var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Za pracą urzędów stoją ludzie. To od nich zależy czy dziura w drodze zostanie załatana oraz czy w parku pojawią się ławki. Kim są? Sprawdziliśmy kogo zatrudnia Prezydent Miasta a kogo Marszałek.
Urzędy szukają głównie szeregowych pracowników
Prezydent i Marszałek najczęściej zatrudniają pracowników na wieloosobowe stanowiska urzędnicze. W lubelskim Ratuszu, Urzędzie Marszałkowskim oraz Zarządzie Dróg i Mostów zatrudnienie na wyżej wymienione stanowiska wynosi średnio 91%. Nabór na samodzielne stanowisko pracy bądź kierownika jest bardzo niski i wynosi około 7%. Dlaczego?
Poza otwartym naborem na wolne stanowiska istnieje możliwość awansu wewnętrznego. Osoby, zatrudniane na stanowiska kierownicze, muszą spełniać wszystkie wymagania oraz posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe. – poinformowała Justyna Góźdź z Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin. – Awans wewnętrzny pozwala w krótkim czasie znaleźć odpowiedniego pracownika – dodała.
W latach 2018 – 2020 dokonano 19 awansów wewnętrznych na stanowiska kierownicze 14 razy w związku z realizacją nowych zadań lub zmianą w strukturze organizacyjnej, 4 razy w celu uzupełnienia wakatów po pracownikach, którzy odeszli na emeryturę oraz raz w przypadku śmierci pracownika.
Nieobsadzone stanowiska – brakuje chętnych?
Co czwarty nabór w Ratuszu pozostaje nierozstrzygnięty, w Zarządzie Dróg i Mostów – co trzeci. Dużo lepiej wypada poszukiwanie pracowników u Marszałka Województwa – nieobsadzony pozostaje co 10 wakat, choć jeszcze niedawno problem ten dotyczył co 6. – Od kilku lat zauważamy brak kandydatów posiadających odpowiednie wykształcenie. Ponadto małe zainteresowanie pracą w urzędzie spowodowane jest zbyt małymi zarobkami w porównaniu do tych które oferuje sektor prywatny –tłumaczy Justyna Góźdź. Jakich specjalistów brakuje w urzędzie? Tych z wyższym wykształceniem technicznym, m. in. informatyków, inżynierów w zakresie budownictwa oraz specjalistów z uprawnieniami zawodowymi.
Urzędy częściej zatrudniają kobiety
We wszystkich urzędach ponad połowa zatrudnianych to kobiety. – Większy procentowy udział kobiet w liczbie zatrudnionych pracowników jest zauważalny w całej administracji publicznej. Spowodowany jest m. in. stabilnością zatrudnienia w administracji samorządowej, co jest niezwykle istotne dla kobiet będących matkami, bądź planujących założenie rodziny. Stałe godziny pracy czy świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla pracowników Urzędu Miasta. Łatwość pogodzenia kariery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi –tłumaczy Justyna Góźdź z Ratusza.
Zatrudnienie kobiet na stanowiska urzędnicze w Urzędzie Miasta Lublin wynosi aż 74%, w Urzędzie Marszałkowskim oscyluje w granicach 59% – 60%. Również w Zarządzie Dróg i Mostów w ciągu ostatnich lat zatrudnienie kobiet wzrosło.
Skąd pochodzą pracownicy?
W lubelskich urzędach nie pracują wyłącznie pracownicy z Lublina. Najwięcej mieszkańców zatrudnia Urząd Miasta Lublin – aż 73% osób. Co dziesiąty zatrudniany pracownik Ratusza pochodzi z powiatu lubelskiego. Podobnie sytuacja wygląda w Zarządzie Dróg i Mostów, gdzie 65% zatrudnianych osób pochodzi z Lublina, 11% z powiatu lubelskiego. Prawie tyle samo do Zarządu Dróg i Mostów dojeżdża z powiatu świdnickiego. W Urzędzie Marszałkowskim w wyniku naboru najwięcej zatrudnionych osób pochodzi z Lublina (56%) , powiatu lubelskiego (15%) i co nietypowe: kraśnickiego (5%).
Autorka: Aleksandra Słoboda
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz