Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  21.10.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

15-21 października 2022 roku.

Kierowcy MPK chcą podwyżek

Kierowcy MPK są niezadowoleni ze swoich zarobków, które – ich zdaniem – są nieproporcjonalne niskie w stosunku do wykonywanej przez nich pracy. Wykupili baner na jednej z ulic Lublina, aby poinformować o swoich płacach.

Jak podają sami zainteresowani, stawka godzinowa w lubelskim MPK wynosi 19 zł brutto. – Tak, tyle dostaje się „na dzień dobry” – powiedział jeden z pracowników. Zastrzega, że nie brał udziału w akcji. – Ale zgadzam się, że zarobki powinny być o wiele wyższe. Dziś są nieadekwatne do odpowiedzialności. Trzeba podnieść stawkę, nie łatać płac uznaniowym dodatkiem.

Średnie wynagrodzenie kierowcy w lubelskim MPK wynosi 4920 zł brutto, a w przypadku początkującego kierowcy średnie wynagrodzenie to 3900 zł brutto – przekazuje Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK Lublin.

Kierowcom MPK wypłacane są dodatki motywacyjne oraz stażowe. – Motywacyjny uzależniony od kilku czynników, to np. dyspozycyjność, ekonomiczna jazda, czy zaangażowanie w pracę – wylicza rzeczniczka. – Każdy z tych elementów jest punktowany i od liczby punktów zależy wysokość wspomnianego dodatku. Od października maksymalna kwota, jaką może otrzymać pracownik, wzrosła z 500 do 700 zł brutto.

Obecnie trwają negocjacje w sprawie podwyżek. Zarząd MPK musi liczyć koszty rosnących cen energii elektrycznej oraz paliwa, a ponadto środków do konserwacji pojazdów, jak smary czy oleje.

Obecnie w MPK Lublin pracuje 663 kierowców. Jak podaje zarząd spółki, nie grożą jej braki kadrowe, które dają o sobie znać w innych miastach Polski.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/kierowcy-mpk-lublin-stracili-cierpliwosc-wykupili-baner-zeby-pokazac-swoja-sytuacje,n,1000315454.html

Główny gmach KUL zostanie wyremontowany. Rząd udzieli dotacji

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć generalny remont głównego gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prace obejmą również aulę im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rząd przekaże na ten cel 50 mln zł.

Chcemy, aby remont rozpoczął się jak najszybciej. Cały budynek będzie wyłączony z użytku. Czynne będą może tylko trzy pomieszczenia: laboratorium telewizyjne, radiowe i montażownia. Założenia są takie, że powinniśmy się zmieścić w 50 mln zł. Budowla ma 350 lat. Prace obejmą cały zakres związany z przystosowaniem obiektu do wymagań XXI wieku, między innymi z łączami telefonicznymi, światłowodami, nową instalacją elektryczną. To wszystko potrwa – informuje rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Pierwsze dotacje na remont gmachu trafiły już do KUL. – Pieniądze pochodzą z naszego budżetu. Zabiegał o nie jeszcze poprzedni rektor – ks. prof. Antoni Dębiński. Tu, na dziedzińcu uczelni, pan prezydent Andrzej Duda zapowiedział przekazanie tych środków i teraz po prostu to realizujemy. Spływają one sukcesywnie. Póki co na początek jest kilkadziesiąt milionów złotych, ale trzeba będzie kolejne środki w następnych latach – informuje minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Nie wiadomo jeszcze, jak długo miałby potrwać remont gmachu głównego KUL. Podczas prac studenci mają mieć zajęcia w innych pomieszczeniach.

Źródło: KUL przed wielkim remontem. Uczelnia z rządową dotacją – Polskie Radio Lublin

Ponowny przetarg na renowację Trybunału Koronnego

19 października upłynął termin składania ofert w trzecim już przetargu na wyłonienie firmy, która zajmie się renowacją Trybunału koronnego. Sześć z ośmiu firm biorących udział w przetargu złożyło oferty mieszczące się w oczekiwaniach Ratusza, który postanowił przeznaczyć na ten cel 687 tys. zł.

Prezentowane przez firmy kosztorysy wahają się od 369 tys. zł do 984 tys. zł. Najtańszą ofertę zgłosiła wrocławska spółka MBM. Wygrany w przetargu będzie miał 10 miesięcy na dostarczenie dokumentacji projektowej.

Prace budowlane Trybunału Koronnego zakładają: odnowienie elewacji gmachu wraz z detalami architektonicznymi, wymianę okien, zaimpregnowanie więźby dachowej, odnowę ściennych malowideł, parkietów i kamiennych podłóg, wymieniona również zostanie instalacja elektryczna budynku.

W środku budynku zbudowana ma zostać druga sala ślubów, oraz zainstalowana ma zostać winda pomagająca w poruszaniu się po obiekcie osobom niepełnosprawnym.

Ratusz zakłada zakończenie prac renowacyjnych Trybunału Koronnego do maja 2025 r. Ostanie prace konserwacyjno-renowacyjne trybunału odbyły się ponad 40 lat temu.

W dwóch poprzednich przetargach wszystkie oferty zostały odrzucone.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/przebudowa-trybunalu-koronnego-pieniedzy-ma-wystarczyc,n,1000315464.html

https://kurierlubelski.pl/trybunal-koronny-robi-krok-do-remontu-czy-trzeci-przetarg-wyloni-firme-ktora-przygotuje-dokumentacje-projektowa/ar/c1-16974675

Deweloper kolejny raz wycofał wniosek o zgodę na wybudowanie trzech bloków w Śródmieściu

Deweloper Tomasz Księżopolski wycofał po raz kolejny wniosek w trybie „lex deweloper” o zgodę na budowę trzech bloków przy ul. Dolnej 3 Maja. Ta inwestycja jest sprzeczna z obowiązującym planem zagospodarowania, ale Rada Miasta może zezwolić na jej realizację. Księżopolski występował w tej sprawie już dwukrotnie.

Przedsiębiorca Tomasz Księżopolski wnioskował o zgodę na budowę bloków w trybie specustawy „lex deweloper”. Inwestor chciał postawić budynki o wysokości przekraczającej dozwoloną obowiązującym planem zagospodarowania terenu.

Wniosek nie został zaakceptowany. – Był kompletny pod względem formalnym wynikającym z przepisów ustawy „lex deweloper” – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. – W trakcie trwającego postępowania nie uzyskał jednak wymaganego ustawowo uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Księżopolski chce wybudować trzy budynki mające łącznie 133 mieszkania oraz 111 miejsc parkingowych. Na parterach dwóch bloków miałyby się znaleźć lokale usługowe.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/krok-w-przod-krok-w-tyl,n,1000315205.html

Ratusz planuje zmienić plan zagospodarowania na części Węglina Północnego

Ratusz chce zmienić plan zagospodarowania terenu przy ul. Kwarcowej, co ma skutkować wygospodarowaniem dodatkowego miejsca pod budowę bloków mieszkalnych. Urzędnicy chcą na wniosek dewelopera usunąć z planu miejsce wytyczone pod budowę drogi.

Przy projektowaniu bloków przy ul. Kwarcowej deweloperzy musieli omijać pas gruntu zarezerwowany w obowiązującym planie zagospodarowania pod budowę nowej drogi. Miałaby ona biec skosem przez osiedle od ul. Kwarcowej do narysowanej na planie ul. Granatowej.

Miasto chce zrezygnować z dalszego rezerwowania gruntu pod drogę przy ul. Kwarcowej i wskazać nowe miejsca, gdzie zabudowa jest dopuszczalna. Ze względu na układ własności w terenie, nie zostanie ona zrealizowana – wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.

Nowy plan zagospodarowania ma, w przeciwieństwie do obecnego, określać dokładnie dozwoloną wysokość zabudowy (nie więcej niż 20 m, maksymalnie pięć pięter), wprowadza też przeliczniki dotyczące miejsc parkingowych. Na każde mieszkanie musi przypadać nie mniej niż 1,3 miejsca na samochód.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wiecej-miejsca-na-bloki,n,1000315167.html

Przebudowa skrzyżowania ul. Doświadczalnej z al. Witosa: to już drugi przetarg

Ogłoszono drugi przetarg na wykonanie przebudowy skrzyżowania ul. Doświadczalnej z al. Witosa. Do 14 października wszystkie firmy zainteresowane realizacją tego zadania mogły składać swoje oferty. Wpłynęły dwie propozycje, jednak wszystkie przekraczają zaplanowany przez Ratusz budżet na ten cel. Inwestycja ma być wykonana do końca października 2023 r.

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie planuje przebudowę skrzyżowania wraz z sygnalizacją świetlną u zbiegu al. Witosa i ul. Doświadczalnej. W przetargu wpłynęły dwie oferty, od Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie (12,1 mln zł) i od Strabag z Pruszkowa (11,5 mln zł). Urzędnicy zamierzali wydać na przebudowę skrzyżowania i świateł kwotę 10,7 mln zł.

Oferty będą podlegały teraz badaniu i ocenie. Dopiero po zakończeniu tego etapu przez komisję przetargową będą podejmowane dalsze decyzje w zakresie tego postępowania – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Ratusz ma dwie drogi do wyboru: powtórzyć przetarg licząc na to, że złożone oferty będą opiewać na kwoty niższe niż obecnie lub dołożyć brakującą kwotę.

W ramach przebudowy skrzyżowanie zostanie poszerzone. Na Witosa mają się pojawić dodatkowe pasy – lewoskręt i prawoskręt – do wjazdu w ul. Doświadczalną. Sama ul. Doświadczalna też ma wzbogacić się o jeden pas w rejonie skrzyżowania, który pozwoli na wydzielenie pasa do skrętu w lewo, drugi zaś będzie służył do jazdy na wprost i w prawo.

Prace obejmą także przebudowę sygnalizacji świetlnej, oświetlenia ulicznego, chodników i zatok autobusowych. W ramach inwestycji drogowcy wykonają też ścieżkę rowerową. Powstanie nowa infrastruktura do obsługi komunikacji miejskiej: wiaty przystankowe, biletomat i punkt dynamicznej informacji pasażerskiej (elektroniczne tablice, pokazujące rzeczywisty czas przyjazdu pojazdów na przystanek).

Miesiąc temu było blisko podpisania umowy na przebudowę tego skrzyżowania. Do wykonania prac wybrana została firma Strabag. Kontrakt miał opiewać na 10,8 mln zł. Do jego podpisania jednak nie doszło. – Wykonawca uchylił się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego – wyjaśniało we wrześniu miasto.

Źródła:

Przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Doświadczalnej z Witosa. Czy drugi przetarg pozwoli wyłonić wykonawcę? | Kurier Lubelski

Dwie firmy chętne do przebudowy skrzyżowania na al. Witosa. Oczekują więcej pieniędzy, niż planował wydać ratusz (spottedlublin.pl)

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta: uczniowie zdecydują, kto w niej zasiądzie

24 października odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. To już jej XVII roczna kadencja. Uczniowie szkół ponadpodstawowych z Lublina wybiorą swoich przedstawicieli spośród członków samorządów uczniowskich, którzy zgłosili swoje kandydatury, do 14 października. Ogłoszenie wyników wyborów i składu Młodzieżowej Rady nowej kadencji na stronie Miasta Lublin planowane jest na 4 listopada 2022 roku.

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin to reprezentacja mieszkańców miasta, będących uczniami szkół ponadpodstawowych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Jej zadaniem jest opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta dotyczących młodzieży. Radni do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin wybierani są w tajnych, bezpośrednich, równych i powszechnych wyborach.

Termin zgłaszania kandydatów na radnych do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin upłynął 14 października. Listy kandydatów na radnych dla poszczególnych okręgów opublikowały 17 października komisje wyborcze działające na terenie szkół. Kandydaci rywalizować będą o mandaty w 37 okręgach wyborczych.

Działając w Młodzieżowej Radzie można na własnej skórze przekonać się, jak pracuje samorząd. Zobaczyć, jak funkcjonuje Miasto, jego organy i instytucje. Młodzieżowi radni podejmują dużo inicjatyw, które sami później realizują, m.in. organizują różnego rodzaju wydarzenia, konferencje czy zawody sportowe. W poprzednich latach brali również udział w wielu akcjach różnego rodzaju. Działanie radnych ma na celu wzmacnianie postaw obywatelskich oraz wspieranie aktywności młodych mieszkańców Lublina. Młodzieżowi radni mogą podejmować również uchwały ze swoimi pomysłami czy wnioskami, które trafiają później do Rady Miasta Lublin – informuje  w wydanym komunikacie urząd miasta.

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin została powołana w 2006 roku w celu wzmacniania obywatelskiej postawy młodzieży Lublina oraz edukacji w ramach procesów demokratycznych.

Źródła:

Uczniowie szkół zdecydują, kto zasiądzie w Młodzieżowej Radzie Miasta. Głosowanie w przyszłym tygodniu (spottedlublin.pl)

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta – zgłoś swoją kandydaturę / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Franek Żurek, Maksymilian Łuszcz (redagował)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

5 minuty czytania

10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…