Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  28.10.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

22-28 października 2022 roku.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowego cmentarza na Sławinie

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowej nekropolii, która powstanie u zbiegu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września na Sławinie. Według wstępnej koncepcji nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 40 ha i zmieści 120 tysięcy grobów. Ma on zaspokoić potrzeby Lublina na ponad pół wieku. Pełna dokumentacja projektowa ma być gotowa w ciągu 1,5 roku.

Budowa nowej nekropolii to proces wieloletni, ale dla kwestii pochówków w Lublinie bardzo istotny. Według naszych wyliczeń nowy cmentarz zabezpieczy potrzeby miasta w tym zakresie na około 55 lat – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Miasto zarezerwowało na ten cel prawie 715,5 tys. zł. O kontrakt walczą dwie pracownie architektoniczne z Warszawy. Tylko jedna oferta mieści się w planach ratusza. Chodzi o BBC Best Building, która oszacowała wartość zlecenia na 483,8 tys. zł. Druga – o nazwie Studium – chce dostać za dokumentację 1,71 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż oferuje Ratusz.

Przygotowanie  dokumentacji cmentarza ma być podzielone na trzy etapy.

Po zawarciu umowy wykonawca będzie miał 8 miesięcy na opracowanie projektu koncepcyjnego, 10 miesięcy – dokumentacji środowiskowej, w tym raportu oddziaływania na środowisko, 12 miesięcy – dokumentacji i opinii geotechnicznej oraz hydrogeologicznej oraz wszystkich projektów budowlanych i rozbiórek. Pełna dokumentacja powinna powstać w ciągu 1,5 roku, czyli ma być gotowa pod koniec pierwszego półrocza 2024 r. – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Założenia przestrzenne przyszłej nekropolii przewidują układ parkowo-cmentarny oparty na naturalnym ukształtowaniu. Przez teren projektowanego cmentarza przebiega sucha dolina o istotnych walorach krajobrazowych, stąd wstępna koncepcja zakłada podział na dwie części – informuje Miasto w wydanym komunikacie.

Pierwsza część obejmować będzie miejsce do pochówków na terenie o powierzchni 41 hektarów, który zlokalizowany jest na wzniesieniach. Natomiast część druga o charakterze parku to 14 hektarów leżących w suchej dolinie i na jej zboczach.

Źródła:

Nowy cmentarz dla Lublina. Będzie miał ponad 40 hektarów. Kiedy pierwsze pochówki? | Kurier Lubelski

Miasto projektuje nowy cmentarz na Sławinie / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin

Mieszkańcy Sławinka zebrali ponad 700 podpisów pod projektem uchwały w obronie zieleni

Ponad 700 osób podpisało obywatelski projekt uchwały przygotowany przez mieszkańców Sławinka w obronie zielonej miejskiej działki przy ul. Powstańców Śląskich. Autorzy projektu uważają, że miasto chce sprzedać ją deweloperowi. – Już mówiliśmy, że nie zamierzamy jej sprzedawać – odpowiada Ratusz.

Sprawa dotyczy niezabudowanej nieruchomości porośniętej zielenią. Niepokój mieszkańców wzbudziły działania Urzędu Miasta, z których wywnioskowali, że wkrótce zielony teren stanie się placem budowy.

W maju Wydział Gospodarowania Mieniem, odpowiedzialny m.in. za sprzedaż miejskich nieruchomości, wystąpił do Wydziału Planowania o „wuzetkę”, czyli decyzję ustalającą sposób zagospodarowania terenu (od WZ – warunki zabudowy), dopuszczającą tutaj budowę domu jednorodzinnego.

W lipcu taką decyzję wydano. Właśnie to utwierdziło mieszkańców w przekonaniu, że Miasto chce sprzedać działkę pod budowę mieszkań.

Ratusz zaprzeczył temu już dawno. – Ten teren nie zostanie sprzedany – zapewniała latem Joanna Stryczewska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Tłumaczyła, że wniosek o „wuzetkę” miał tylko „charakter rozeznania”.

Grupa mieszkańców Sławinka złożyła jednak 24 października do Rady Miasta obywatelski projekt uchwały przeciw sprzedaży tej ziemi. – To jest apel, żeby prezydent, jako gospodarz terenów miejskich, nie sprzedawał tego terenu – powiedziała Danuta Olchowska-Kubik, jedna z mieszkanek Sławinka. – Chcemy, żeby urządzić tutaj miejsce zielone, skwer, zieleniec. Chcemy utworzyć kompleks wypoczynkowy, rekreacyjny.

Pod projektem uchwały podpisało się ponad 700 osób. Radni mają trzy miesiące na rozpatrzenie projektu.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/kilkaset-podpisow-w-obronie-dzialki-chcemy-tutaj-miejsca-zielonego-skweru,n,1000315693.html

Do 4 listopada czas na dokończenie planu hali żużlowej; miasto ma złagodzić wymagania

Do 4 listopada architekci mają czas na dokończenie planu hali żużlowej. Ratusz ma złagodzić swoje wymagania: podnieść dozwoloną wysokość do 33 m, okroić parkingi z 20 do 4 miejsc postojowych na każde 100 krzesełek. Dodatkowo miasto chce dopuścić pozostawienie tylko 40 proc. zieleni na działce.

Obowiązujący obecnie plan wymaga, by obiekt miał do 25 m wysokości, żeby na każde sto krzesełek na trybunach przypadało nie mniej niż 20 miejsc parkingowych i żeby co najmniej 50 proc. działki stanowiła zieleń.

Do czasu zatwierdzenia nowego planu obowiązuje ten obecny. Architekci mają jednak pracować tak, jakby mieli już nowy. – Prace projektowe prowadzone są w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przy jednoczesnym uwzględnieniu wnioskowanych zmian – przyznaje w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Projektanci mają więc działać, jakby już było przesądzone, że Rada Miasta zatwierdzi nowe propozycje planistów.

 – Zgodnie z obowiązującymi zapisami umowy projektant ma dostarczyć gotową koncepcję do 4 listopada i na ten moment termin ten jest aktualny. Następnym krokiem będzie analiza złożonych dokumentów i czas na ewentualne korekty – wyjaśnia Stryczewska. – Zatwierdzona koncepcja zostanie skierowana do konsultacji społecznych, w których trakcie przez co najmniej 14 dni mieszkańcy będą mogli zapoznać się zakresem planowanej inwestycji i zgłosić opinie na jej temat.

Hala ma mieć od 17 tys. do 20 tys. miejsc na widowni i spełniać wytyczne krajowych i międzynarodowych federacji sportów motorowych, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i lekkiej atletyki. Ma się też mieścić w wymaganiach określonych obowiązującym planem zagospodarowania terenu.

Miasto ma wydać w sumie 7,4 mln zł na kompletny projekt nowego obiektu i nadzór architektów nad jego budową. Na taką kwotę opiewa umowa między miastem a projektantami, którą zawarto 4 sierpnia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ratusz-zongluje-planami-stadionu-zuzlowego-w-lublinie,n,1000315636.html

Nowy festiwal StarFest: Fantastyczny Festiwal Wyobraźni

Od 4 do 6 listopada w Targach Lublin fani fantastyki będą mogli wziąć udział w pierwszej edycji Fantastycznego Festiwalu Wyobraźni StarFest. Jest on inspirowany Festiwalem Miłośników Fantastyki Falkon, jednym z największych spotkań w Polsce. W trakcie trzydniowej imprezy odbędzie się około 400 wydarzeń związanych z szeroko pojętą fantastyką. Falkon ma odbyć się w przyszłym roku i ma mieć charakter międzynarodowy.

StarFest jest imprezą inspirowaną Falkonem, organizowaną przez te same osoby co Falkon, który planujemy zrobić w przyszłym roku. W założeniu Falkon będzie miał zasięg międzynarodowy, przyjadą zagraniczne gwiazdy. StarFest będzie imprezą ogólnopolską, bardziej skierowaną w stronę influencerów, youtuberów czy świata seriali. Będzie bardziej zbliżony do popkultury ale i dużo cech wspólnych, bo staraliśmy się wziąć z Falkonu wszystko to, co najlepsze – informuje Barbara Księska, współorganizatorka festiwalu.

W programie m.in. znany z Falkonu cosplay, czyli pokaz strojów inspirowanych utworami fantastycznymi, wraz z odgrywaniem scen z tych utworów, czy Games Room, gdzie będzie można zagrać turnieje w grach komputerowych.

Odbędą się również warsztaty miedzy innymi z kaligrafii, szycia strojów, szermierki dawnej, przygotowywania makiet czy z tańca. Organizatorzy, Fundacja Po Innej Stronie Mocy i Targi Lublin, zapraszają też najmłodszych, dla których będzie przygotowana specjalna strefa, a w niej gry i zabawy edukacyjne, a także czytanie bajek.

Bilety można już kupować przez internet, a potem w kasach w czasie wydarzenia. Bilet trzydniowy kosztuje 120 złotych, na piątek 80 zł, sobotę 100 zł, a na niedzielę 60 złotych. Osoby kupujące wejściówkę na przykład na piątek mogą być na imprezie do 4 nad ranem. Potem zamykamy na cztery godziny, by znów zaprosić uczestników od 8 rano. Bilety będą w formie opasek, umożliwiając wielokrotne wchodzenie i wychodzenie. Przewidujemy 50 proc. zniżkę dla dzieci do lat 12 i osób niepełnosprawnych, dzieci do lat 3 wchodzą gratis – informuje Krzysztof Księski, organizator wydarzenia.

Bilety i szczegółowy program można znaleźć na stronie https://starfest.pl/pl

Źródła: Nowy festiwal w Lublinie. Nadchodzi StarFest. Ceny biletów – Dziennik Wschodni

Fantastyczny Festiwal Wyobraźni StarFest w listopadzie w Lublinie – Polskie Radio Lublin

Lublin na trzecim miejscu pod względem tempa załatwiania wniosków deweloperów

Lublin zajął trzecie miejsce w rankingu przygotowywanym przez Polski Związek Deweloperów. Brał on pod uwagę tempo załatwiania wniosków inwestorów i m.in. wydawania „wuzetek”, które określają sposób wykorzystania działek nieobjętych planem zagospodarowania.

Taki ranking układa Polski Związek Deweloperów corocznie od ponad 10 lat. – Celem jest sprawdzanie czasu wydawania decyzji o warunkach zabudowy w powiązaniu z pokryciem miejscowymi planami oraz pozwoleń na budowę – wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Mateusz Stachewicz, autor rankingu.

Oceniane było m.in. tempo wydawania „wuzetek” w przypadku zabudowy wielorodzinnej, budynków biurowych, hoteli.

„Wuzetka” powinna być wydana w ciągu 60 dni. W takim czasie urzędnicy powinni ocenić, czy inwestycja będzie pasować do otoczenia i nie zakłóci tzw. zasady dobrego sąsiedztwa.

Na większość rozstrzygnięć w przypadku zabudowy wielorodzinnej należało oczekiwać dłużej niż rok. – Najlepiej w tym zakresie wypadło miasto Białystok z 57 proc. decyzji „wz” wydanych w czasie do 60 dni – podano w komunikacie związku.

Jeżeli chodzi o „wuzetki” dla budynków biurowych, najszybsza okazała się Bydgoszcz (100 proc. decyzji w terminie), na drugim miejscu znalazł się Lublin, gdzie w przepisowym czasie wydano dwie trzecie decyzji dla biurowców.

Źródło:https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/deweloperzy-chwala-ratusz-za-tempo-wydawania-decyzji,n,1000315460.html


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Franek Żurek, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minuty czytania

29.09.2023

Przegląd tygodnia 23-29.09.2023. W ratuszu chcą większych podwyżek. Motor mistrzem Polski

Pensja minimalna w górę o 642 zł, podwyżka dla urzędnika…

15 minuty czytania

22.09.2023

Przegląd tygodnia 16-22.09.2023. Rewolucja w komunikacji. Pierwsza opera w Operze Lubelskiej już w ten weekend

Najważniejsze informacje mijającego tygodnia. Konsultacje ws. zmian w komunikacji miejskiej…

18 minuty czytania

15.09.2023

Przegląd tygodnia 9-15.09.2023. Kolejny najtrudniejszy budżet. IPN wróci na górki czechowskie

Założenia budżetu miasta na 2024 rok: rośnie podatek od nieruchomości…

9 minuty czytania

08.09.2023

Przegląd tygodnia 2-8.09.2023. Nowak nie rezygnuje z Senatu. Nie rozpatrzyli petycji – potrącić im z diet

Prezydent Lublina i jego radni nie chcą Marcina Nowaka w…

16 minuty czytania

01.09.2023

Przegląd tygodnia 26.08-1.09.2023. Niespodzianki na listach PiS. W sobotę Marsz Równości

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło „jedynki” na swoich listach; kontrola CBA…

17 minuty czytania

25.08.2023

Przegląd tygodnia 19-25.08.2023. Nowy stadion zasłoni Stare Miasto? Kandydaci PiS do Sejmu

Wojewoda nie ma zastrzeżeń do stadionu żużlowego; kto wystartuje w…

12 minuty czytania

18.08.2023

Przegląd tygodnia 12-18.08.2023. „Nie” dla referendum. Partie pokazują listy kandydatów

Fundacja Wolności i inne organizacje trzeciego sektora przeciw referendum Ponad…

13 minuty czytania

11.08.2023

Przegląd tygodnia 5-11.08.2023. Lekarze żądają podwyżek. Akcja ewakuacja

Podwyżki dla lekarzy, kandydaci do Sejmu i Senatu oraz wielka…