

Inwestycja to część projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Prace zrealizowała firma – Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Lublinie. Roboty trwały pół roku, a ich koszt wyniósł około 2 mln zł.

Wykonawca zgłosił już zakończenie prac, teraz rozpoczną się odbiory inwestycji. To piąty tego typu parking w mieście. Podobne są przy ulicach: Choiny, Żeglarskiej, Abramowickiej oraz al. Kraśnickiej. Łącznie wszystkie mają  blisko 190 miejsc postojowych.

Źródło: https://lublin24.pl/z-lublina/lublin-kierowcy-znajda-nowe-miejsca-parkingowe-powstal-duzy-parking-przy-ul-grenadierow/OYSpRHAB9b1FRzlaJm6f

Źródło: https://wiadomoscilublin.pl/20220812498924/um-lublin-nowy-p-r-przy-ul-grenadierow-1660281665


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz i Franciszek Żurek. Zredagował: Oliwia Cieślik i Franciszek Żurek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…