var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Zarząd województwa mianował lubelskeigo radnego p.o. dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego. Dokładnie dwa dni przedtem Krzysztof Żuk został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie. Czyli uzyskał wpływ np. na kształt składu zarządu województwa. Czy zatem miał wpływ na wybór miejskiego radnego na stanowisko p.o. dyrektora?
4 grudnia 2017 r. Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie Panu Piotrowi Dreherowi. Zapytaliśmy w urzędzie marszałkowskim na jaki okres pan Dreher został mianowany p.o. dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego. Opisywaliśmy tę sprawę wcześniej (Miejski radny nowym p.o. dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego).
Zapytaliśmy w urzędzie marszałkowskim, na jak długo został powołany Dreher. – Do czasu powołania nowego dyrektora. Zostanie on wybrany w drodze postępowania konkursowego – wyjaśnia Beata Górka, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.
Dlaczego zarząd województwa zdecydował się na powierzenie tej funkcji panu Dreherowi?
– Pan Piotr Dreher, jako lekarz pracujący w Szpitalu Neuropsychiatrycznym, zna jego specyfikę i zapewni jego sprawne funkcjonowanie w przejściowym okresie, do powołania nowego dyrektora w drodze konkursu. Spełnia również wymogi ustawowe, niezbędne do zajmowania takiego stanowiska – tłumaczy Górka.
Czy Przewodniczący PO w województwie lubelskim miał wpływ na wybór Drehera?
We władzach samorządowych województwa lubelskiego jest koalicja PO-PSL, która tworzy zarząd województwa (trzech członków zarządu jest z PSL a dwóch z PO). Wpływ na skład zarządu mają zatem władze obydwu partii politycznych. Natomiast zaledwie dwa dni przed wyborem pełniącego obowiązku dyrektora szpitala Neuropsychiatrycznego, Krzysztof Żuk został wybrany przewodniczącym PO w województwie lubelskim. Wobec tego, zarząd województwa musi się liczyć z jego zdaniem.
Jednocześnie Piotr Dreher jest miejskim radnym, którego zadaniem jest m. in. kontrolowanie i rozliczanie prezydenta miasta z jego pracy. Czy mamy zatem tutaj do czynienia z konfliktem interesów?
Zdaniem urzędu marszałkowskiego nie. – Zarząd Województwa Lubelskiego, który powierzył pełnienie obowiązków Panu Piotrowi Dreherowi, jest organem Samorządu Województwa Lubelskiego niezależnym od Prezydenta Miasta Lublin i decyzje podejmuje autonomicznie. Przewodniczący PO w województwie lubelskim nie miał wpływu na ten wybór – odpowiada rzeczniczka marszałka.
Wątpliwości nie kryją radni opozycji. – Cóż , sejmikowa koalicja ma się dobrze. Tu nie ma przypadku, lubelski PSL od lat wspiera czołowych działaczy PO, w tym w kwestii obsady kluczowych stanowisk w regionie. Wierze, że również lubelski samorząd doczeka się „dobrej zmiany” po przyszłorocznych wyborach samorządowych, a nowa władza dokona uzdrowienia tej trudnej sytuacji w naszej zadłużonej służbie zdrowia – uważa Marek Wojciechowski, radny sejmiku wojewódzkiego z klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Szpital realizuje zadania na zlecenie urzędu miasta
To jednak nie koniec problemów, jakie dostarczy radnemu nowa funkcja. Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy (w tym nie może np. otrzymywać pieniędzy za zlecenia wykonywane na rzecz miasta Lublin).
Szpital Neuropsychiatryczny w tym roku realizował trzy zadania na zlecenie urzędu miasta. Były to program wspierający dla osób z syndromem DDA oraz dwa programy rozszerzające świadczenia podstawowe, prowadzone rzez podmioty lecznicze.
– Wymienione umowy, zgodnie ich treścią oraz na podstawie sprawozdań końcowych, zostały zrealizowane do dnia 30 listopada 2017 r. każda – wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, Sekretarz miasta.
W czasie, gdy miejski radny pełni funkcję dyrektora szpitala, nie będzie mógł podpisać takich umów z miastem Lublin.
Zobacz treści umów i sprawozdania z ich wykonania:
Jedna odpowiedź do “Kto zdecydował o wyborze radnego Drehera na p.o. dyrektora szpitala przy ul. Abramowickiej”
[…] w 2017 roku, zarząd województwa (tworzyła go wówczas koalicja PO-PSL) powierzył mu obowiązki dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej. W następnym roku wygrał konkurs na to stanowisko. I mimo późniejszej zmiany […]
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
[…] w 2017 roku, zarząd województwa (tworzyła go wówczas koalicja PO-PSL) powierzył mu obowiązki dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej. W następnym roku wygrał konkurs na to stanowisko. I mimo późniejszej zmiany […]