Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  16.12.2022

Lubelskie już dostało 154 miliony. Kiedy fundusze trafią do beneficjentów?

Udostępnij

Komisja Europejska przekazała pierwsze środki na realizację programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Do naszego województwa trafiło blisko 33 mln euro. To dopiero zaliczka i zaledwie niewielka część kwoty, na jaką opiewa cały program.

To pierwsze pieniądze wypłacone przez KE na program regionalny w ramach nowej perspektywy finansowej – chwali się zarząd województwa. Prawie 33 miliony euro, które właśnie wpłynęły na konto województwa,  to zaliczki na realizację programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Przy obecnym kursie euro oznacza to ponad 154 mln zł na pierwsze projekty.

Fundusze europejskie pieniądze już są…

Zaliczki to zaledwie nieco ponad 1 procent kwoty, która ma trafić do województwa lubelskiego. – Przypominam, że ogółem kwota jaką mamy do dyspozycji w ramach nowego programu to ponad 2,43 mld euro. To o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020 – podkreśla marszałek Jarosław Stawiarski.

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to dokument, który szczegółowo określa wydatkowanie środków przeznaczonych na zrównoważony rozwój naszego województwa. Na „lubelskie” 2,43 mld składają się:
• 1 728 116 099 euro – środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)
• 703 841 720 euro – środki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+)

… procedur jeszcze nie ma

Trwają prace nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i procedur, które pozwolą uruchomić pierwsze konkursy, m.in: Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest powołanie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W jego skład wejdą m.in. reprezentanci strony rządowej, a także jednostek samorządu terytorialnego, organizacji związkowych, pracodawców oraz organizacji pozarządowych – dodaje Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO UMWL. Komitet m.in. zatwierdza kryteria wyboru projektów i regulaminy konkursów.

Wiadomo, że w nowej perspektywie wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Ogłoszenie pierwszych naborów planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku. O naborach potencjalni beneficjenci mają dowiedzieć się z Harmonogramu naborów wniosków, który zostanie opublikowany na stronie programu funduszeUE.lubelskie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *