Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  21.06.2022

Korzyści z aktywności ruchowej

Udostępnij

Aktywność ruchowa jest ważna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak wskazują eksperci ruch wzmacnia układ oddechowy, poprawia krążenie, zwiększa odporność na stres oraz poprawia nastrój. Jest to szczególnie istotne dla seniorów, którzy wraz z przejściem na emeryturę często ograniczają swoją aktywność fizyczną.

Istotny jest też wpływ na naszą psychikę. Grupowe zajęcia wzmacniają relacje międzyludzkie oraz pomagają w utrzymywaniu więzi koleżeńskich.

Komu na wycieczkę?

Seniorzy uwielbiają wycieczki. W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 400 seniorów, na potrzeby urzędu miasta Lublin dwa lata temu, wśród najbardziej oczekiwanych form aktywności, na pierwszym miejscu wskazano wycieczki (45% ankietowanych mężczyzn i prawie 40% kobiet). – Wycieczki samotne nie są atrakcyjne. Lepiej jest zwiedzać nowe miejsca z przewodnikiem i z grupą osób – przyznają seniorzy. Ponadto wycieczki grupowe są znacznie tańsze niż gdybyśmy wybrali się na nie indywidualnie.

Wśród seniorów popularne są wycieczki organizowane przez biuro turystyczne „Hubertus”. – Wycieczki są bardzo dobre i chętnie w nich uczestniczę – mówi jedna z naszych koleżanek. Oprócz wycieczek płatnych, biuro organizuje też bezpłatne zwiedzanie Lublina. To znakomita oferta, z przewodnikiem możemy na nowo poznać historię naszego miasta.

Zajęcia sportowe na wyciągnięcie ręki

Zajęcia sportowe i ruchowe odbywają się w ramach działalności klubów seniora, których jest kilkadziesiąt na terenie miasta. Np. w domu kultury przy ul. Kiepury 5 odbywają się zajęcia nauki tańca. Ruch przy muzyce połączony z nauką tańca to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. W klubie osiedlowym Miniatura (na Czechowie Południowym) również odbywają się zajęcia taneczne (płatne 5 zł/godz.). Zajęcia z muzykoterapii na Bronowicach prowadzi grupa wolontariuszy z Fundacji Przyjaźń. Udział jest bezpłatny.

Informacji o ofercie klubów seniora oraz innych zajęć ruchowych należy szukać bezpośrednio w klubach, na ich stronach internetowych lub w Wydziale Inicjatyw i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Lublin (przy ul. Leszczyńskiego 23, wejście od ulicy Przy Stawie).

Seniorzy na orliki

Popularność zyskują zajęcia sportowe dla osób starszych. Na 13 wielofunkcyjnych boiskach typu Orlik seniorzy mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach sportowo – rekreacyjnych organizowanych m.in. w ramach akcji „Aktywny Senior na Orliku”. Zajęcia opracowane są specjalnie dla tej grupy wiekowej i mają na celu zagospodarowanie czasu wolnego, poprawę kondycji i integrację środowiska.

Choć naszym zdaniem, należałoby poprawić dostępność informacji na ten temat.

W tegorocznym głosowaniu w budżecie obywatelskim mieszkańcy Lublina wybrali do realizacji projekt „Aktywny Lublin”. Zakłada on organizację zajęć sportowych dla osób w różnym wieku, w tym gimnastykę dla seniorów. Realizacja projektu rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Zajęć sportowych nigdy za wiele

– Czujemy niedosyt oferty takich zajęć dla seniorów. Brakuje informacji o miejscach i terminach zajęć. Ale uważamy też, że oferta zajęć jest uboga i niedostosowana do naszych potrzeb. Przydałoby się więcej spotkań tanecznych, wycieczek rowerowych poza Lublin (połączonych np. ze zwiedzaniem lub ogniskiem), wycieczek kajakowych, zajęć i rozgrywek sportowych (np. ping-pong, bule, kijki)  – twierdzą członkowie grupy wolontariuszy z Fundacji Przyjaźń.

Artykuł powstał w ramach projektu „MKO – Międzypokoleniowy Klub Obywatelski” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 201-2030”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *