Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  09.09.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

3-9 września 2022 roku.


W szpitalu przy ul. Herberta powstanie nowy oddział pulmonologiczny

Nowy Oddział Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Herberta przeznaczony będzie dla pacjentów zakażonych koronawirusem, różnymi infekcjami zakaźnymi oraz pacjentów pokowidowych. Wartość inwestycji to 10 milionów złotych.

Inwestycję dofinansuje Ministerstwo Zdrowia kwotą 8,4 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Budowa oddziału ma trwać kilka miesięcy.

Aktualnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie są dwa oddziały pulmonologii. Jeden przy ulicy Biernackiego, a drugi przy ul. Herberta. Po zakończeniu budowy oba oddziały będą  mieściły się przy ul. Herberta.

Myślę, że w połowie tego miesiąca rozpoczną się prace związane z wykonywaniem fundamentów. Natomiast same moduły, czyli elementy prefabrykowane planujemy dostarczyć w październiku. Termin rzeczywiście jest ambitny, ale nie jest to nasza pierwsza realizacja, którą w tak krótkim terminie wykonywaliśmy – mówi Jarosław Adamek, dyrektor handlowy wykonawcy prac, firmy Climatic System.

Jak zapowiada Piotr Madej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, od 24 grudnia rozpocznie się wyposażanie oddziału w sprzęt. Nowy, dwukondygnacyjny budynek pomieści 40 łóżek.

Źródło: Pomoc nie tylko dla pacjentów pocovidowych. W Lublinie powstanie nowy oddział pulmonologiczny – Polskie Radio Lublin

Źródło: Lublin. Nowa część szpitala powstanie ekspresowo – Dziennik Wschodni

Rekordowy sierpień na lotnisku w Lublinie

W sierpniu przez port lotniczy w Lublinie przewinęło się blisko 48 tys. ludzi. Jest to najlepszy wynik w ostatniej dekadzie funkcjonowania lotniska.

W lipcu przez lotnisko przewinęło się 43,5 tys. pasażerów, co było wynikiem rekordowym, lecz, jak się okazało, lepszy okazał się sierpień. Od początku roku lotnisko w Lublinie odwiedziło ponad 211,5 tys. pasażerów. Jest to efekt budzenia się sektora turystycznego z pandemicznego letargu, oraz nowych kierunków lotów otwieranych w porcie.

Największy ruch na lotniskach przypada na okres wakacyjny, kiedy do regularnej listy połączeń dołączają loty czarterowe – tłumaczy Andrzej Hawryluk, prezes lotniskowej spółki.

W obecnym roku najpopularniejszym kierunkiem była Bułgaria, Chorwacja oraz turecka Antalyia. W najbliższym czasie planowane jest również wprowadzenie lotów na grecką wyspę Rodos. Szczegóły nowego rozkładu lotów są jeszcze nieznane.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lotnisko/to-byl-miesiac-nad-miesiacami-rekordowy-sierpien-na-lubelskim-lotnisku,n,1000313476.html

MPK Lublin przejmuje rowery miejskie

Od 1 marca przyszłego roku spółka MPK Lublin przejmie kontrolę nad systemem rowerów miejskich. Ratusz nie chce kontynuować współpracy z firmą Nextbike, która do tej pory była operatorem tego systemu. Zasady korzystania z rowerów miejskich nie zmienią się.

Miasto stawia na połączenie systemu rowerów miejskich z transportem zbiorowym.

Inne miasta odchodzą  od rowerów miejskich, jednak nie jest to trend ogólnopolski. My patrzymy na to, jak wpisał się on w przestrzeń publiczną i chcemy go dalej rozwijać, ale w kontekście uzupełniania komunikacji miejskiej – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Ofertę korzystania z rowerów przygotuje Zarząd Transportu Miejskiego, który jest odpowiedzialny za organizację komunikacji zbiorowej w Lublinie. Ulgowe warunki będą przysługiwały posiadaczom biletu okresowego komunikacji miejskiej oraz Lubelskiej Karty Miejskiej – zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować przejazd rowerem miejskim w nowym sezonie.

Cennik rządzi się zupełnie innymi prawami. Przed nami kwestia regulacji minimalnego wynagrodzenia i różnych innych czynników kosztotwórczych, co przy obecnej inflacji tak naprawdę trudno wyrokować i przewidywać, jakie ceny będą obowiązywać. Planujemy pewną ilość minut darmowych dla pasażerów komunikacji miejskiej – informuje Artur Szymczyk.

Z zapowiedzi Ratusza wynika, że powstanie nowa aplikacja do wypożyczania rowerów, która będzie powiązana z Lubiką, czyli z systemem biletowym komunikacji miejskiej. Szykowany na wiosnę system ma oferować do wypożyczenia 700 rowerów. Do wiosny mają być one poddane naprawom i wymianie części elementów. Jak czytamy na stronie ZTM, od 6 do 12 września będzie można zagłosować w internetowej ankiecie na to, jak rowery mają zostać odmalowane.

Obecnym użytkownikom Lubelskiego Roweru Miejskiego zostały niecałe dwa miesiące na wykorzystanie pieniędzy, które zgromadzili na swoich kontach w systemie. Po zakończeniu sezonu będzie można zgłosić się do operatora po zwrot środków.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/od-marca-rower-miejski-pod-piecza-mpk-lublin-czy-to-dobra-zmiana/ar/c1-16823211

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-bedzie-kolejny-sezon-roweru-miejskiego-stacje-zostana-zmieni-sie-operator,n,1000313382.html

Nowy przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu na Majdanku

Miasto planuje rozpisać nowy przetarg na budowę kolumbarium, czyli ściany z niszami na urny, na cmentarzu na Majdanku. Nowy obiekt pomieści 288 urn. Miasto na ten cel zamierzało przeznaczyć 484 tys. zł, żadna z firm, które wystartowały w poprzednim przetargu, nie podała wystarczająco korzystnej dla miasta oferty.

Najtańszą ofertę opiewającą na 553 tys. zł złożyła Miejska Korporacja Komunikacyjna, powiązana z MPK Lublin. Pozostałe firmy wyceniały projekt na sumy zbyt wysokie jak na założenia ratusza, sięgające nawet 2,3 mln zł. Prace mają dotyczyć nie tylko samego miejsca na pochówki ale również w koszt włączone jest posadzenie drzew koło nowego obiektu oraz postawienie ławek.

Miasto liczy na to, że w nowym przetargu złożone zostaną tańsze oferty.

Będzie to pierwsze z czterech planowanych tam kolumbariów, trzy kolejne ściany. Kolejne dwie ściany maja mieć po 432 nisze na urny, w ostatniej ma być ich 360. Razem dałoby to 1512 nisz. Drzew docelowo ma być 12, a ławek 17. Jest to odpowiedź miasta na rosnącą popularność tej formy grobu. W 2020 roku pochówki urnowe stanowiły 11 procent wszystkich pogrzebów, zaś rok później było to już 34 procent.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/drugie-podejscie-do-budowy-kolumbarium-na-cmentarzu-na-majdanku,n,1000313491.html

Dyrektor Teatru Osterwy chce zwrotu 152 tys. zł nagród od pracowników

Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Redbad Klynstra Komarnicki zwrócił się do swoich pracowników o oddanie 152 tys. zł. nagród przyznanych za ubiegły rok. Wyniki kontroli przeprowadzonej przez urzędników marszałka województwa wykazały, że nagrody były nienależne. Nagrody wyniosły średnio po 680 zł. na osobę. Była wicedyrektor teatru Adrianna Całus otrzymała 29 tys. zł., a pracownicy techniczni i administracyjni nagród nie dostali.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nagrody otrzymało 25 aktorów, a była główna księgowa 3 tys. zł.

Rzecznik marszałka województwa Remigiusz Małecki wyjaśnił, że za nieprawidłowości odpowiada kierownictwo teatru. – Działania zastępcy dyrektora i pozostałych osób w sprawie wypłaty nienależnych kwot odbywały się z przekroczeniem wydanych pełnomocnictw – powiedział Małecki.

Dyrektor Teatru Redbad Klynstra Komarnicki wystąpił z oficjalnym pismem do wszystkich osób, których dotyczyła ta kontrola, o zwrot pieniędzy. Niektórzy pracownicy jednak nie zamierzają oddawać swoich nagród, ponieważ jak twierdzą: „nie mają obowiązku zwrotu tych środków”.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dyrektor-dal-w-teatrze-nagrody-wszystko-poszlo-nie-tak-i-teraz-trzeba-oddac-pieniadze,n,1000313405.html

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/rowni-i-rowniejsi-przy-nagradzaniu-w-teatrze-osterwy-w-lublinie,n,1000305105.html

W Lublinie stanęła ławka ,,Z Polską Flagą”

Ławka ,,Z Polską Flagą” stanęła na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Konstrukcje takie ustawiono już m.in. w Gdańsku, Rzeszowie i Olsztynie. Ławki wewnątrz konturów polskich granic stanowią akcję promocyjną Banku Gospodarstwa Krajowego.

BGK zaplanował ustawienie konstrukcji w kształcie Polski w każdym województwie.

To element akcji promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK. Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo – informuje w swoim komunikacie BGK.

Lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło złożyła w sprawie ławek interpelację do premiera. Zapytanie wystosowała również posłanka Joanna Mucha z Polski 2050 zwracając uwagę na 15 punktów regulaminu korzystania z ławki. Jeden z punktów mówi o tym, że z 1,5 tonowej konstrukcji nie można korzystać w pozycji leżącej a także m.in. że z ławki mogą korzystać tylko trzy osoby.

Źródło:  https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/sto-tysiecy-za-lawke-w-ksztalcie-polski-wiadomo-gdzie-ma-stanac-w-lublinie,n,1000313255.html


Przegląd przygotowali (redagowali): Oliwia Cieślik, Franciszek Żurek i Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

5 minuty czytania

10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…