Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.01.2023

Komisja Samorządności Rady Miasta przeciwko projektowi zmian w statucie miasta

Udostępnij

Komisja Samorządności Rady Miasta Lublin negatywnie zaopiniowała obywatelski projekt uchwały dot. zmian w statucie miasta Lublin. Projektodawcy nie kryli niezadowolenia. Posiedzenie kończyło się w pośpiechu, bo radni musieli zwolnić salę dla kolejnej komisji.

Radni z Klubu Prezydenta Żuka głosowali przeciw a radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. W związku z czym, projekt uchwały dot. zmian w statucie miasta został negatywnie zaopiniowany przez komisję. To jednak – przynajmniej teoretycznie – nie przekreśla jego szans na uchwalenie. W najbliższy czwartek nad projektem będzie głosować cała rada miasta. Choć trudno się spodziewać innego wyniki, niż tego samego, jaki zapadł na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Samorządności i Porządku Publicznego Rady Miasta Lublin.

Czego dotyczy obywatelski projekt zmian w statucie miasta?

Złożenie projektu uchwały w sprawie zmiany statutu miasta zapowiedział prawie rok temu senator Jacek Bury. Ostatecznie zebranie 300 podpisów trwało kilka miesięcy i dopiero niedawno projekt trafił do rady miasta.

Projekt zakłada kilka zmian w statucie miasta, związanych z relacjami między radą miasta a radami dzielnic. Zmiany proponowane w projekcie dotyczą:

  • wprowadzenia obligatoryjnego obowiązku zawiadamiania rad dzielnic o posiedzeniach rady miasta,
  • udziału członków rady dzielnicy, wyznaczonych przed radę dzielnicy w posiedzeniach rady miasta z prawem głosu (w innym punkcie jest mowa o tym samym, ale wskazania osoby dokonywałby przewodniczący rady dzielnicy),
  • przyznania inicjatywy uchwałodawczej radzie dzielnicy,
  • prawo udziału członków rady dzielnicy w posiedzeniu komisji rady miasta, w sprawach dotyczących dzielnicy, z prawem głosu.

Z projektem uchwały wraz z uzasadnieniem można zapoznać się w miejskim BIPie.

Więcej informacji i decyzyjności w radach dzielnic

Tuż przed posiedzeniem inicjatorzy projektu otrzymali z ratusza jedenastostronnicową opinię prawną w sprawie projektu uchwały.

– Półtora godziny przed posiedzeniem komisji, otrzymałam opinię prawną dotyczącą naszej inicjatywy. Żeby się do niej odnieść potrzebowałabym dwa dni czasu, bo Pan Dubiel bardzo obszernie się do niej odniósł – mówiła Agata Opolska, członkini komitetu obywatelskiego do spraw zmiany statutu miasta Lublin.

– Nas w radzie dzielnicy Hajdów-Zadębie wybrało 298 osób, więc prawie 300. Ja mam takie pytanie – skoro inicjatywę uchwałodawczą posiada prezydent, przewodniczący rady miasta, trzech radnych, to dlaczego 15 czy 21 radnych dzielnicowych we własnej sprawie musi zbierać 300 podpisów? Czy moja działalność ma polegać na tym, żebym ja za każdym razem zbierał 300 podpisów? Dlaczego państwo uważają, ze was troje jest bardziej ważnych niż nas 15 czy 21? – pytał Jacek Skiba, przewodniczący zarządu dzielnicy Hajdów-Zadębie i współinicjator uchwały. Nie uzyskał odpowiedzi na swoje pytanie od miejskich radnych.

Następnie do projektu odniósł się mec. Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych urzędu miasta. Wskazał na błędy w projekcie oraz zwrócił uwagę, że rada miasta nie może zmieniać (wprowadzać poprawek) obywatelskiego projektu uchwały. Ponadto zauważył, że zmiana statutu miasta wymaga wcześniejszego uzgodnienia z premierem, a nie można tego zrobić w przypadku projektu obywatelskiego. – Przewodniczący rady nie mógłby skierować obywatelskiego projektu do skonsultowania z Prezesem Rady Ministrów. Najpierw musi rada (miasta) go zaakceptować w postaci projektu – wyjaśniał mecenas.

Komisja Samorządności Rady Miasta przeciw zmianom

– Pragnę przypomnieć, że kilka lat temu byłą powołana komisja ds. statutu rad dzielnic i była taka możliwość. I było to zmienione. Czego wtedy Państwo nie wystąpili ze swoimi uwagami? Na pewno rada miasta by się pochyliła – pytała radna Monika Orzechowska. Radna jednak pomyliła statuty, bo obecny projekt dotyczy zmiany statutu miasta, a wspomniana komisja pracowała nad zmianami statutów dzielnic. Zresztą radni odrzucili wówczas te zmiany, które dotyczyły zwiększenia kompetencji dzielnic. Pisaliśmy o tym w tekście Projekt statutów dzielnic – żadna zmiana.

Kilka minut przed 15tą, przewodniczący komisji, Zbigniew Jurkowski zaczął pospieszać posiedzenie, bo o godz. 15 obrady miała rozpocząć kolejna komisja rady miasta. Podczas głosowania nad projektem uchwały, radni z Klubu Prezydenta Żuka zagłosowali za negatywną opinią dla projektu mieszkańców a radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. Przewodniczącemu tak się spieszyło, że nie podał nawet wyników głosowania.

Poniżej zamieszczamy nagranie z przebiegu dzisiejszego posiedzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

19.03.2023

Budżet Obywatelski 2022: wiemy co udało się zrealizować (pełna lista w artykule)

W Budżecie Obywatelskim co roku mieszkańcy mogą decydować o wydatkowaniu…

3 minuty czytania

16.03.2023

Europejska Stolica Młodzieży: czy jest wystarczająco młodzieżowa?

Lublin w 2023 roku jest Europejską Stolicą Młodzieży. Młodzieży brakuje wiedzy o tym…

7 minuty czytania

10.03.2023

Projekty do budżetu obywatelskiego na 2024 rok

Znamy zgłoszone projekty do budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Urząd…

5 minuty czytania

09.03.2023

SBO 2.0, czyli szkolne budżety obywatelskie na pełną skalę

Szkolny budżet obywatelski wydoroślał. Z fazy pilotażu przeszedł do pełnoprawnego…

2 minuty czytania

04.03.2023

Ostania szansa by zgłosić swój pomysł. Konkurencja niewielka

Tylko 51 projektów do tej pory zgłosili mieszkańcy do Budżetu…

2 minuty czytania

10.02.2023

Krótka historia o tym, jak pozyskać od miasta Lublin grant na blisko 100 tysięcy zł. Byle szybko i byle jak.

Miejski Aktywator Młodzieżowy za blisko 100 tysięcy złotych. Czy granty…

< 1 minuty czytania

23.01.2023

Wniosek do Prezydenta: dodatkowe pieniądze dla dzielnic, w których mieszkańcy pójdą na wybory

Fundacja Wolności złożyła wniosek do Prezydenta Lublina. Proponuje, aby przyznać…

3 minuty czytania

17.01.2023

Warto brać odpowiedzialność za swoje osiedle. Przed nami ważna data dla Lublina

Wybory do Rad Dzielnic Lublina odbędą się już 5 marca.…