Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  12.09.2022

Komisja Alkoholowa – w Katowicach taniej niż w Lublinie

Udostępnij

Czy komisja alkoholowa może pracować efektywniej? W odpowiedzi na petycję o zmniejszenie liczebności lubelskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Prezydenta Lublina wskazuje, że w Katowicach komisja liczy 40 członków (w Lublinie 28). Tymczasem jak udało nam się ustalić, koszty wynagrodzenia tamtejszej komisji w czerwcu br. były cztery razy mniejsze niż w naszym mieście. Czyli można taniej?

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (potocznie zwany komisja alkoholowa) to organ doradczy wójta/prezydenta. Działa w każdej gminie na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. O jej składzie i liczebności decyduje wójt/prezydent miasta. Może w każdej chwili zmienić jej skład, odwołać lub powołać dowolną osobę, która ukończyła szkolenie związane z tematem profilaktyki alkoholowej.

Komisja alkoholowa to praca odpłatna. Za udział w każdym posiedzeniu członkowie komisji otrzymują diety, których wielkość ustala rada gminy. W Lublinie standardowa dieta wynosi 8% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę (w tym roku to ok. 240 zł).

Przypomnijmy – lubelska komisja w czerwcu odbyło się 38 posiedzeń, a listy obecności podpisano łącznie 247 razy. Co przełożyło się na 60 tys. wynagrodzeń dla członków komisji. Pisaliśmy o tym w tekście „60 tysięcy dla komisji alkoholowej w jeden miesiąc.”

W odpowiedzi na petycję o zmniejszenie liczebności komisji Prezydent powołuje się na Katowice

W zeszłym roku Fundacja Wolności złożyła petycję do Prezydenta, wnioskując o zmniejszenie liczebności komisji.

W uzasadnieniu fundacja wyliczyła, że komisja liczy 26 osób (stan na luty 2021 roku, dziś w komisja alkoholowa ma już 28 osób). Liczebność Komisji i poszczególnych zespołów jest zdecydowanie nadmierna w stosunku do zakresu wykonywanych zadań. I tak np. zespół opiniujący zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na posiedzeniu w dniu 17 czerwca 2020 r., w liczbie 15 osób, rozpatrywał 6 wniosków przedsiębiorców (0,4 wniosku na jednego członka). Zespół ds. kontroli (liczący 13 osób) w lutym 2020 r. (jeszcze przed pandemią) przeprowadził 5 kontroli punktów sprzedaży alkoholu (0,4 kontroli miesięcznie na jednego członka).

Prezydent petycję odrzucił a w uzasadnieniu napisał m. in., że „Warto również zaznaczyć, iż powołana przez Prezydenta Miasta Lublin liczba członków Komisji nie odbiega od liczebności Komisji w innych dużych miastach. W Katowicach jest to 40 osób, w Łodzi – 26 osób, w Gdańsku – 22 osoby„.

W Katowicach komisja alkoholowa pracuje efektywniej

W związku z tym, że Prezydent powoływał się na duża liczebność komisji alkoholowej w Katowicach, postanowiliśmy sprawdzić, jakie są jej efekty i koszty funkcjonowania.

Dla porównania w czerwcu br. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Katowicach odbyła 14 posiedzeń, w których uczestniczyło łącznie 49 osób (tyle jest podpisów na listach obecności). Za udział w każdym posiedzeniu jej członkowie otrzymują 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. po 301 zł). W związku z tym wydatki na ich wynagrodzenia w czerwcu br. wyniosły 14 739 zł (cztery razy mniej niż w Lublinie).

LublinKatowice
Wielkość komisji28 osób42 osoby
Liczba posiedzeń w czerwcu 202238 posiedzeń14 posiedzeń
Liczba osób na listach obecności24749
Kwota wynagrodzeń60 018 zł14 739 zł
Porównanie wielkości i działań komisji alkoholowej w Lublinie i Katowicach

Poniżej prezentujemy listy obecności z czerwcowych posiedzeń Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Katowicach:

listy_obecnosci_MKRPA

Podczas tych posiedzeń katowicka komisja zaopiniowała 44 wnioski dotyczące zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (śr. 2 na jednego członka).

Komisja alkoholowa w Katowicach – bez radnych w składzie

Jest jeszcze jedna istotna różnica w składach komisji. W Lublinie jej członkami jest grupa pięciorga miejskich radnych (Elżbieta Dados, Zbigniew Jurkowski, Jadwiga Mach, Monika Orzechowska i Małgorzata Suchanowska). A w Katowicach?

– Żaden radny Rady Miasta Katowice nie jest członkiem MKRPA w Katowicach – informuje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach.

Co prawda, prawo nie zakazuje zasiadania radnych w komisji alkoholowej. Jednak ich obecność może być postrzegana jako jej upolitycznienie. Bo o ich wyborze i odwołaniu decyduje prezydenta. W każdej chwili może powołać kolejną osobę do składu komisji oraz odwołać bez podania przyczyny. Dodając do tego wynagrodzenie za obecność na posiedzeniach komisji, mamy efekt w postaci narzędzie korupcji politycznej. Zwłaszcza, jeśli to wynagrodzenie – tak jak w przypadku Lublina – może wynieść kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Porównania KRPA w Katowicach i Lublinie za czerwiec 2022
Porównania działalności KRPA w Katowicach i Lublinie za czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…

6 minuty czytania

20.01.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza czyli rzeź 236 drzew. Pod chodniki, ścieżki i parkingi

Miasto szuka firmy, która przebuduje 2,3 km ulicy Samsonowicza i…

5 minuty czytania

08.01.2024

Superszybki konkurs tylko dla swoich. „W tej sytuacji było to konieczne”

100 tysięcy na stole i tylko kilkanaście godzin za złożenie…

4 minuty czytania

30.12.2023

ESK 2029. Kto zainwestował ten przeszedł do finału konkursu

Budżety miast-finalistów na przygotowanie wstępnej aplikacji konkursowej wahały się od…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

7 minuty czytania

14.12.2023

To nie jest budżet marzeń prezydenta Żuka. Ale jego radni i tak go poparli

Radni po kilku godzinnej dyskusji uchwalili budżet na 2024 rok.…