Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  11.03.2023

Konserwator przeciw wuzetce dla nowej zabudowy przy Instytucie Stomatologii

Udostępnij

2 marca Miejski Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy dla Instytutu Stomatologii przy ul. Karmelickiej. O warunki wystąpiła spółka byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka – Helvetia Centrum. Przeciwko takiej rozbudowie od początku jest Fundacja Wolności.

W 2021 roku spółka byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka – Helvetia Centrum odkupiła od Uniwersytetu Medycznego budynek Instytutu Stomatologii. Budynek zlokalizowany jest pomiędzy ul. Świętoduską, a Staszica – przy Karmelickiej 7/Zielonej 3.

Jako, że dla tego terenu nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, dla jego zabudowy niezbędna jest decyzja o warunkach zabudowy. Odkąd spółka Kowalczyka zakupiła Instytut Stomatologii, występowała o takie warunki czterokrotnie. Za każdym razem decyzje były uchylane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, ale także przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. W część tych spraw zaangażowana była Fundacja Wolności, w część mieszkańcy, którym fundacja pomaga.

O ostatnim wyroku, z lutego tego roku, pisaliśmy tutaj:

Kolejny wniosek o wuzetkę – przed sama wigilią

Dzień przed wigilią 2022 roku spółka ponownie wystąpiła z wnioskiem o warunki zabudowy. Kolejny raz chodzi o zmianę Instytutu Stomatologii na budynek mieszkalny z balkonami, oraz budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalizacją usług w parterze i garażem podziemnym.

Urzędnicy przygotowali już nawet projekt decyzji o warunkach zabudowy. Wystarczyło go tylko uzgodnić z konserwatorem zabytków.

Ten jednak tym razem uzgodnienia odmówił. Jak czytamy w piśmie Miejskiego Konserwatora Zabytków: MKZ dopuszcza możliwość realizacji na obszarze przedmiotowej nieruchomości nowej zabudowy i adaptacji istniejącego budynku dawnej Stomatologii. Jednak w celu ochrony wartości zabytkowego zespołu urbanistycznego Starego Miasta i Śródmieścia Lublina parametry zabudowy […] powinny być określone w bardziej szczegółowy sposób. Jak wskazuje konserwator, dopuszczona wysokość zabudowy do 19,0m w każdym miejscu terenu inwestycji może oznaczać taką lokalizację budynku, która spowodowałaby znaczące pogorszenie ekspozycji kwartału i jeszcze większe przytłoczenie wizualne kościoła św. Józefa.

Konserwator kolejny raz podkreśla, że najlepsze byłoby zburzenie Instytutu Stomatologii. Tego konserwator nakazać jednak nie może.

Jedna odpowiedź do “Konserwator przeciw wuzetce dla nowej zabudowy przy Instytucie Stomatologii”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Dziwne rzeczy dzieją się ostatnio w Dewelogrodzie. A to fumfel Dewelo-Duce skarży betonowanie G.Cz., a zaraz potem nadworny konserwatorek, który dotąd bez mrugnięcia okiem stemplował wszelkiego rodzaju dewelo-dewastacje, sypie piasek w tryby byznesu best-frienda Dewelo-Duce. Coś się popsuło w tym zgranym zespole d/s dewelo-ubogacania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *