Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.01.2023

Komisja Samorządności Rady Miasta przeciwko projektowi zmian w statucie miasta

Udostępnij

Komisja Samorządności Rady Miasta Lublin negatywnie zaopiniowała obywatelski projekt uchwały dot. zmian w statucie miasta Lublin. Projektodawcy nie kryli niezadowolenia. Posiedzenie kończyło się w pośpiechu, bo radni musieli zwolnić salę dla kolejnej komisji.

Radni z Klubu Prezydenta Żuka głosowali przeciw a radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. W związku z czym, projekt uchwały dot. zmian w statucie miasta został negatywnie zaopiniowany przez komisję. To jednak – przynajmniej teoretycznie – nie przekreśla jego szans na uchwalenie. W najbliższy czwartek nad projektem będzie głosować cała rada miasta. Choć trudno się spodziewać innego wyniki, niż tego samego, jaki zapadł na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Samorządności i Porządku Publicznego Rady Miasta Lublin.

Czego dotyczy obywatelski projekt zmian w statucie miasta?

Złożenie projektu uchwały w sprawie zmiany statutu miasta zapowiedział prawie rok temu senator Jacek Bury. Ostatecznie zebranie 300 podpisów trwało kilka miesięcy i dopiero niedawno projekt trafił do rady miasta.

Projekt zakłada kilka zmian w statucie miasta, związanych z relacjami między radą miasta a radami dzielnic. Zmiany proponowane w projekcie dotyczą:

  • wprowadzenia obligatoryjnego obowiązku zawiadamiania rad dzielnic o posiedzeniach rady miasta,
  • udziału członków rady dzielnicy, wyznaczonych przed radę dzielnicy w posiedzeniach rady miasta z prawem głosu (w innym punkcie jest mowa o tym samym, ale wskazania osoby dokonywałby przewodniczący rady dzielnicy),
  • przyznania inicjatywy uchwałodawczej radzie dzielnicy,
  • prawo udziału członków rady dzielnicy w posiedzeniu komisji rady miasta, w sprawach dotyczących dzielnicy, z prawem głosu.

Z projektem uchwały wraz z uzasadnieniem można zapoznać się w miejskim BIPie.

Więcej informacji i decyzyjności w radach dzielnic

Tuż przed posiedzeniem inicjatorzy projektu otrzymali z ratusza jedenastostronnicową opinię prawną w sprawie projektu uchwały.

– Półtora godziny przed posiedzeniem komisji, otrzymałam opinię prawną dotyczącą naszej inicjatywy. Żeby się do niej odnieść potrzebowałabym dwa dni czasu, bo Pan Dubiel bardzo obszernie się do niej odniósł – mówiła Agata Opolska, członkini komitetu obywatelskiego do spraw zmiany statutu miasta Lublin.

– Nas w radzie dzielnicy Hajdów-Zadębie wybrało 298 osób, więc prawie 300. Ja mam takie pytanie – skoro inicjatywę uchwałodawczą posiada prezydent, przewodniczący rady miasta, trzech radnych, to dlaczego 15 czy 21 radnych dzielnicowych we własnej sprawie musi zbierać 300 podpisów? Czy moja działalność ma polegać na tym, żebym ja za każdym razem zbierał 300 podpisów? Dlaczego państwo uważają, ze was troje jest bardziej ważnych niż nas 15 czy 21? – pytał Jacek Skiba, przewodniczący zarządu dzielnicy Hajdów-Zadębie i współinicjator uchwały. Nie uzyskał odpowiedzi na swoje pytanie od miejskich radnych.

Następnie do projektu odniósł się mec. Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych urzędu miasta. Wskazał na błędy w projekcie oraz zwrócił uwagę, że rada miasta nie może zmieniać (wprowadzać poprawek) obywatelskiego projektu uchwały. Ponadto zauważył, że zmiana statutu miasta wymaga wcześniejszego uzgodnienia z premierem, a nie można tego zrobić w przypadku projektu obywatelskiego. – Przewodniczący rady nie mógłby skierować obywatelskiego projektu do skonsultowania z Prezesem Rady Ministrów. Najpierw musi rada (miasta) go zaakceptować w postaci projektu – wyjaśniał mecenas.

Komisja Samorządności Rady Miasta przeciw zmianom

– Pragnę przypomnieć, że kilka lat temu byłą powołana komisja ds. statutu rad dzielnic i była taka możliwość. I było to zmienione. Czego wtedy Państwo nie wystąpili ze swoimi uwagami? Na pewno rada miasta by się pochyliła – pytała radna Monika Orzechowska. Radna jednak pomyliła statuty, bo obecny projekt dotyczy zmiany statutu miasta, a wspomniana komisja pracowała nad zmianami statutów dzielnic. Zresztą radni odrzucili wówczas te zmiany, które dotyczyły zwiększenia kompetencji dzielnic. Pisaliśmy o tym w tekście Projekt statutów dzielnic – żadna zmiana.

Kilka minut przed 15tą, przewodniczący komisji, Zbigniew Jurkowski zaczął pospieszać posiedzenie, bo o godz. 15 obrady miała rozpocząć kolejna komisja rady miasta. Podczas głosowania nad projektem uchwały, radni z Klubu Prezydenta Żuka zagłosowali za negatywną opinią dla projektu mieszkańców a radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. Przewodniczącemu tak się spieszyło, że nie podał nawet wyników głosowania.

Poniżej zamieszczamy nagranie z przebiegu dzisiejszego posiedzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.09.2023

ZANAGATE Z kim prezydent jednak nie szusował i jak mąż głównej urbanistki dowiedział się o akcji CBA

Krzysztof Żuk przekonywał przed sądem, że spotkanie inwestorem ze Słowacji…

6 minuty czytania

15.09.2023

Podatki ostro w górę. Przedsiębiorco, płacz i płać!

– To kolejny najtrudniejszy budżet w historii naszego samorządu –…

3 minuty czytania

08.09.2023

Dzika awantura na sesji, ale Przemysław Czarnek może swobodnie chodzić po Lublinie

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, nie został uznany za…

6 minuty czytania

04.09.2023

Czarnek persona non grata w Lublinie? Dlaczego Kurier Lubelski zdejmuje artykuł

Miejska radna i kandydatka do Sejmu Maja Zaborowska (KO) proponuje,…

3 minuty czytania

30.08.2023

Chory radny Zamościa zarobi mniej. Sukces Fundacji Wolności

Miejscy radni z Zamościa, którzy ze względu na zwolnienie lekarskie…

6 minuty czytania

24.08.2023

Mają strefę wolną od LGBT i… od pieniędzy z UE. Polityczna kłótnia pozbawiła wsparcia bezrobotnych

Mamy lokalną ofiarę słynnych w całej Polsce uchwał anty-LGBT. Powiatowy…

2 minuty czytania

23.08.2023

Światła przy Bramie Krakowskiej? Jest odpowiedź miasta

Radny (i kandydat na senatora) Marcin Nowak dopomina się o…

16 minuty czytania

15.08.2023

Ewa Leonowicz: Przemocowi dyrektorzy i urzędniczy beton są silni tylko naszym strachem

– Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu…