Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  16.09.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

10-16 września 2022 roku.

Od 19 września otwarte nowe drogi obok Dworca Metropolitalnego

19 września to termin oddania do użytku nowych dróg obok Dworca Metropolitalnego: przedłenia ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca 80′ wraz z wiaduktem i drogi biegnącej od ronda przed Targami Lublin do al. Piłsudskiego. Budowa dworca powinna zakończyć się w lutym przyszłego roku.

Pierwszą z ukończonych dróg jest jednokierunkowa łącznica umożliwiająca kierowcom poruszanie się od strony Aqua Lublin przy ul. Lubelskiego Lipca 80′ do ronda przed Targami Lublin i zapewniająca dojazd ul. Dworcową do nowego centrum komunikacyjnego.

5 września Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego potwierdził przyjęcie zawiadomienia o zakończeniu budowy i niewniesienie sprzeciwu do użytkowania. W związku z tym planujemy udostępnienie kierowcom obu dróg przy Targach Lublin jeszcze we wrześniu – zapowiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Druga droga biegnie od ronda przy Targach Lublin do al. Piłsudskiego, gdzie będzie można skręcić w prawo, w kierunku placu Bychawskiego. Możliwy będzie także dojazd al. Piłsudskiego od strony ul. Lipowej, skręcając w prawo w nową drogę, która prowadzi do ronda przed Targami Lublin, a dalej do dworca.

Budowa Dworca Metropolitalnego obejmuje również trwającą przebudowę ulicy 1 Maja na odcinku od placu Dworcowego do placu Bychawskiego. Prowadzone są tam roboty brukarskie i wykończeniowe. Prace trwają na ul. Młyńskiej, gdzie ma zostać położona warstwa ścieralna nawierzchni oraz planowana jest budowa ścieżki rowerowej.

Pierwotnie budowa Dworca Metropolitalnego miała zostać zakończona 29 lipca. Wykonawca inwestycji, firma Budimex poprosiła miasto o dodatkowe 11 miesięcy, czyli do czerwca 2023 roku, tłumacząc to komplikacjami na placu budowy. Natomiast Ratusz zgodził się na wydłużenie czasu robót do końca lutego 2023 roku.  

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/zostalo-im-niecale-pol-roku,n,1000313605.html

Można zgłaszać propozycje zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego

Ruszają konsultacje X edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie i uwagi na temat regulaminu przyszłorocznej edycji. Wszelkie propozycje można zgłaszać przez formularz na stronie internetowej Urzędu Miasta, pocztą elektroniczną albo tradycyjną do 30 września.

Zapraszamy do dyskusji na temat kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Czekamy na uwagi i propozycje w zakresie regulaminu dotyczące zasad przeprowadzania naboru, głosowania czy podziału środków, które Miasto przeznacza na realizację pomysłów mieszkańców. Konsultacje społeczne pozwolą na dostosowanie regulaminu do Państwa oczekiwań, co przełoży się na zwiększenie zainteresowania udziałem w Budżecie Obywatelskim, który jest jednym z najważniejszych procesów partycypacyjnych w naszym mieście – informuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin

W poniedziałek 19 września o godz. 17 odbędzie się otwarte spotkanie w formule online, na którym będzie można porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi w Ratuszu za sprawy budżetu obywatelskiego. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu mogą do niego dołączyć poprzez platformę Zoom, klikając w link https://zoom.us/j/94768823180pwd=UlZIdzFRUFBhQzNsSHdxZDVlQVRYdz09

Aby zgłosić swoje pomysły należy skorzystać z formularza konsultacyjnego (https://lublin.eu/download/gfx/lublin/userfiles/_public/mieszkancy/partycypacja/bo_aktualnosci/budzet_obywatelski_x_formularz_konsultacyjny.odt). Wypełnione formularze można przesyłać Urzędowi Miasta pocztą elektroniczną ([email protected]), bądź tradycyjną na adres Biura Partycypacji Społecznej, ul. Gilasa 3, 20-109 Lublin.

Budżet obywatelski to wydzielona suma pieniędzy z budżetu miasta przeznaczona na sfinansowanie projektów zgłaszanych przez mieszkańców. W tym roku jest to 12, 5 mln zł.

Źródło: Lublin. Budżet obywatelski do poprawki. Każdy może zgłosić swój pomysł – Dziennik Wschodni

Źródło: Ruszają konsultacje X edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin

Ulica Popiełuszki zostanie wyremontowana

Półtorakilometrowy odcinek ul. Popiełuszki zostanie wyremontowany kosztem 4,7 mln zł. Prace zakończą się we wrześniu przyszłego roku. Remont ulicy przeprowadzi Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z siedzibą w Lublinie.

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy przebudowę ulicy Popiełuszki i realizujemy kolejny postulat zgłoszony przez mieszkańców w czasie spotkania z cyklu „Plan dla Dzielnic”. Zmiany w tym rejonie poprawią komfort i bezpieczeństwo zarówno mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej, pieszych, jak i kierowców – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Ul. Popiełuszki na odcinku od ul. Poniatowskiego do ul. Legionowej otrzyma nową nawierzchnię, a  asfaltowa nawierzchnia chodników zastąpiona zostanie kostką brukową. Wymieniona będzie stara kostka na części chodników. Przebudowane zostaną trzy skrzyżowania, ul. Popiełuszki z  ulicami Skautów, Junoszy i Głowackiego. Odnowiona sygnalizacja świetlna zostanie włączona do Systemu Zarządzania Ruchem, który umożliwia sterowanie pojazdami na drogach krajowych. Ulica zyska nowoczesne oświetlenie.

Zmiany obejmą także przystanki. Przystanek autobusowy obok Domu Pomocy Społecznej zostanie przeniesiony za skrzyżowanie z ul. Junoszy. Na przystankach pojawią się nowe wiaty oraz wyświetlacze pokazujące godziny odjazdu autobusów.

Jak informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza – Realizację zadania przewidziano w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca będzie miał pół roku na przygotowanie dokumentacji projektowej i pozyskanie wymaganych zezwoleń na wykonanie robót budowlanych, po czym rozpocznie prace w terenie.

Źródło: Będzie przebudowa ul. Popiełuszki. Z nowej infrastruktury mieszkańcy skorzystają jesienią przyszłego roku : Lublin112.pl – Wiadomości z Lublina i regionu. Ważne informacje z kraju

Źródło: Lublin. Będzie remont sfatygowanej ulicy Popiełuszki. Co się tu zmieni? – Dziennik Wschodni

Źródło: Dobre wieści dla mieszkańców. Miasto zleca przebudowę ulicy (spottedlublin.pl)

Trzeci wniosek dewelopera o zgodę na budowę trzech bloków w Śródmieściu

Spółka TKM Global Tomasz Księżopolski po raz trzeci zła wniosek o zgodę na budowę trzech bloków mieszkalnych przy ul. Dolnej 3 Maja w trybie ustawy „lex deweloper”, niezależnej od planu zagospodarowania terenu. Poprzednie dwa wnioski dotyczące tej inwestycji w Śródmieściu wycofał z lubelskiego Ratusza sam deweloper.

Na miejscu, gdzie spółka chciałaby wybudować bloki mieszkalne, znajduje się teraz komis samochodowy i parking strzeżony. Plan zagospodarowania terenu pozwala na budynki mające cztery kondygnacje nadziemne, a deweloper Tomasz Księżopolski planuje dojść do siedmiu. Tyle miałyby mieć najwyższe części dwóch bloków, a trzeci budynek miałby od czterech do pięciu kondygnacji. 

Inwestor chce skorzystać ze specustawy „lex deweloper”. Dopuszcza ona budowę mieszkań w sposób niezgodny z obowiązującym planem zagospodarowania, pod warunkiem uzyskania zgody rady miasta.

W trzech blokach miałyby się znaleźć łącznie 133 mieszkania. Deweloper twierdzi, że jego bloki wypełnią przestrzeń między al. Solidarności a skarpą ul. Niecałej i zwiększą dostępność usług w tej części ulicy. Na parterach dwóch z trzech budynków miałyby się znaleźć lokale usługowe.

Zanim prośba dewelopera zostanie poddana pod głosowanie radnych, Urząd Miasta musi zebrać uwagi od wszystkich zainteresowanych tą sprawą. Można je zgłaszać w ciągu 21 dni od ogłoszenia wniosku (co nastąpiło 8 września). Uwagi można przynosić osobiście (ul. Wieniawska 14, Biuro Obsługi Mieszkańców, stanowisko 9 lub 10), pocztą (Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miasta Lublin, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin) lub mailem ([email protected]).

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/trzecie-podejscie-dewelopera,n,1000313557.html


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

19.07.2024

Kolejne skoki na stołki, a „szesnastka” jedzie do Paryża. Przegląd tygodnia 12-19.07.2024

Zmiany personalne w Muzeum w Kozłówce, spółce PGE, MOSiR „Bystrzyca”…

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…