Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  20.05.2024

Ksiądz od samotnych procesji po Lublinie skazany. Znieważył posłankę lewicy – ministrę do spraw równości

Udostępnij

Znamy wyrok – ksiądz Mirosław Matuszny za zniesławienie Katarzyny Kotuli został skazany na grzywnę 3000 zł i 1000 zł nawiązki na cele dobroczynne. Nie znamy uzasadnienia, bo proces przebiegał za zamkniętymi drzwiami. Ale wiemy, że będzie odwołanie.

A poszło o post, a właściwie powielenie i udostępnienia na koncie FB duchownego grafiki (na zdjęciu poniżej), na której posłankę Nowej Lewicy Katarzynę Kotulę, obecnie ministrę ds. równości, zestawiono z działaczami Hitlerjugend. Elementem łączącym był z jednej strony symbol faszystowskiej organizacji młodzieżowej, z drugiej maseczka z piorunem, jakich używały kobiety podczas głośnych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Kotula poczuła się urażona tym porównaniem i wniosła sprawę do lubelskiego sądu. Proces o zniesławienie toczył się z oskarżenia prywatnego, dlatego sąd zdecydował o wyłączeniu jawności. W poniedziałek dziennikarze poznali jedynie sam wyrok, bez ustnego uzasadnienia.

Sędzia Wojciech Wolski z III Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód uznał, że 52-letni ks. Mirosław Matuszny (duchowny zgodził się na podanie swojego nazwiska) jest winny znieważenia posłanki Kotuli za pomocą środków masowego komunikowania (FB) poprzez publikację zdjęcia z napisem „Faszyzm, wczoraj i dzisiaj”. I wymierzył mu grzywnę w wysokości 3000 zł, 1000 zł nawiązki na fundację Dajemy siłę dzieciom w Warszawie oraz 300 zł tytułem zwrotu kosztów.

Komentarz z biblijnym przesłaniem o męczennikach

Sprawa ks. Matusznego nie miała jedynie charakteru czysto karnego. Od początku duchownemu, znanego z antyaborcyjnych wypowiedzi i krytycznemu wobec homoseksualizmu („W imię Chrystusa stawiamy czoło sodomickiemu terrorowi!”), towarzyszyli wspierający go działacze ruchów antyaborcyjnych. Przed jedną z rozpraw przed sądem wywiesili transparent z hasłem „Adolf Hitler zalegalizował aborcję dla Polek. Katarzyna Kotula chce zalegalizować aborcję dla Polek„. Na sądowych korytarzach, także dzisiaj, ks. Matusznemu towarzyszyli wspierających go wierni i działacze, a relację z procesu przygotowywała TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka.

Swego czasu ksiądz Matuszny zasłynął nie tylko w Polsce, ale i w świecie, jednoosobowymi procesjami z relikwiami św. Antoniego po pustych ulicach Lublina. Tak w czasie pandemii modlił się o „oddalenie zarazy oraz niebezpieczeństwa utraty wiary„. Z kolei kierowany przez ministra Przemysława Czarnka resort edukacji przyznał organizacji ks. Matusznego „Fundacja Pod Damaszkiemprawie milion złotych na zakup apartamentu w Lublinie.

Duchowny zaraz po wyjściu z sali zapowiedział, że będzie się odwoływał od skazującego wyroku. Ale zanim to zrobił, odwołując się do Biblii, komentował tak: – Wczoraj mieliśmy w Kościele uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wtedy apostołowie wyszli z ukrycia i zaczęli odważnie głosić rzeczy, które bardzo nie podobały się wówczas sprawującym władzę w Izraelu. Zostali skazani na chłostę, zakazywano im nauczania, a oni wychodzili i cieszyli się, że mogą cierpieć dla imienia jezusowego i mówili, że trzeba bardziej słuchać Boga, a nie ludzi. Jako kapłan tak na to patrzę – mówił ks. Matuszny. A za chwilę dodał: – I chociaż szanujemy wyroki naszych ziemskich przedstawicieli, to dla ludzi wierzących musimy mieć świadomość, że każdy z nas – wierzący czy niewierzący – kiedyś stanie na sądzie ostatecznym i tam się będzie tłumaczył ze wszystkiego, co zrobił.

Duchowny zapowiedział, że „z całą pewnością” będzie się odwoływać. – Trwa debata publiczna, na co może sobie pozwolić sprawujący władzę, a gdzie jest miejsce szarego obywatela – zaznaczył, odnosząc się do funkcji sprawowanej przez ministrę Kotulę. Przyznał, że grafika, o którą toczy się spór, wciąż jest dostępna na jego koncie na FB. – Nie usuwałem, nie chciałem być posądzany o zacieranie śladów, tuszowanie tego, co było – wyznał.

Gruba skóra a wzajemny szacunek

Jesteśmy z tego wyroku w pełni usatysfakcjonowani – mówiła mec. Katarzyna Kaleta, pełnomocniczka Katarzyny Kotuli. – Sąd podzielił wszystkie argumenty przedstawione przez nas z panią minister w akcie oskarżenia i mogę tylko wyrazić radość i satysfakcję.

Zapytaliśmy mec. Kaletę, czy z uwagi na to, że osoby publiczne muszą się liczyć z ostrzejszą krytyką, proces był w ogóle potrzebny. – Tu nie chodzi o to, że politycy nie mają mieć grubej skóry. Tu chodzi o wzajemny szacunek. Porównywanie kogoś do ideologi faszystowskiej to chyba samo za siebie odpowiada – powiedziała pełnomocniczka posłanki Nowej Lewicy. Jej samej dzisiaj w sądzie w Lublinie nie było.

Na zdjęciu: Ks. Mirosław Matuszny już zapowiedział odwołanie od skazującego go wyroku (Fot. Krzysztof Wiejak)

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

13 odpowiedzi na “Ksiądz od samotnych procesji po Lublinie skazany. Znieważył posłankę lewicy – ministrę do spraw równości”

 1. wierzący pisze:

  czerwony terror lewicy opanowuje wszystkie sfery społeczeństwa,
  wyrok na zamówienie?

 2. Zibi pisze:

  Jan 13.34: „Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali; tak jak ja was umiłowałem, abyście i wy wzajemnie się miłowali.”
  Widzę kościół jak zwykle w zgodzie ze swoją natchnioną księgą.

 3. Parafianie pisze:

  Obrazek dostepny był powszechnie ew internecie. Zresztą porównanie w punkt. Ponieważ zamieścił go ksiądz katolicki to jest powód aby nakręcić aferę. Gdyby zrobił to celebryta lub artystą byłoby wyrazem jego wrażliwości i wołaniem o uwagę.
  Czy Archidiecezja Lubelska wsparła kapłana w walce o prawo nienarodzonych do życia? Co na to wielebny rzecznik Jaszcz?

 4. Wojciech Naja pisze:

  Pani mecenas i sąd nie widzieli chyba dość starego już filmu The Soviet story dostępnego na YT. Film opisuje wspólne lewicowe korzenie sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu (zwanego często faszyzmem). Sporo uwagi poświęca autor filmu podobieństwom w sferze propagandy wizualnej. Warto obejrzeć. Porównywać można wszystko. Ważne są wnioski.

 5. Historyk pisze:

  Brawo dla Księdza, który nie boi się mówić prawdy! NSDAP to też była lewica (Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza), która podobnie jak min. Kotula walczyła o prawo Polek do aborcji oraz o eutanazję dla reszty Polaków.

 6. Leonard pisze:

  Ojciec tego sędziego (też sędzia) swego czasu umorzył pewnemu (już nie żyjącemu) bardzo znanemu biznesmenowi, ooogrooomne zobowiązania finansowe.

 7. Piotr pisze:

  do Zibi- zawiodło czytanie ze zrozumieniem

 8. jolka pisze:

  „Tu chodzi o wzajemny szacunek. Porównywanie kogoś do ideologi faszystowskiej to chyba samo za siebie odpowiada” – a to ciekawe. W takim razie powinni zostać pociągnięci do sądowego postępowania karnego wszyscy, z Guyem Verhofstadtem na czele, którzy nawoływali że w marszu niepodległości idą sami faszyści. Wszyscy lewacy, którzy żadnego szacunku nie mają do ludzi normalnych, myślących normalnie i uważających zgodnie z nauką biologii że są dwie płcie, a reszta to tylko zaburzenia psychiczne.

 9. jolka pisze:

  a to ciekawe. W takim razie powinni zostać pociągnięci do sądowego postępowania karnego wszyscy, z Guyem Verhofstadtem na czele, którzy nawoływali że w marszu niepodległości idą sami faszyści. Wszyscy lewacy, którzy żadnego szacunku nie mają do ludzi normalnych, myślących normalnie i uważających zgodnie z nauką biologii że są dwie płcie, a reszta to tylko zaburzenia psychiczne.

 10. Ten kapłan to jeden z niewielu w Archidiecezji Lubelskiej który nie boi się walczyć o słuszne sprawy, nazywa po imieniu grzechy i aktywności ludzi którym wartości polskie i chrześcijańskie przeszkadzają. Należy się jemu poparcie. Opisana w artykule fundacja wspiera młodych ludzi, pomaga potrzebującym, takie inicjatywy to perełki pośród lewackiego bełkotu, tak głośnego obecnie za czasów Koalicji 13 Grudnia.

 11. Witek 1 pisze:

  Apartament dostał dla fundacji od cZarnka to go stać jeszcze wpłata na cele charytatywne przecież może na swoją fundacje wpłacić kasa wróci

 12. Widz pisze:

  Witek 1, przeczytaj dokładnie artykuł i komentuj z głową

 13. Hhh pisze:

  Normalni ludzie są murem za nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły