Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  11.01.2024

Litwiniuk kontra Litwiniuk. Kto stanie do walki o fotel prezydenta Białej Podlaskiej

Udostępnij

Urzędujący prezydent miasta Michał Litwiniuk o prezydencki mandat będzie rywalizował z Dariuszem Litwiniukiem, miejskim radnym z PiS. Do walki może stanąć jeszcze dwóch kolejnych radnych.

Białą Podlaską od czterech lat rządzi prezydent związany z Koalicją Obywatelską. Michał Litwiniuk (KO) w 2018 roku pokonał urzędującego prezydenta z PiS Dariusza Stefaniuka (dziś posła).

W wyborach samorządowych, które odbędą się już w kwietniu, Koalicja Obywatelska zamierza ponownie wystawić Litwiniuka. Kandydat KO może też liczyć na poparcie od innych partii niedawnej „demokratycznej opozycji”.

– Chcemy, aby w miastach grodzkich wystartowali wspólni kandydaci, uzgodnieni w ramach „koalicji 15 października” – mówi nam Piotr Zawrotniak, Sekretarz Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy. I dodaje – Rozdrabnianie kandydatów do niczego nie prowadzi i ułatwia PIS-owi walkę wyborczą.

– W Białej Podlaskiej nie mamy swojego kandydata, ale poprzemy któregoś z kandydatów demokratycznych – mówi nam Jacek Bury, szef regionu lubelskiego Polski 2050. Nie wskazuje jednak czy będzie to właśnie urzędujący prezydent.

Litwiniuk kontra Litwiniuk

Zarząd okręgowy PiS przesłał już do centrali partii rekomendacje dla kandydatów na prezydentów poszczególnych miast.

– W Białej Podlaskiej zgłosiliśmy Dariusza Litwiniuka – przyznaje poseł Dariusz Stefaniuk, przewodniczący zarządu PiS w okręgu chełmsko-zamojskim. Zastrzega, że ostateczną decyzję o tym, kto będzie kandydatem PiS, podejmie kierownictwo partii.

Dariusz Litwiniuk to jeden z najaktywniejszych bialskich radnych. W Badaniu Aktywności Radnych za lata 2018-2023, przeprowadzonym przez Fundację Wolności zajął trzecie miejsce.

Od kilku lat jest kierownikiem filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej (podlega marszałkowi województwa Jarosławowi Stawiarskiemu z PiS). Z jego ostatniego oświadczenia majątkowego wynika, że rocznie zarabia tam 130 tys. zł

Od pół roku ma jeszcze jedną państwową posadę. W sierpniu ub. r. został prezesem powołanej wówczas spółki z udziałem skarbu państwa – SIM KZN Południowe Podlasie. W jej władzach znaleźli się także żona posła PiS Dariusz Stefaniuka czy syn senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Chcieliśmy wówczas porozmawiać z nowo powołanym prezesem, ale nie zdążyliśmy nawet zadać pytania – Litwiniuk stwierdził, że jest w pracy i się rozłączył. Na SMS-a z pytaniem kiedy możemy zadzwonić już nie odpowiedział.

Biała Samorządowa

Prezydenckie plany obu Litwiniuków może pokrzyżować lokalny komitet Biała Samorządowa. W 2018 roku Białej Samorządowej udało się zdobyć trzy mandaty w radzie miasta, a ich kandydat na prezydenta Bogusław Broniewicz dostał 2739 głosów (11,5 proc.).

– Biała Samorządowa na pewno wystartuje w tych wyborach. Powiedzieliśmy „A” pięć lat temu, więc trzeba poddać się weryfikacji. Hasło, z którym szliśmy do tamtych wyborów („Budzimy społeczność”) zostało zrealizowane. Widzimy zwiększoną aktywność obywateli i dyskusję publiczną, której wcześniej nie było – mówi nam Broniewicz, przewodniczący Rady Miasta i lider „Białej Samorządowej”.

Czy teraz również spróbuje swoich sił w wyścigu po mandat prezydenta miasta? – Jest duże prawdopodobieństwo, że wystartuję, ale pracujemy jeszcze nad tym, kto będzie kandydatem – odpowiada.

Kolejny radny włącza się do gry o prezydenturę

W mieście mówi się, że jeszcze jeden radny wystartuje na stanowisko prezydenta miasta. To Adam Chodziński. – Potwierdza to jego aktywność samorządowa – komentuje jeden z bialskich radnych.

– Tak, podjąłem taką decyzją. Będę kandydował ze swojego komitetu wyborczego. Nie jestem związany z żadną partią polityczną – potwierdza w rozmowie z nami Chodziński.

Adam Chodziński już prowadzi kampanię wizerunkową. Fot. nadesłane

Chodziński jest radnym klubu Radnych Niezależnych, choć do rady miasta dostał się z listy PiS. Do ub. roku był dyrektorem szpitala w Białej Podlaskiej. Po odwołaniu go z tej funkcji przez marszałka województwa znalazł pracę na Akademii Bialskiej. Jest tam zastępcą kanclerza.

Zapowiada, że wystawi też listy kandydatów do rady miasta. – Trzon stanowią radni niezależni Anna Korolczuk, Ryszard Więcierzewski i ja. Mamy też zespół osób, które planują ubiegać się o mandat radnego – mówi radny.

Pytany o motywację do kandydowania, wskazuje na dwie kwestie. – Liczne spotkania z różnymi grupami społecznymi, przedsiębiorcami, pracownikami administracji, które mnie do tego namawiają. A były to osoby, z którymi miałem przyjemność współpracować, np. w urzędzie, Akademii Bialskiej, szpitalu. Po drugie widzę ogromny wachlarz elementów, które należałoby poprawić, które wcale nie wyglądają tak, jak było to przedstawiane w kampanii pięć lat temu.

Jakie to sprawy? – Otwarcie prezydenta i jego urzędników na potrzeby ludzi, komunikacja i współpraca z radą miasta. Prezydent nie widzi potrzeby współpracy z radą miasta, krytykuje ją, choć dobrze wie, że gdyby nie głosy w radzie miasta to nie uchwaliłby budżetu, nie podjął najważniejszych decyzji. Poza tym potrzebne jest otwarcie miasta na gospodarkę w momencie gdy w okolicy buduje się autostrada – mówi Chodziński.

Jedna odpowiedź do “Litwiniuk kontra Litwiniuk. Kto stanie do walki o fotel prezydenta Białej Podlaskiej”

  1. Lesław Gajek pisze:

    Obecny litwiniuk to najgorszy prezydent w historii Białej, jest arogancki, obłudny i oszukanie. Ma okropnie wielkie zęby a służą mu do wygryzania przeciwników, żadnej prezencji taki łach i dziad kalwaryjski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.02.2024

Świdnik. Burmistrz Jakson po 25 latach schodzi ze sceny. I namaszcza następcę

Waldemar Jakson nie będzie kolejny raz kandydował na burmistrza Świdnika.…

5 minuty czytania

27.02.2024

Po ultimatum posłanki Wcisło prezydent Żuk daje Platformie więcej biorących miejsc

Spięcie w lubelskiej PO. Z jednej strony Marta Wcisło, szefowa…

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

3 minuty czytania

22.02.2024

Logo Lublina bez zgody miasta w materiałach wyborczych. Podwładny prezydenta poucza jego sztab wyborczy

Kandydat na prezydenta Lublina Krzysztof Żuk w sposób nieuprawiony wykorzystał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…