Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  05.08.2021 17:40

Koziołek psuje opinie o Lublinie. Podobnie jak reszta poidełek.

Udostępnij

Poidełko w formie Koziołka jest jedną z atrakcji turystycznych Lublin. Turyści przechodząc obok niego robią sobie zdjęcia… i zastanawiają dlaczego jest zepsuty. Zdrój ten, jak wszystkie pozostałe poidełka w Lublinie nie funkcjonuje.

Okna mojego biura wychodzą na poidełko w kształcie Koziołka, które znajduje się na lubelskim deptaku. Przez cały lipiec obserwuję jak turyści zatrzymują się, przyglądają się, próbują włączyć, po czym robią zdjęcia i odchodzą. Zagaduję rodzinę, która właśnie robi sobie zdjęcie. Przyjechali z Gdańska. Co sądzą o Koziołku? – Fantastyczny obiekt, już zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Ale chyba mamy pecha, bo nie działa. Szkoda, bo córka ubrudziła ręce. – mówi mi turystyka. Czy zdrój rzeczywiście jest zepsuty?

Nie. To, że nie działa, to nie usterka, to nie wada. To zaleta! – Poidełka są wyłączone z użytkowania ze względów sanitarnych od momentu rozpoczęcia pandemii koronawirusa w Polsce – tłumaczy Magdalena Bożko Rzecznik prasowy MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. Co groźnego może nas czekać w takim zdroju? – Korzystanie z urządzenia wymaga zbliżenia ust lub dłoni do źródła wody, co stanowi potencjalne zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-CoV-2 – dopowiada rzeczniczka. Na pytanie dlaczego na zdrojach nie znajduje się informacja o powodach wyłączenia nie dostaję już odpowiedzi.

Kilkuset turystów dziennie fotografuje się z Koziołkiem i wyjeżdża z Lublina z opinią, że to miasto usterek. Żadne uliczne poidełko nie działa, na żadnym nie ma informacji o powodach wyłączenia. Koronawirusowe bezpieczeństwo nie przeszkadza by w Lublinie włączone były fontanny, ciepłe przyciski w autobusach, czy przyciski na przejściach dla pieszych.

Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W Łodzi uliczne poidełka uruchomiono w kwietniu. Podobnie w Białymstoku, gdzie poidełka uruchomiono razem z fontannami. W Gdańsku zaś uliczne zdroje wróciły do życia dopiero w czerwcu, po rocznej przerwie. W Puławach, jednak poidełka są zamknięte. Powód? Taki sam jak w Lublinie: pandemia.

Poprosiłem o komentarz Główny Inspektorat Sanitarny i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie. Zapytałem czy są jakieś wytyczne i zalecenia epidemiologiczne, a jeśli nie to czy korzystanie z takich poidełek jest bezpieczne? Przez tydzień nie otrzymałem komentarza. Jak tylko go otrzymam to go opublikuję.


Aktualizacja 11.08.2021:

Otrzymaliśmy komentarz sanepidu. Wynika z niego, że obecne przepisy nie zabraniają uruchamiania zdrojów, jednak powinno być to rozważone pod kątem zabezpieczenia epidemiologicznego.

Aktualne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r., poz.  861, ze zm.) nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania zdrojów ulicznych wody pitnej. Niemniej jednak zapisy niniejszego rozporządzenia są stale nowelizowane w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W związku z powyższym należy podejmować działania adekwatne do obowiązujących, na dzień ich wydania, przepisów prawa.

Za udostępnienie wody ze zdrojów ulicznych odpowiada właściciel/ zarządca obiektu.

Decyzja o użytkowaniu poidełek ulicznych powinna być poprzedzona wprowadzeniem odpowiednich działań mających na celu minimalizację ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 .Bezpośredni kontakt z dużą ilością osób gromadzących się wokół , trudności w utrzymaniu dystansu społecznego
i  związana  z  tym  możliwość  szerzenia  się  infekcji  drogą kropelkową  oraz  przez  bezpośredni  kontakt, przyczyniają się do zwiększenia możliwości zakażenia.

W dobie epidemii SARS-CoV-2 dodatkową kwestią jest prawidłowe użytkowanie powyższych obiektów. Należy pamiętać, że przestrzeganie reżimu sanitarnego, minimalizuje ryzyko zakażenia drobnoustrojem wywołującym COVID-19. Użytkownicy winni ściśle przestrzegać zasad w zakresie korzystania ze zdroju, m.in. nie dotykać niczego poza przeznaczonymi do tego przyciskami, zwłaszcza wylotu kranu oraz nie dotykać ustami i rękami końcówki kranu. Informację o właściwym użytkowaniu poidełek ulicznych należy zamieścić w widocznym dla użytkownika miejscu. Należy również pamiętać o konieczności dezynfekcji  części dotykowych. Samodzielna dezynfekcja przez użytkowników wymaga zamieszczenia odpowiednich instrukcji i zapewnienia dostępu do odpowiedniego środka do dezynfekcji. Nie daje to jednak pewności, iż zalecenia te będą stosowane przez użytkowników.

Dla zachowania bezpieczeństwa użytkownicy są zobowiązani zastosować się do wydanych zaleceń.

Rzecznik Prasowy Katarzyna Wnuk, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

Gdzie zlokalizowane są poidełka?

ul. Krężnicka 6 /Ośrodek Marina/
Zesłańców Sybiru /skwer/
Plac Litewski
ul. Chmielarczyka /skwer/
ul. Krakowskie Przedmieście 27, 38 (koniec deptaka i początek pl. Litewskiego)
ul. Lipowa 15 /skwer Władysława Bartoszewskiego/
ul. Wróblewskiego
al. Tysiąclecia (pod Zamkiem)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *