Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  27.06.2022

Kąkolewnica. Kolejny radny z fakturami z gminy

Udostępnij

Wojewoda pozytywnie rozpatrzył skargę Fundacji Wolności na zaniechanie Rady Gminy Kąkolewnica. Rada nie uchyliła mandatu radnego Krzysztofa Grzeszyka, dlatego wojewoda wezwał ją do podjęcia przedmiotowej uchwały. Kolejnym krokiem może być wydanie postanowienia zastępczego.

Gwoli przypomnienia. Jarosław Ejsmont

W ramach realizacji antykorupcyjnych przepisów zakazujących łączenia funkcji radnego z prowadzeniem działalności na mieniu samorządu, wojewoda na wniosek Fundacji Wolności uchylił już mandat radnego Powiatu Radzyńskiego Jarosława Ejsmonta – sprawa jest w sądzie kolejnej instancji: Radny walczy w sądzie…

Ulan Majorat. Adam Mazurek

Kolejnym sukcesem jest złożenie mandatu przez Adama Mazurka prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Ulanie. O sprawie informowały media: Samorząd kupował w sklepie GS.

Natomiast czytelnikom polecam nagranie z sesji, gdzie radny odczytuje swoje oświadczenie. Od 18 minuty nagrania. Cztery i pół minuty z niezmiernie ciekawą końcówką, gdzie Adam Mazurek przyznaje, że teraz już legalnie Urząd Gminy będzie mógł dokonywać zakupów w sklepach, którymi zarządza.

Kąkolewnica. Krzysztof Grzeszyk

Schemat już znamy. Po wpłynięciu do Rady Gminy wniosku o wygaszenie mandatu, radni obronili swojego kolegę i konieczna była skarga na tę decyzję do organu nadzorczego. Wojewoda uznał, że nawet niewielkie, ale jednak zakupy, dokonane przez jednostki samorządu, w trym przypadku szkoły, w sklepie papierniczym należącym do radnego, są wystarczającym powodem do uchylenia mandatu.

Art. 24f pkt 1 Ograniczenie działalności gospodarczej radnego
Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Ustawa o samorządzie gminnym

Sytuacja jest klarowna, powiązanie pieniędzy gminnych z biznesem radnego bezsprzeczne. Czy rada Kąkolewnicy wygasi mandat na wezwanie wojewody, czy może zechce poczekać na wydanie przez niego postanowienia zastępczego?

Kto następny?

Mamy dokumenty, że podobna sytuacja jak w Ulanie jest w Gminie Ludwin. Prezes miejscowego GS jest równocześnie przewodniczącym rady. Sprawa w toku.

Stay tuned 😉

Dla porządku pismo od Wojewody:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły