Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  08.05.2023

Kto obstawił, ten zarobi. Budowa Dworca Metropolitalnego z kolejnym poślizgiem

Udostępnij

Sztandarowa inwestycja miasta łapie kolejny poślizg. Główny wykonawca – Budimex – stara się o czwarty już aneks do umowy na budowę Dworca Metropolitalnego. Zadowoleni zmogą być za to ci, którzy obstawili taki właśnie scenariusz w zakładach bukmacherskich.

Piątek godz. 12, plac budowy Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Na ogrodzonym terenie widać kilkunastu robotników, materiały budowlane, sprzęt. Prace przy północnej elewacji, która ma być „zieloną ścianą”, jeszcze się nie zaczęły. Choć dworzec miał być gotowy w połowie maja to pośpiechu nie widać.

Nawierzchnie sąsiadujących z dworcem nowych dróg są nierówne. W niektórych miejscach nie mają jeszcze ostatniej warstwy asfaltu. Chodniki na peronach i dojściach do nich w rozsypce. Sporo niedoróbek jest też na odcinku ul. 1 Maja remontowanym w ramach tej samej inwestycji. Od fuszerki do fuszerki.

Budimex: Chcemy jeszcze więcej czasu

Pierwotnie nowy dworzec miał zostać oddany do użytku 29 lipca 2022 roku. Wykonawca przedłużał ten termin kilka razy. Przez kilka ostatnich tygodni Ratusz przekonywał, że tym razem termin zakończenia prac (15 maja) zostanie dotrzymany. Zapewniał też, że Budimex wcale o więcej czasu nie prosi. Urząd Miasta Lublin głosił nawet konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie zbiegało się z datą zakończenia prac (piszemy o tym dalej). Fety z okazji finału inwestycji szybko jednak nie będzie.

– Wykonawca złożył wniosek o zmianę terminu realizacji inwestycji, który argumentuje koniecznością wykonania robót dodatkowych oraz zamiennych – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Aktualnie jest on analizowany. Trwają również rozmowy z wykonawcą.

Z doniesień mediów mediów wynika że Budimex chce mieć czas do końca października.

– O ostatecznym terminie zakończenia inwestycji poinformujemy oddzielnym komunikatem – stwierdza Justyna Góźdź.

– Tak, taki wniosek został złożony – potwierdza Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimexu. – Od 1 marca nie zaistniały żadne nowe okoliczności. Wniosek wynika z tych samych powodów, które były wymienione w aneksie: konieczności wykonania prac dodatkowych i konieczności wykonania prac zamiennych.

Jak tłumaczy, „prace te nie mogły być przewidziane w projekcie budowlanym dostarczonym Budimeksowi, zarówno przez inwestora jak i wykonawcę„.

Jest to sytuacja bardzo częsta na dużych budowach w terenie zurbanizowanym z wielobranżowym zakresem prac: media i instalacje podziemne, dodatkowe prace fundamentowe itp. – tłumaczy Wrzosek. – Dodatkowo budowa była realizowana w trudnym okresie COVID i agresji Rosji na Ukrainę co bardzo mocno wpływało na dostawy materiałów budowlanych w całym kraju.

Za każdą złotówkę zapłacą 3 złote

To, czy rzeczywiście Budimex wyrobi się z zakończeniem prac można było obstawiać w popularnym portalu bukmacherskim. Miesiąc temu stawki zakładów były obiecujące. Za złotówkę postawioną na to, że jednak nic takiego się nie wydarzy, można dostać ponad 3 złote.

– To był pewniak, więc postawiłem 200 zł – przyznaje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności (wydawca tytułu Jawny Lublin).

Jak tłumaczy STS, tzw. „zakłady infrastrukturalne” można zawierać tylko przez tydzień lub dwa. Dlatego dziś już obstawiać nie można. Wypłaty jeszcze nie ruszyły, ale też nikt na opóźnieniu sporo nie zarobi.

Wkłady nie różniły się od innych zakładów tego typu. Nie odnotowaliśmy „sporych kwot” obstawionych przez klientów. Konkretnych sum nie możemy podać ze względów prawnych – informuje Paulina Laby PR & Sponsorship specialist w STS.

Narysuj „Dworzec Lublin i Ja”

8 maja w Ratuszu odbędzie się wręczenie nagród dla laureatów konkursu „Dworzec Lublin i Ja”. Na Placu Litewskim można już oglądać wystawę 40 prac plastycznych wybranych z 200, które wpłynęły z lubelskich szkół podstawowych.

Dworzec w liczbach

188 mln zł to wkład UE w budowę wartą łącznie blisko 340 mln zł.

152 drzewa wycięto na placu budowy – czytaj więcej: Wielkie cięcie

Nagrody dla projektu Dworca Metropolitalnego:

  • 2019 nominowany do World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival
  • 2020 Real Estate Impactor 2020 dziennika Rzeczpospolita
  • 2022 wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC (Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego) w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny.

Jedna odpowiedź do “Kto obstawił, ten zarobi. Budowa Dworca Metropolitalnego z kolejnym poślizgiem”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Ten obiekt miał 2 zasadnicze cele: 1. uwolnienie Podzamcza pod dewelo-rozwój 2. ubogacenie zaprzyjaźnionego wykonawcy (w bonusie: 3. lans technokraty). Tak więc nie ma powodu się emocjonować opóźnieniami. PS. gratulacje dla KJ za trafne obstawienie, ale dlaczego taka skromna kwota zakładu? Można było skubnąć czirliderów gangu rozwijaczy na nieco więcej (fakt, że pewno pula była mizerna i każdy większy bet radykalnie zmieniłby kalkulacje kasyna).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

4 minuty czytania

05.04.2024

Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Jedni korzystali z ostatnich zaproszeń do radiowego studia, inni przekonywali…

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…