Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  28.08.2018

Kto chce rządzić Lublinem

Udostępnij


Pierwszy etap kampanii wyborczej za nami. Wczoraj minął termin na zgłaszanie zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. W Lublinie zgłosiło się pięć komitetów wyborczych wyborców. Możliwośc wystawienia kandydatów mają również partie polityczne, które złożyły zawiadomienie o chęci startowania w całej Polsce. Kto chce rządzić Lublinem?

Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Żuk

To koalicja Platformy Obywatelskiej, SLD, PSL, Nowoczesnej i grupy radnych Wspólny Lublin. Skupili sie wokół prezydenta Krzysztofa Żuka, bo jego nazwisko może dać lepszy wynik niż suma szyldów wszystkich partii.

Komitet zaprezentował już swoje hasła wyborcze: „Praca i nowoczesna gospodarka”, „Metropolia Lublin”, „Miasto wszystkich mieszkańców” oraz „Zielone i ekologiczne miasto”.

Sam Żuk ubiega się o trzecią kadencję. Ma jednak duży kłopot z pogodzeniem wielu środowisk o odmiennych światopoglądach. W jednym komitecie znalazły się Jadwiga Mach (wystartuje z 3. pozycji w okręgu IV), wcześniej działaczka Ruchu Odbudowy Polski i PiS oraz Maja Zaborowska (prawdopodobnie 1. miejsce w okręgu I) o poglądach liberalnych, uczestniczka „Strajku Kobiet”.

W I okręgu kandydować mają również obecni radni Marcin Nowak (Wspólny Lublin) i Zbigniew Jurkowski (PO). W okręgu II liderem ma być Stanisław Kieroński (SLD) a za nim na liście znajdą się Marceli Niezgoda (PSL), Monika Orzechowska (PO), Monika Kwiatkowska (przewodnicząca zarzadu dzielnicy Rury) i Lidia Kasprzak-Chachaj (przewodnicząca rady dzielnicy Za Cukrownią).

Kolejność w okręgu III zapowiada się następująco: Jarosław Pakuła (PO), Dariusz Sadowski (SLD), Anna Ryfka (PO), Jan Madejek (PO). Kandydatką ma być również Anna Glijer (PO).

Na Czechowie na czele listy znajdzie się radny Michał Krawczyk (PO) a za nim Mariusz Banach i Jadwiga Mach (Wspólny Lublin). Dopiero czwarta ma być Ewa Stadnik (PO).

W okręgu V listę może otworzyć Marta Wcisło (PO) lub Żuk. Trzeci ma być Adam Osiński (SLD). W tym okręgu wystartuje również Bartosz Margul (PO).

W okręgu VI na pierwszym miejscu będzie Leszek Daniewski lub Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (oboje PO). Być może w tym okręgu wystartuje również Piotr Dreher (PO).

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Sylwester Tułajew – kandydat PiS na prezydenta zaczął spotkania z mieszkańcami jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem daty wyborów. Poza spotkaniami w dzielnicach zorganizował również dwie konferencje prasowe. Jego pierwsza deklaracją jest remont ulicy Wapiennej (wodociąg, kanalizacja, ulica).

Wśród kandydatów na radnych prym mają wieść dotychczasowi radni miejscy. Jednak i tu nie brakuje utarczek o jak najlepsze pozycje wyjściowe. Na razie nie podano żadnych nazwisk.

Sam Tułajew raczej nie będzie lokomotywą listy do rady miasta, bo w razie wyboru (co byłoby niemal pewne) straciłby mandat poselski.

Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski

Komitet założony przez grupę społeczników, aktywistów miejskich. Nie wskazują kandydata na prezydenta i radnych. W komitet zaangażowani są m. in. animatorzy kultury Szymon Pietrasiewicz, Paulina Zarębska-Denysiuk oraz Krzysztof Wiśniewski (członek rady dzielnicy Czuby Południowe), Magdalena Nosek (liderka grupy obrońców Górek Czechowskich przed zabudową deweloperską). Na konferencji ogłaszającej zarejestrowanie listy był również Tomasz Kitliński z partii Zieloni.

Pierwsze postulaty LRM to: podwojenie środków na budżet obywatelski, inicjatywę lokalną i zielony budżet oraz zwiększenie środków dla rad dzielnic. Społecznicy krytykują konsultacje społeczne, bo ich wyniki nie są uwzględniane przez urzędników.

Poparcie dla nich zadeklarowała Partia Razem, która nie wystawi swojej listy w mieście. Jednak start wcale nie jest pewny, bo społecznicy negocjują możliwość startu z listy Żuka (np. w przypadku gdyby w każdym okręgu wyborczym mogli zgłosić swojego przedstawiciela).

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie

Wczoraj zawiadomienie o utworzeniu komitetu zgłosiła koalicja ruchu Kukiz’15, partii Wolność oraz społeczników.

Hasłami wyborczymi komitetu są: „Uczciwośc i transparentność”, „Gospodarność”. „Lublin stolicą polskiej kultury” oraz „Pieniądze bliżej mieszkańców”.

Wśród liderów komitetu można wskazać na takie osoby jak: Tomasz Deptuła (Wolność), Piotr Jarzyna, Robert Gogółka i Paweł Janulewicz (Kukiz ’15), Magdalena Chojnacka, Magdalena Szczygieł-Mitrus (członek zarządu dzielnicy Rury).

Na konferencji prasowej byli obecni również Ryszard Milewski (przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście) oraz Michał Błaszczak (Wolność).

Jeszcze w tym tygodniu komitet ma podać nazwisko swojego kandydata na prezydenta miasta.

Joanna Kunc WIS Lublin Kornel Morawiecki

Nazwa tego komitetu sugeruje nazwisko kandydatki na prezydenta miasta. Czy faktycznie środowisko Kornela Morawieckiego zamierza zgłosić swoją kandydatkę?

– Komitet zgłoszony, praca trwa – komentuje krótko Joanna Kunc.

Komitet Wyborczy Wyborców My z Lublina

To piąty komitet wyborców z siedzibą w Lublinie, zarejestrowany w ustawowym terminie. Niewiele o nim wiadomo.

Pełnomocnikiem wyborczym komitetu jest Grzegorz Lipka, kiedyś związany z Solidarną Polską, później ruchem Kukiz’15 a ostatnio z… Marianem Kowalskim. Wygląda jednak na to, że ich drogi już się rozeszły. – Marian Kowalski ma własny komitet – mówi Lipka. Przepraszamy za wprowadzenie w błąd. Powyższa wypowiedź jest nieprawdziwa.

Kandydatem na prezydenta Komitetu Wyborczego Wyborców „My z Lublina” będzie faktycznie Marian Kowalski (wcześniej mylnie podaliśmy informację, że Kowalski będzie miał swój komitet, za co przepraszamy). Złożyłjuż pierwsze zobowiązanie. – Postanowił po objęciu funkcji prezydenta Lublina przekazywać wynikające z tego dochody w całości na działalność dobroczynną – o czym informuje komitet na swojej stronie.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *