Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  27.12.2017

Kto zdecydował o wyborze radnego Drehera na p.o. dyrektora szpitala przy ul. Abramowickiej

Udostępnij

Zarząd województwa mianował lubelskeigo radnego p.o. dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego. Dokładnie dwa dni przedtem Krzysztof Żuk został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie. Czyli uzyskał wpływ np. na kształt składu zarządu województwa. Czy zatem miał wpływ na wybór miejskiego radnego na stanowisko p.o. dyrektora?

4 grudnia 2017 r. Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie Panu Piotrowi Dreherowi. Zapytaliśmy w urzędzie marszałkowskim na jaki okres pan Dreher został mianowany p.o. dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego. Opisywaliśmy tę sprawę wcześniej (Miejski radny nowym p.o. dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego).

Zapytaliśmy w urzędzie marszałkowskim, na jak długo został powołany Dreher. – Do czasu  powołania nowego dyrektora. Zostanie on wybrany w drodze postępowania konkursowego – wyjaśnia Beata Górka, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

Dlaczego zarząd województwa zdecydował się na powierzenie tej funkcji panu Dreherowi?

 – Pan Piotr Dreher, jako lekarz pracujący w Szpitalu Neuropsychiatrycznym, zna jego specyfikę i zapewni jego sprawne funkcjonowanie w przejściowym okresie, do powołania nowego dyrektora w drodze konkursu. Spełnia również wymogi ustawowe, niezbędne do zajmowania takiego stanowiska – tłumaczy Górka.

Czy Przewodniczący PO w województwie lubelskim miał wpływ na wybór Drehera?

We władzach samorządowych województwa lubelskiego jest koalicja PO-PSL, która tworzy zarząd województwa (trzech członków zarządu jest z PSL a dwóch z PO). Wpływ na skład zarządu mają zatem władze obydwu partii politycznych. Natomiast zaledwie dwa dni przed wyborem pełniącego obowiązku dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego, Krzysztof Żuk został wybrany przewodniczącym PO w województwie lubelskim. Wobec tego, zarząd województwa musi się liczyć z jego zdaniem.

Jednocześnie Piotr Dreher jest miejskim radnym, którego zadaniem jest m. in. kontrolowanie i rozliczanie prezydenta miasta z jego pracy. Czy mamy zatem tutaj do czynienia z konfliktem interesów?

Zdaniem urzędu marszałkowskiego nie. – Zarząd Województwa Lubelskiego, który powierzył pełnienie obowiązków Panu Piotrowi Dreherowi, jest organem Samorządu Województwa Lubelskiego niezależnym od Prezydenta Miasta Lublin i decyzje podejmuje autonomicznie. Przewodniczący PO w województwie lubelskim nie miał wpływu na ten wybór – odpowiada rzeczniczka marszałka.

Wątpliwości nie kryją radni opozycji. – Cóż , sejmikowa koalicja ma się dobrze. Tu nie ma przypadku, lubelski PSL od lat wspiera czołowych działaczy PO, w tym w kwestii obsady kluczowych stanowisk w regionie. Wierze, że również lubelski samorząd doczeka się „dobrej zmiany” po przyszłorocznych wyborach samorządowych, a nowa władza dokona uzdrowienia tej trudnej sytuacji w naszej zadłużonej służbie zdrowia – uważa Marek Wojciechowski, radny sejmiku wojewódzkiego z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Szpital realizuje zadania na zlecenie urzędu miasta

To jednak nie koniec problemów, jakie dostarczy radnemu nowa funkcja. Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy (w tym nie może np. otrzymywać pieniędzy za zlecenia wykonywane na rzecz miasta Lublin).

Szpital Neuropsychiatryczny w tym roku realizował trzy zadania na zlecenie urzędu miasta. Były to program wspierający dla osób z syndromem DDA oraz dwa programy rozszerzające świadczenia podstawowe, prowadzone rzez podmioty lecznicze.

– Wymienione umowy, zgodnie ich treścią oraz na podstawie sprawozdań końcowych, zostały zrealizowane do dnia 30 listopada 2017 r. każda – wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, Sekretarz miasta.

W czasie, gdy miejski radny pełni funkcję dyrektora szpitala, nie będzie mógł podpisać takich umów z miastem Lublin.

Zobacz treści umów i sprawozdania z ich wykonania:

Jedna odpowiedź do “Kto zdecydował o wyborze radnego Drehera na p.o. dyrektora szpitala przy ul. Abramowickiej”

  1. […] w 2017 roku, zarząd województwa (tworzyła go wówczas koalicja PO-PSL) powierzył mu obowiązki dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej. W następnym roku wygrał konkurs na to stanowisko. I mimo późniejszej zmiany […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

< 1 minuty czytania

21.04.2024

Wyniki wyborów II tura: Kraków, Wrocław, Rzeszów

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych pracownia Ipsos podała sondażowe wyniki…

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…