Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  06.10.2022

Lokalni wydawcy apelują do Prezydenta Żuka o zaprzestanie wydawania gazet przez urząd

Udostępnij

Redakcje siedmiu lokalnych gazet i portali zwróciły się z wnioskiem do Prezydenta Miasta Lublin o natychmiastowe zaprzestanie wydawania przez Urząd Miasta Lublin tzw. biuletynu informacyjnego „Lublin.eu”, treścią i formą przypominającego typową gazetę lokalną oraz magazynu „Arena”, wydawanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Autorzy wniosku przekonują, że wydawanie przez urząd miasta biuletynu informacyjnego w formie i treści przypominającego gazetę nie ma żadnych podstaw prawnych a wręcz jest sprzeczne z zasadą pomocniczości. Przypominają też słowa Donalda Tuska: „Jeśli media nie są w pełni niezależne na poziomie ogólnopolskim, lokalnym, wojewódzkim, to wtedy władza staje się bezkarna, niezależnie od tego, kto rządzi”.

Wniosek poparły lubelskie redakcje/wydawcy Dziennika Wschodniego, Kuriera Lubelskiego, Nowego Tygodnia, Lublin 24, SpottedLublin.pl i Lublin112 oraz Jawny Lublin.

Biuletyn informacyjny „Lublin.eu” jest miesięcznikiem wydawanym przez urząd miasta w nakładzie 120 tys. egzemplarzy. Magazyn „Arena” to pismo wydawane przez miejską spółkę MOSiR „Bystrzyca”.

Teksty publikowane w informatorze świadczą o tym, że nie jest to informator, tylko gazeta.

1) W nr 4(4)2021 opublikowano sondę z pytaniem jakie plany na wakacje mają m. in. Prezydent Lublina i czworo jego zastępców. Takie informacje nie mają waloru informacji publicznych.

2) Część tytułów i tekstów ma charakter publicystyczny lub ocenny, zawierający komentarz autorów (choć zawsze o pozytywnym charakterze). Np. „10 lat ofensywy inwestycyjnej Miasta Lublin” nr 2(2) z kwietnia 2021, „Nowe inwestycje i miejsca pracy” nr 3(3) z maja 2021, „Budżet Obywatelski przyspiesza” nr 5(16) z maja 2022, „Wyjątkowa Noc” nr 5(16) z maja 2022.

3) W numerze 11(11) z grudnia 2021 opublikowano wywiad z Prezydentem Miasta. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN wywiad to „rozmowa dziennikarza z kimś, zwykle ze znaną osobą, w której odpowiada ona na zadawane pytania; też: ta rozmowa opublikowana w radiu, telewizji lub w prasie”. Nie jest to właściwa forma dla biuletynów informacyjnych.

Donald Tusk podczas niedawnej wizyty w Świdnicy zabrał głos w sprawie niezależności mediów. – Niezależność mediów jest wartością samą w sobie. Jest jedną z gwarancji demokracji. Jeśli media nie są w pełni niezależne na poziomie ogólnopolskim, lokalnym, wojewódzkim, to wtedy władza staje się bezkarna, niezależnie od tego, kto rządzi – powiedział były premier, a obecnie przewodniczący pańskiej partii.

Wydawanie „informatora” w formie gazety szkodzi niezależnym mediom lokalnym, które są niezbędne do funkcjonowania demokracji. Organy władzy powinny poddawać się osądowi niezależnych dziennikarzy, a nie wydawać własne media.

Poniżej publikujemy pełną treść wniosku.

2022.10.06-wniosek-kpa-zaprzestanie-wydawania-gazety_KK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły