Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  26.08.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

20 sierpnia – 16 sierpnia 2022 roku.

Weszły w życie nowe stawki opłat za wodę i ścieki

Od 24 sierpnia metr sześcienny wody podrożał o 16 groszy, a  ścieków o 22 grosze. W ciągu najbliższych tygodni może zostać wprowadzona kolejna podwyżka. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce, aby łączna opłata za metr sześcienny wynosiła 12,30 zł (woda – 5,26 zł, ścieki – 7,04 zł).        

Obowiązujące stawki wynikają z taryfikatora MPWiK zatwierdzonego 6 sierpnia 2021 roku przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Miał on obowiązywać przez trzy kolejne lata, zakładał  coroczne wprowadzane w sierpniu zmiany stawek. Jednak lubelska spółka w połowie czerwca złożyła wniosek do RZGW o anulowanie obowiązującego taryfikatora. MPWIK chce, aby opłaty za wodę i ścieki były o ok. 30 % wyższe. 

Podwyżki podyktowane są drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju, rekordowym poziomem inflacji, wzrostem o kilkaset procent kosztów energii elektrycznej oraz znaczącym wzrostem kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych. W taryfie uwzględnione są rzeczywiste koszty tak, aby spółka mogła bezpiecznie prowadzić bieżącą działalność i dokończyć rozpoczęte inwestycje – tłumaczy w rozmowie z „Kurierem Lubelskim”  Ewa Dębiec, kierownik biura zarządu MPWiK Lublin.

Lubelski MPWiK zakończył ubiegły rok z zyskiem (netto) w wysokości ok. 2,5 mln zł. W 2020 roku wyniósł on prawie 5,5 mln zł.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/kolejna-podwyzka-ktora-dotknie-wszystkich-lublinian-woda-i-scieki-w-nowych-cenach-ile-zaplacimy/

Powstanie nowy budynek szpitala przy al. Kraśnickiej, za 83 mln. zł

Do listopada 2023 roku ma zostać wybudowany nowy budynek szpitala przy al. Kraśnickiej. Pomieści m.in. oddział intensywnej terapii i blok operacyjny. Wykonawcą będzie firma Strabag, która prace zamierza rozpocząć jeszcze w sierpniu tego roku. Wartość projektu, wraz z wyposażeniem, wyniesie blisko 83 milionów złotych, z czego około 65 milionów złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Inwestycja już była planowana  przy projektowaniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie przy al. Kraśnickiej, ale nigdy nie została zrealizowana. Przez lata brakowało na nią pieniędzy.

– Tym kontraktem kończymy budowę tego szpitala unowocześniając go jednocześnie – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Nowy budynek o powierzchni 6,5 tys. mkw. zostanie postawiony za najwyższą częścią szpitala. Znajdzie się w nim  nowoczesny blok operacyjny, w skład którego wejdzie pięć sal operacyjnych oraz jedna sala hybrydowa z możliwością zainstalowania w niej najnowocześniejszego na świecie robota chirurgicznego Da Vinci.

W nowym budynku powstanie również oddział intensywnej terapii i anestezjologii z 18 łóżkami, gabinetem diagnostyczno-zabiegowym i pomieszczeniami dla personelu oraz magazynami. Zostanie uruchomiona także apteka szpitalna oraz centralna sterylizatornia.

Dzięki inwestycji, więcej operacji będzie odbywało się popołudniami i w weekendy.

Budowa bloku „R” będzie ostatnią inwestycją w służbie zdrowia współfinansowaną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/strabag-postawi-nowy-budynek-szpitala-przy-al-krasnickiej/

Źródło: https://radio.lublin.pl/2022/08/ku-bardziej-nowoczesnemu-leczeniu-szpital-przy-al-krasnickiej-w-lublinie-zostanie-rozbudowany/

Przetarg na remont mogił przy ul. Unickiej unieważniony

Ratusz unieważnił przetarg na remont mogił żołnierzy polskich poległych podczas II wojny światowej,  na ul. Unickiej. Powodem są zbyt niskie fundusze.

Do przetargu staneła jedna firma warszawska spółka Revita Art która wyceniła pracę na 1,8 mln zł. Firma Road Memory z Grabowca zgłosiła się do przetargu o 46 sekund za późno przez co nie była brana pod uwagę, choć oferowała niższą cenę  opiewającą na ok 1,2 mln zł. Ustalony przez Urząd Miasta budżet na ten cel wynosił 846 tys zł.

Miasto wystarało się u Wojewody o dofinansowanie, i budżet projektu zasili 116 tys zł. Ratusz zamierza niezwłocznie ogłosić nowy przetarg i sprawę  remontu mogił przy ul. Unickiej rozwiązać przed końcem roku.

Prace mają obejmować renowację grobów żołnierzy, katakumb w których spoczywają szczątki więźniów Zamku Lubelskiego oraz pomnik więźniów Zamku Lubelskiego i Gestapo ,,Pod Zegarem”.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/bylo-za-drogo,n,1000312683.html

Na Kośminku i Ponikwodzie powstaną nowe skwery wypoczynkowe

Przy  ul. Długiej na Kośminku i ul. Cyprysowej na Ponikwodzie  powstaną kolejne „Miejsca dla Ciebie”, czyli przestrzenie przeznaczone do odpoczynku wśród zieleni, tworzone przy udziale mieszkańców. Miasto zamówiło projekty koncepcyjne i wykonawcze – mają być gotowe do połowy listopada.

– Nowe skwery przy ul. Cyprysowej i ul. Długiej to dwie spośród 12 propozycji „Miejsc dla Ciebie” zgłoszonych przez mieszkańców. Tworzenie takich przestrzeni w Lublinie jest motywem przewodnim tegorocznej, tematycznej edycji Zielonego Budżetu. Chcemy, by nowe zielone zakątki, które powstaną, stanowiły nie tylko miejsca odpoczynku, ale też wyróżniały się indywidualnymi rozwiązaniami w miejskim krajobrazie i były zgodne z aktualnymi trendami w projektowaniu zieleni. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest, żeby „Miejsca dla Ciebie” były atrakcyjne dla samych mieszkańców dzielnic – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Przy ul. Długiej 33 w dzielnicy Kośminek powstanie „Skwer Marzeń”.– Stanie się punktem integracji oraz spotkań mieszkańców najstarszej i najmłodszej części dzielnicy Kośminek. – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Drugi ze skwerów o nazwie „Gaj nad skarpą” powstanie na skarpie przy ul. Cyprysowej w dzielnicy Ponikwoda. – Główną funkcją tego „Miejsca dla Ciebie” będzie przede wszystkim odpoczynek, czemu posłuży wyposażenie terenu w wygodne meble miejskie sprzyjające spotkaniom wśród skomponowanych nasadzeń zieleni – informuje Monika Głazik.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/bedzie-bardziej-zielono-skwery-wypoczynkowe-dla-mieszkancow-z-kosminka-oraz-ponikwody/

Źródło: https://www.lublin112.pl/w-lublinie-powstana-dwa-nowe-skwery-gaj-nad-skarpa-oraz-skwer-marzen-zdjecia/

Źródło: https://lublin24.pl/z-lublina/lublin-mieszkancy-dostana-nowe-skwery-to-nastepne-miejsca-dla-ciebie/

Miasto unieważniło przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na Felinie

Urzędnicy z lubelskiego Ratusza unieważnili przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Franczaka „Lalka” z ul. Skalskiego i Kazimierza Jagiellończyka. Zarząd Dróg i Mostów odrzucił ofertę Eksam-Budownictwo, jedynej firmy zainteresowanej tym zleceniem. Lubelska spółka wyceniła prace budowlane na ponad 2 mln zł. Miasto było gotowe przeznaczyć na ten cel 1,1 mln zł.

Ratusz poprosił firmę Eksam-Budownictwo o wydłużenie „terminu związania ofertą” do 12 września, aby Rada Miasta zdążyła zagłosować za przeznaczeniem większej kwoty na realizację tej inwestycji. Spółka odmówiła, a jej oferta wygasła 13 sierpnia.    

Sygnalizacja jest tam niezbędna. Szczególnie, że już trwają prace przy przebudowie tego skrzyżowania, które są finansowane przez deweloperów budujących mieszkania w tym rejonie miasta – podkreśla w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Arkadiusz Gołębiowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Felin.

Oprócz sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu miały się pojawić dwie zatoki przystankowe dla pojazdów komunikacji miejskiej. Skrzyżowanie miało zostać wyposażone w kamerę do rejestracji zdarzeń drogowych. Ponadto plan prac przewidywał podłączenie sygnalizacji do Centrum Sterowania Ruchem.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/lublin-czerwone-swiatlo-dla-sygnalizacji-na-felinie-oferta-wykonawcy-zostala-odrzucona/

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/swiatla-jesli-beda-to-pozniej,n,1000312588.html

Wycinka drzew na ul. Wąwozowej – mieszkańcy czują się zlekceważeni

Mieszkańcy są niezadowoleni z wycinek prowadzonych na  ul. Wąwozowej w dzielnicy Czuby. Płd, w pobliżu ul. Janowskiej, poczuli się zlekceważeni i domagają się od Urzędu Miasta wzięcia ich zdania pod uwagę. Wycinka pięciu drzew ma związek z przebudową ulicy w celu stworzenia dojazdu do nowo powstałego bloku mieszkalnego.

Mieszkańcy spodziewali się, że drzewa które podczas budowy chronione były deskami nie będą wycięte. Dzień po wycince mieszkańcy złożyli pismo do Urzędu Miasta z prośbą o  rozmowy o przyszłości ich ulicy. Pod listem podpisało się 32 osoby.

– Chcemy, żeby ktoś z nami rozmawiał, żeby traktowano nas poważnie – tłumaczy pani Iwona Szymczyk mieszkanka ul. Wąwozowej, która zbierała podpisy pod listem. – Jesteśmy przecież w okresie globalnej katastrofy ekologicznej, ciągle wzrastają nam temperatury. Ul. Wąwozowa ma specyficzny mikroklimat. Nie można niszczyć takich perełek, które jeszcze pozostały nam w mieście.

UM potwierdził otrzymanie pisma od mieszkańców ul. Wąwozowej – W jego treści podniesiono kwestię usunięcia drzew, które rosły na terenie pasa drogowego ulicy Wąwozowej oraz zwrócono się z prośbą o rozmowę i udzielenie informacji o zakresie dalszych prac planowanych przy tej ulicy – potwierdza Ratusz.

Prace na ul. Wąwozowej sfinansowane zostały przez dewelopera który wybudował blok wymagający dojazdu. Zobowiązał się on do posadzenia 5 grabów w zamian za wycięte drzewa.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mieszkancy-do-ratusza-traktujcie-nas-powaznie,n,1000312916.html

Węglin Południowy – mieszkańcy zaniepokojeni wycinkami zieleni

Na Węglinie Południowym przeprowadzono prace w zagajniku na skraju ul. Onyksowej i Granitowej, mające na celu usunięcie inwazyjnych gatunków roślin oraz poprawę przejrzystości i poprawę stanu  bezpieczeństwa na tym terenie. Prace zaniepokoiły część mieszkańców.

Zarzucają oni miastu zbyt duże wycinki. Uważają że w czasie panującej suszy pozbawienie tego terenu roślinności może pogłębiać braki wody w gruncie.

Urząd Miasta potwierdza że wszystkie prace zostały zrealizowane na jego zlecenie, przy czym zastrzega się iż prace prowadzone były w wyniku próśb oraz skarg składanych przez mieszkańców.

– Prace polegały przede wszystkim na koszeniu, wycince zarośli, usunięciu inwazyjnej nawłoci oraz ogólnym posprzątaniu terenu. Nie były prowadzone wycinki drzew – informuje  Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ogrodnicy-kosza-mieszkancy-krytykuja,n,1000312760.html

Kontenery na śmieci blokują przejście   ul. Czumy

Na ul. Czumy, w dzielnicy Ponikwoda, nie zostały wyznaczone strefy odbioru odpadów, kontenery na śmieci stoją na chodniku przez co piesi zmuszeni są do obchodzenia ich jezdnią. Miasto nałożyło na spółdzielnie karę za zajęcie pasa drogowego  w wysokości ok. 2360 zł, której spółdzielnia, właściciel kontenerów, nie zamierza zapłacić.

Spółdzielnia mieszkaniowa „Kontakt” która rozstawiła kontenery przyznaje że śmietniki są problemem. Tłumaczy, że zostało to spowodowany przez architekta, który projektując osiedle nie wyznaczył strefy zbiorowego odbioru odpadów.

Przedstawiciele spółdzielni „Kontakt”  zawiadamiają, że poszukują nowego miejsca na kontenery – Jesteśmy na etapie projektowania nowych lokalizacji, które nie będą kolidować z ciągami pieszymi. Nasze prace projektowe skończą się jeszcze w tym tygodniu i będziemy wtedy rozmawiać z prezydentem miasta – mówi prezes spółdzielni  Kontakt Tomasz Małecki .

Kiedy śmietniki trafią do nowych miejsc? – Wszystko będzie zależeć od tego, jak do sprawy podejdzie miasto – dodał Małecki.

Problemy ze śmietnikami w tym miejscu trwają już od pięciu lat. Jedynym do tej pory sukcesem miasta było wymuszenie zlikwidowania zamykanej wiaty, pod którą znajdowały się kontenery.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/od-pieciu-lat-chodnik-zastawiony-smietnikami-niemoc-urzednikow-samowola-spoldzielni,n,1000312861.html


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz, Franciszek Żurek

Redagowali: Franciszek Żurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…