Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  07.01.2023

Kogutorium i niejawność za 500 zł + 1.500 zł + 3.000 zł grzywny dla Collegium Gostynianum.

Udostępnij

Stowarzyszenie Kogutorium nie otrzymało od lubelskiego Collegium Gostynianum informacji o protokołach zewnętrznych kontroli w formie skanów. Złożyło skargę do Sądu, której szkoła nie przekazała dalej. I nie przekazuje, mimo kolejnych grzywn nakładanych przez WSA w Lublinie.

Przedstawię pokrótce dwóch głównych bohaterów artykułu. Na początek sprawcy zamieszania i inicjatorzy wymierzenia kar pieniężnych dla lubelskiej szkoły, czyli Kogutorium.

Skoro jest KURAtorium…

Stowarzyszenie Kogutorium mające swą siedzibę w Jaworznie specjalizuje się we wspieraniu systemu oświaty przez społeczny nadzór i doraźne interwencje. Brzmi górnolotnie co sprowadza się jedynie i aż do przypominania o prawnych podstawach działania szkół i uczelni. Często organy władzy zapominają, że mogą działać tylko w granicach obowiązującego prawa, o czym staramy się również i my przypominać jako medialne ramię Fundacji Wolności.

Jakie konkretnie działania realizuje Kogutorium? Oddaję głos zainteresowanym, a w zasadzie zacytuję fragment ze strony Kogutorium.org:

W praktyce sprowadza się to do przygotowywania i wysyłania wniosków i skarg odnośnie zgłoszonych problemów – do kuratoriów, dyrektorów szkół, rektorów, rad gmin/powiatów, raz na jakiś czas trafi się wojewoda czy sanepid oraz skarga do sądu administracyjnego. O niektórych sprawach, w których się zaangażowaliśmy, piszemy posty – okraszone kogutowym humorem – na Facebooku. Jest to jednak niewielki ułamek, dlatego że nie zawsze są to ciekawe i interesujące kąski – na przykład pisma w sprawach statutów zwykle są bardzo podobne i mało co nas jest w stanie zaszokować. To, co nas niestety ciągle szokuje, to pojawiające się przypadki zapominania o podstawach działania szkół i uczelni – w granicach i na podstawie prawa. Mamy jednak nadzieję, że im dłużej będziemy działać, tym krócej będziemy działać. Paradoksalnie, im szybciej emerytura i nasze bezrobocie w sferze ochrony praw ucznia i studenta – tym lepiej!

Czyli Kogutorium pomaga doraźnie w dochodzeniu praw ucznia, edukuje w tym zakresie, a systemowo sprawdza jak w placówkach edukacyjnych realizowane jest prawo do informacji.

Właśnie w ramach takiej systemowej kontroli e-mail ze Stowarzyszenia trafił do jednej z lubelskich szkółCollegium Gostynianum.

Collegium Gostynianum

Zespół Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie, mający swoją siedzibę przy parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, mieszczącej się przy Drodze Męczenników Majdanka 27. Aktualnie oferuje naukę w Szkole Podstawowej w klasach 1-8 oraz Liceum Ogólnokształcącym.

Tak wita się z internautami w sieci Collegium Gostynianum:

Szkoły z ponad 30-letnią historią, wywodzące się z katolickiego harcerstwa, mające status prywatnej szkoły katolickiej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej. I w związku z tymi uprawnieniami, realizacją zadań publicznych oraz otrzymywaną subwencją oświatową na każdego ucznia, są zobowiązane do udostępniania informacji publicznej.

Pytanie o informację publiczną

Kogutorium zapytało Collegium o adres Biuletynu Informacji Publicznej oraz poprosiło o skany protokołów kontroli i zaleceń pokontrolnych z kilku ostatnich lat.

O ile ze wskazaniem adresu BIP nie było problemu, o tyle skany protokołów nie zostały przesłane, a Collegium poinformowało, że są dostępne do wglądu w siedzibie szkoły.

Przypomnę, że Stowarzyszenie ma siedzibę w Jaworznie, czyli najkrótszą drogą 340 km od Lublina. Około cztery do pięciu godzin jazdy samochodem.

Odważ się być mądrym, zacznij!

Przyznam, że mi osobiście w tej konkretnej sprawie bardziej ta maksyma pasuje do działań Stowarzyszenia z Jaworzna.

Kogutorium ze względu na nieudostępnie skanów protokołów w żądanej formie złożyło skargę na bezczynność dyrektora szkoły. Taką skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie składa się do organu, który informacji nie udziela, a ten ma obowiązek przekazać ją do Sądu. I właśnie za nieprzekazanie do WSA w Lublinie w ustawowym terminie 14 dni skargi na bezczynność, Dyrektor Collegium Gostynianum został ukarany grzywną 500 zł postanowieniem sądu z 29 czerwca o sygnaturze II SO/Lu 12/22.

Jako, że ta kara nie pomogła, 15 września na wniosek Stowarzyszenia z Jaworzna WSA wydał kolejne postanowienie o sygnaturze II SO/Lu 7/22 i wartości 1.500 zł.

Upór w nieprzekazaniu skargi zaowocował trzecią grzywną na 3.000 zł wymierzoną postanowieniem sądu II SO/Lu 12/22 z 21 grudnia 2022 roku.

Prawda zwycięża! (Veritas Vincit!)

Każde z trzech postanowień kończy się dodatkowo 100 zł zwrotem kosztów postępowania, więc łącznie Collegium Gostynianum zapłaciło już 6.300 zł.

Zwróciłem się z pytaniem do władz szkoły czy mają skaner i czy są gotowi na kolejne kary, a także skąd taka niechęć do jawności. Minęło kilka dni i odpowiedzi brak. Sądzę, że mogę czekać na odpowiedź równie długo jak Kogutorium, które swoje pytanie zadało 17 stycznia rok temu.

Fun fact: oznaką szkoły jest Lilijka Zawiszacka.

Oznaką Collegium jest, nawiązujący do tradycji ruchu polskiej katolickiej inteligencji i młodzieży akademickiej „Odrodzenie” znak skomponowany z krzyża i litery „V”, czytany jako „Veritas Vincit”, umieszczony na tarczy herbowej.

pkt 7 Statutu „COLLEGIUM GOSTYNIANUM” Zespołu Prywatnych Szkół Katolickich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *