Wesprzyj Kontakt

12 minuty czytania  •  30.09.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

24-30 września 2022 roku.

Oszczędności w komunikacji: autobusy zastąpią część trolejbusów

Autobusy zastąpią część trolejbusów, żeby zmniejszyć koszty kursowania komunikacji miejskiej. Powodem jest drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej.

Dotychczas na pięciu liniach wycofano trolejbusy i zastąpiono je autobusami. Chodzi o zmiany na liniach 154, 156, 157, 161 i 162.  Zrezygnowano także z wysyłania trolejbusów na autobusową linię 38.

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy tę zmianę dużą podwyżką cen prądu. – Kuriozalna sytuacja na rynku energii elektrycznej doprowadziła do tego, że musimy stosować korzystniejsze ekonomicznie rozwiązania – wyjaśnia  Monika Fisz z ZTM.

W czerwcu, gdy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne płaciło za prąd według starych stawek, koszt energii zużywanej podczas jednego kursu wynosił 23 zł. W sierpniu, czyli już po podwyżce cen, wzrósł do 81,51 zł. Po zastąpieniu trolejbusu autobusem zużyte na jeden przejazd paliwo kosztuje 53,94 zł.

Na przejęciu kursów trolejbusowych przez autobusy można miesięcznie sporo zaoszczędzić. – Oszczędności w dzień powszedni wynoszą ponad 7 tys. zł. Szacując, że w miesiącu jest 20 dni powszednich, kwota oszczędności przekracza 140 tys. zł miesięcznie – informuje  Monika Fisz.

ZTM liczy na rządową interwencję na rynku energii elektrycznej. – Czekamy na działania, jakie podejmie rząd, niemniej do tego czasu musimy działać – podkreśla Fisz.

Na razie miasto nie zamierza rezygnować z wysyłania na ulice autobusów elektrycznych, które kupowało za unijne pieniądze, zobowiązując się do wykorzystywania ich do obsługi konkretnych linii komunikacji miejskiej.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-trolejbusy-ida-w-odstawke-bo-prad-za-bardzo-podrozal,n,1000314518.html

Od 1 października zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

Od 1 października obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Zmiany obejmą wybrane linie trolejbusów i autobusów. Na ulicach Lublina pojawi się ponad 40 dodatkowych przejazdów, jednak jest to mniej niż przed wakacjami.

Szczegóły zmian:

  • Zwiększenie liczby kursów w dni powszednie na liniach nr 17, 26, 31, 151 i 158 w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym.
  • Rano, w dni powszednie zwiększy się liczba kursów na liniach nr 57 i 150.
  • Zmianie ulegnie rozkład jazdy w dni powszednie na linii nr 20 w godzinach 8-14.
  • Zostanie też wprowadzona korekta czasów przejazdu autobusów na linii nr 1 w dni powszednie oraz zlikwidowany zostanie kurs na linii Zielona w dni powszednie z przystanku Lipniak 02 o godzinie 17:16.
  • ZTM uruchomi kurs na linii nr 950 w dni powszednie z przystanku Zana Leclerc 02 o godzinie 17:20.
  • Korekta będzie też dotyczyć godzin pojedynczych kursów na linii nr 1, 3, 14, 15, 36, 44, 47, 52, 74 i 160.
  • Przejazdy na linii nr 15 dotychczas wydłużone do Dąbrowy będą realizowane tylko do przystanku Zalewskiego 01.

Rozkład uwzględnia potrzeby przewozowe, jakie zostały zaobserwowane w czasie badań, które nasze służby prowadziły we wrześniu, a także stanowi wypadkową możliwości finansowych i sytuacji w branży. Założeniem nowego rozkładu jest wzmocnienie komunikacji miejskiej poprzez uruchomienie dodatkowych kursów na wybranych liniach – informuje Monika Fisz z ZTM w Lublinie.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/lublin-zmiany-w-rozkladzie-jazdy-komunikacji-miejskiej-czy-bedzie-wiecej-kursow/ar/c1-16913255

Miastu brakuje 26,5 mln zł na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80

Miastu brakuje 26,5 mln zł na sfinansowanie przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. Ratusz oceniał, że koszt tej inwestycji zamknie się w 71,4 mln zł. Najtańsza oferta w przetargu wynosi ok. 97,9 mln zł.

Cztery firmy konkurowały ze sobą o budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 od ul. Cukrowniczej do skrzyżowania ulic Krochmalnej z Diamentową. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów.

Jeżeli miasto znajdzie brakujące 26,5 mln zł i rozstrzygnie przetarg, to wykonawca będzie miał 21 miesięcy na uporanie się z wykonaniem tej inwestycji. Jednym z pierwszych zadań będzie rozbiórka 146 budynków, w tym 80 mieszkalnych.

Planowana droga ma być prowadzona równolegle do ul. Krochmalnej. Osiągnie ona długość ok. 1 km. Będzie to droga dwujezdniowa, na każdym odcinku mają się znaleźć trzy pasy ruchu, w tym po jednym buspasie.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-brakuje-co-najmniej-265-mln-zl-do-budowy-waznej-drogi,n,1000314263.html

Festiwal Open City: pomalowane schody do Zamku dziełem sztuki

Od ponad dwóch tygodni trwają prace przy malowaniu schodów prowadzących do Muzeum Narodowego mieszczącego się w lubelskim Zamku. Pomalowane schody to praca autorstwa Leona Tarasewicza, która powstaje na potrzeby startującego od 1 października Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City.

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto kontynuuje wprowadzanie sztuki w przestrzeń publiczną Lublina. Ten festiwal organizowany jest w Lublinie od 2009 roku przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża. W ramach festiwalu realizowane są  m.in. projekty trwałe, obiekty, instalacje, murale.

Góra schodów została pomalowana  na czerwono, natomiast dół na zielono. – Możliwe są różne interpretacje, na przykład taka, która odwołuje się do trudnej historii tego miejsca. Obraz rozpoczyna się intensywnym czerwonym tłem, które im niżej – przechodzi u podnóża schodów w kolor zielony. Czerwień kojarząca się z krwią „spływa” w dół schodów i przeradza się w zieloną łąkę. Dla nas to idea, symbol nadziei – czas przemija i potrafi zaleczyć rany, zatrzeć trudne historie – tłumaczy Barbara Wybacz z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża.

Praca nosi nazwę „Realizacja malarska”. – Jest to rodzaj monumentalnego obrazu, który został wykonany w przestrzeni miejskiej w stylu charakterystycznym dla artysty: z użyciem intensywnych kolorów i abstrakcyjnym wykończeniu. Sztuka współczesna wymyka się prostym rozumieniom, bo często rezygnuje z przedstawieniowych obrazów i operuje formą i wieloznaczeniowością – wyjaśnia Barbara Wybacz.

Leon Tarasewicz jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów. Wystawiał swoje prace m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Sztokholmie, Londynie. W 2022 roku reprezentował Polskę na EXPO (wystawy światowe prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i techniczny narodów świata) w Dubaju.

Open City potrwa przez cały październik. Po tym czasie kolorowa farba zostanie zmyta i schody wrócą do swojego poprzedniego stanu.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/co-sie-stalo-ze-schodami-pod-zamkiem-zbliza-sie-festiwal-open-city-sprawdz/ar/c13-16913867

Nowa filia dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”

Przy ul. Herberta 14 powstaje nowa filia dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” umiejscowiona we wnętrzu dawnej apteki. Pomieszczenie to podzielone zostało na sekcje tematyczne np. fotografia, plastyka.

Filia przy ul. Herberta 14 będzie oferować pracownię fotograficzno-audiowizualną. Jej użytkownicy będą mieć do dyspozycji cykloramę, czyli specjalną białą ścianę, nieco zakrzywioną, która po odpowiednim oświetleniu stwarza wrażenie braku perspektywy za fotografowaną lub filmowaną postacią, salę plastyczną oraz salę i pracownię animacyjną z interaktywną podłogą. W budynku wydzielone zostały szatnie, sanitariaty i pomieszczenie socjalne.

Prace nad remontem prowadziła krępiecka spółka Dom Expert, umowa opiewała na 858 tys. zł.

Zgodnie z umową, roboty budowlane i wykończeniowe prowadzone w ramach przebudowy pomieszczeń na potrzeby filii Dzielnicowego Domu Kultury przy ul. Herberta już się zakończyły – potwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Aktualnie przygotowujemy się do odbiorów.

Następnym krokiem będzie zakup wyposażenia placówki. Dom Kultury ma już na ten cel zapewnioną dotację w wysokości 150 tys. zł. Sam obiekt ma zostać oddany do użytku przed końcem roku.

Chcemy to zrobić jak najszybciej, zależy nam na tym, żeby to było jeszcze w tym roku – odpowiada dyrektorka DDK „Bronowice”. W jakich godzinach może być czynna filia przy ul. Herberta? – Na pewno chcemy organizować dzieciom i młodzieży czas wolny w godzinach popołudniowych, a dla seniorów planujemy zajęcia przed południem. Wstępnie zakładamy, że filia będzie czynna od godz. 11 do 19.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/byla-farmacja-bedzie-kultura,n,1000314528.html

https://spottedlublin.pl/ktos-pomalowal-schody-prowadzace-do-zamku-o-co-chodzi-postanowilismy-sie-temu-przyjrzec/

Remont Mauzoleum w Muzeum na Majdanku będzie kosztował 5 mln zł

Koszt remontu Mauzoleum, kryjącego prochy ofiar dawnego hitlerowskiego obozu zagłady,  w Państwowym Muzeum na Majdanku oszacowano na 5 mln zł. Instytucja złożyła już wniosek do Urzędu Miasta o wydanie pozwolenia na wykonanie prac budowlanych.

Mauzoleum ma zostać poddane renowacji, która obejmie remont pokrycia dachowego ze świetlikiem oraz płyt betonowych i wymianę schodów. Dodatkowo planowane jest odnowienie fryzu betonowego, który otacza pomnik.

Jak informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku, prace nie będą wiązały się z koniecznością przeniesienia znajdujących się pod kopułą prochów ofiar dawnego niemieckiego obozu zagłady. Zostaną one zabezpieczone na miejscu.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych na Majdanku będzie uzależniony od zdobycia przez muzeum pieniędzy na ten cel. Ekspertyza, którą instytucja zleciła w 2016 roku, wykazała że niezbędny jest remont całego kompleksu pomnikowego. W pierwszej kolejności ma zostać przeprowadzony remont mauzoleum.

Mauzoleum jest jednym z trzech elementów tworzących Pomnik Walki i Męczeństwa według projektu Wiktora Tołkina i Janusza Dembka, odsłoniętego w 1969 r.

Zlokalizowany najbliżej Drogi Męczenników Majdanka charakterystyczny Pomnik-Brama nawiązuje do Bramy Piekieł z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Od niego prowadzi Droga Hołdu i Pamięci, na której końcu znajduje się Mauzoleum. Ma ono formę kopuły wspartej na trzech kolumnach, a na fryzie wyrzeźbiono napis „Los nasz dla was przestrogą”. To cytat z wiersza „Requiem” Franciszka Fenikowskiego.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mauzoleum-na-majdanku-do-remontu,n,1000314232.html

Nowe godziny otwarcia basenów Aqua Lublin i Strefy H2O, czynne krócej

Od 26 września skrócone zostały godziny otwarcia basenów Aqua Lublin i Strefy H2O. Przyczyną jest wzrost kosztów energii elektrycznej.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji tłumaczy, że ogranicza czas pracy obiektów, aby uciekać przed drastycznym wzrostem kosztów. – Chodzi przede wszystkim o kilkusetprocentowy wzrost kosztów energii. Po analizie ograniczamy funkcjonowanie obiektów w godzinach, w których korzysta z nich najmniej osób – informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik spółki MOSiR.

Aquapark w Aqua Lublin był czynny w dni powszednie od godz. 10 do 22, ale będzie od godz. 12 do 22. Weekendowe godziny otwarcia pozostały bez zmian: 10-22. Saunarium nie jest już otwierane we wszystkie dni tygodnia. Korzystać można z niego wyłącznie od czwartku do niedzieli w godz. 14-22. Sauny przy natryskach dostępne są we wtorki i środy od godz. 14 do 20, a w soboty i niedziele od godz. 10 do 20.

Ze Strefy H2O w dni powszednie mieszkańcy mogą korzystać dopiero w godz. 14 do 22. zamiast od godz. 8 do 22. Weekendy pozostają bez zmian (sobota: 6:05-16:00, niedziela: nieczynne).

Pierwsze ograniczenia w czasie pracy miejskich basenów zostały wprowadzone 19 września w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Łabędziej.Od poniedziałku do środy basen jest otwierany o półtorej godziny później (o 8 zamiast o 6.30), w soboty i niedziele część sportowa jest czynna od godz. 9 zamiast od 8, a sauny są czynne w weekendy w południe, a nie od 8 rano.

Źródło: Baseny w Lublinie podrożeją, sauny będą działać rzadziej. Nowe godziny otwarcia – Dziennik Wschodni

Zapłacimy więcej za bilety wstępu na miejskie baseny

Od 26 września trzeba zapłacić znacznie więcej za bilety wstępu do basenów: Aqua Lublin, Strefy H2O i Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy Łabędziej. Zarządca obiektów, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, tłumaczy, że nie mógł dłużej utrzymywać dotychczasowych cen. Powodem podwyżek jest drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, kosztów ogrzewania, czy też wzrost płacy minimalnej.

Z szacunków MOSiR wynika, żeroczne wydatki na prąd w jego obiektach wzrosną z 3,7 mln zł na 10 mln zł, wydatki na ogrzewanie z 3 mln do 4 mln zł, a wydatki na materiały eksploatacyjne wzrosną o 1,4 mln zł.

Zaplanowane na przyszły rok podwyżki płacy minimalnej mają oznaczać wzrost kosztów wynagrodzeń o 1,5 mln zł w skali roku. Dodatkowo wzrost stawki godzinowej ma skutkować zwiększeniem wydatków o 1,4 mln zł.

Patrząc wyłącznie na dramatycznie rosnące koszty funkcjonowania obiektów i bilans finansowy spółki, z którego MOSiR jest rozliczany każdego roku, podwyżki opłat za korzystanie z tych obiektów powinny sięgnąć nawet kilkuset procent. Oczywiście nie możemy tego zrobić. Nie możemy przełożyć gigantycznych podwyżek kosztów bezpośrednio na naszych klientów. Dlatego zdecydowaliśmy się na aktualizację cenników o średnio 35 procent, żeby w jak najmniejszym stopniu obciążyć rosnącymi kosztami naszych klientów –informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, spółki zarządzającej miejskimi pływalniami.

Cennik biletów wstępu po podwyżce:

Aqua Lublin:

* Za bilet 75-minutowy normalny ważny w basenie olimpijskim i aquaparku zapłacimy w dni powszednie 39 zł (o 10 zł więcej niż dotychczas), a w soboty i niedziele oraz święta 42 zł (oznacza to podwyżkę o 11 zł). Ulgowe kosztują teraz 31 zł w dni powszednie (było 23 zł) oraz 34 zł w weekendy i święta (było 25 zł).

* 180-minutowy bilet normalny na basen olimpijski i aquapark kosztuje po podwyżce 78 zł w dni powszednie (było 58), zaś w weekendy i święta 88 zł (było 65 zł). Ulgowe kosztują 62 zł w dni powszednie (dotąd było 46 zł), a w weekendy oraz święta 68 zł (wcześniej płaciło się 50 zł).

* Bilety rodzinne (na basen olimpijski i aquapark) też są znacznie droższe. Za 75-minutowy zapłacimy w dni powszednie 34 zł za osobę dorosłą i 23 zł za dziecko (dotąd było 17 zł), a w weekendy i święta 38 zł za dorosłego i 24 zł za dziecko (było 28 zł i 18 zł). 180-minutowy kosztuje w dni powszednie 65 zł za dorosłego i 46 zł za dziecko (było 48 i 34 zł), a w weekendy i święta 68 zł za dorosłego i 47 zł za dziecko (było 50 i 35 zł).

* Bilety do saunarium dostępne w czwartki i piątki (od teraz saunarium nie będzie otwierane w poniedziałki, wtorki i środy) kosztują 47 zł za normalny i 39 zł ulgowy w wariancie 75-minutowym (było 35 i 29 zł), zaś w wariancie 180-minutowym zapłacimy 96 zł za normalny i 80 zł za ulgowy (było 71 i 59 zł).

* W weekendy za bilet 75-minutowy normalny zapłacimy 58 zł a za ulgowy 50 zł (było 43 i 37 zł). Z kolei 180-minutowy normalny ma kosztować 99 zł a ulgowy 82 zł (było 73 zł i 61 zł).

Centrum Sportowo-Rekreacyjne przy ul. Łabędziej:

* Promocyjny bilet na część basenową ważny od poniedziałku do piątku (do godz. 15) przez 120 minut kosztuje od teraz 26 zł (normalny) i 19 zł (ulgowy). Przed podwyżką płaciło się odpowiednio 19 i 14 zł.

* Jednorazowy wstęp na basen na 60 minut kosztuje 26 zł, za 120 minut trzeba zapłacić 49 zł (było odpowiednio 19 i 36 zł). To ceny biletów normalnych. Ulgowy bilet 60-minutowy kosztuje 19 zł (było 14 zł), natomiast za 120-minutowy trzeba zapłacić 35 zł (było 26 zł).

* Seniorzy po 60. roku życia nadal mogą korzystać ze specjalnej oferty od poniedziałku do piątku po godz. 15, kiedy za 60-minutowy wstęp na basen zapłacą 15 zł (czyli o 4 zł więcej).

* Jeżeli ktoś chce korzystać nie tylko z części basenowej, ale również z saun, zapłaci 34 zł za bilet normalny 60-minutowy lub 63 zł za 120-minutowy (było 25 zł i 47 zł). Ceny biletów ulgowych wynoszą  26 zł za 60-minutowy oraz 49 zł za 120-minutowy (było 19 i 36 zł).

Strefa H2O:

* Więcej trzeba płacić za promocyjne bilety 60-minutowe ważne w dni powszednie do godz. 16. Normalny kosztuje teraz 15 zł (było 11 zł), ulgowy podrożał do 13 zł (było 10), a seniorzy po 60. roku życia płacą obecnie 11 zł (było 8 zł).

* Poza promocyjnymi godzinami bilet normalny kosztuje 23 zł a ulgowy 16 zł (było 17 i 12 zł).

Źródło: Lublin. Nagle i drastycznie podrożały bilety wstępu na miejskie baseny – Dziennik Wschodni

Nowa wiata przystankowa z roślinnością – za 72 tys. zł

Na początku października powinien zacząć się montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Wiata zostanie obsadzona roślinnością. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.

Zielony przystanek jest jednym ze zwycięskich projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na rok 2022.

Wiata będzie wykonana z pospawanych i pomalowanych stalowych profili, z drewnianymi siedziskami i oparciami. Powstać ma również pergola dla pnączy, a na dachu wiaty ma rosnąć rozchodnik. Wokół wiaty przewidziano pasy zieleni.

Elementy konstrukcyjne wiaty są już przygotowane. Uzyskaliśmy zgodę na lokalizację wiaty oraz zgodę na dysponowanie gruntem. Trwają też uzgodnienia w Wydziale Zieleni i Gospodarki Komunalnej odnośnie gatunków roślin. Występujemy z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego, a na początku października rozpocznie się montaż wiaty i prace przy nasadzeniach – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.

Wykonanie i montaż konstrukcji oraz posadzenie zieleni zostało zlecone przez ZTM warszawskiej firmie FPP Enviro, która wyceniła kontrakt na 71,8 tys. zł. Kwota obejmuje również roczną pielęgnację zieleni.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/szykuja-wiate-za-72-tys-zl,n,1000314372.html

Miasto wybrało wykonawcę remontu zaplecza stadionu Sygnału

Miasto wybrało wykonawcę, który rozbuduje i odnowi budynek obsługujący stadion Sygnału przy ul. Zemborzyckiej. Przetarg wygrała lubelska firma Jur-Bud. Miasto zapłaci jej ponad 2,6 mln zł. Mieszkańcy starali się o przeprowadzenie tego remontu.

W przetargu wzięły udział trzy firmy. Najtańszą ofertę zaproponował Jur-Bud. Propozycja czerniejowskiej spółki Gela była o 8 tys. droższa. Natomiast firma Jur-And wyceniła kontrakt na ok. 4 mln zł.

Spółka Jur-Bud dostanie teraz 12 miesięcy na wykonanie robót budowlanych. Budynek ma zyskać np. 230 mkw. nowej powierzchni użytkowej. Prace obejmą wyburzenie istniejących schodów i platformy z murkiem od strony zachodniej. W tym miejscu zostanie wykonana nowa część budynku.

Nowa część będzie tej samej wysokości, co istniejąca. W przyziemiu przewidziano dwa pomieszczenia, w których ma być składowane wyposażenie oraz sprzęt do pielęgnacji nawierzchni boiska. Na parterze ma powstać wejście do m.in. istniejących szatni i pomieszczenia biurowego.

Remont istniejącej części budynku obejmie usunięcie starych płytek w szatniach, toaletach oraz w pomieszczeniach natrysków. Przewidziano również wykonanie hydroizolacji i ułożenie nowych płytek.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jest-wykonawca,n,1000314124.html

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jeszcze-rok-czekania,n,1000313711.html


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Franciszek Żurek, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…