Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  10.10.2023

Jest nowy szef wojewódzkiej biblioteki. Minister PiS nie posłuchał posła PO

Udostępnij

Andrzej Rolla (PiS), były starosta powiatu kraśnickiego i bliski znajomy marszałka Jarosława Stawiarskiego (PiS), będzie zarządzał marszałkowską instytucją. Stanowisko dyrektora WBP obejmie bez konkursu, choć właśnie takiego trybu wyboru nowego szefa biblioteki chciały organizacje związkowe i branżowe.

Rolla to dobry znajomy pochodzącego z Kraśnika marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego (PiS). Pod koniec września opisaliśmy, jak kandydatura byłego starosty kraśnickiego jest forsowana przez zarząd województwa. Mimo że organizacje związkowe i twórcze jasno wskazywały, że najwłaściwszą formą wyboru nowego szefa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego byłby otwarty konkurs.

Kontrolę poselską w sprawie sposobu wyboru szefa tej instytucji przeprowadził pod koniec września poseł KO Michał Krawczyk. Zwracał przy tym uwagę na kontrowersyjne wypowiedzi i poglądy kandydata na szefa biblioteki. Podobnie jak związki zawodowe optował za otwartą formułą wyboru. Zapowiedział, że wystąpi do ministra, by nie zgodził się na procedurę pozakonkursową.

– Niech (Rolla – red.) wystartuje w konkursie, niech pokaże swoje kompetencje i umiejętności. Może okaże się najlepszym kandydatem do sprawowania tej funkcji. Według mnie nie jest, ponieważ jest człowiekiem o skrajnie fanatycznych poglądach i dlatego dyrektorem być nie powinien – mówił po kontroli w Urzędzie Marszałkowskim poseł Krawczyk.

Zarząd województwa dążył jednak do tego, by to właśnie Andrzej Rolla przejął stery w WBP po Tadeuszu Sławeckim, powołanym na szefa biblioteki jeszcze za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Zignorował zatem apele związków i stowarzyszeń twórczych o przeprowadzenie konkursu i wystąpił do ministra kultury z wnioskiem, by w tym przypadku odstąpić od takiego trybu wyboru. W tej sprawie zapadły już decyzje.

– Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyraził zgodę na powołanie Andrzeja Rolli bez przeprowadzania postępowania konkursowego – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka. – W związku z powyższym Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę powołującą Andrzeja Rollę na stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie od 18 października 2023 r.

Nie wiemy jeszcze, ile w WBP będzie zarabiać Andrzej Rolla. Łączne wynagrodzenie jego poprzednika Tadeusza Sławeckiego wyniosło w 2022 roku nieco ponad 132 tys. zł, czyli około 11 tys. zł miesięcznie. Z kolei Rolla jako starosta kraśnicki zarobił w minionym roku dużo więcej, bo aż 312 tys. zł (ok. 26 tys. zł miesięcznie). Tak wysokich zarobków nie ma żaden z dyrektorów instytucji kultury podległych marszałkowi (Centrum Spotkania Kultur, Teatr Osterwy, Opera Lubelska, Filharmonia Lubelska)_.

Na zdjęciu: Andrzej Rolla (PiS), zamieni fotel starosty kraśnickiego na fotel dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Fot. FB/Andrzej Rolla

Jedna odpowiedź do “Jest nowy szef wojewódzkiej biblioteki. Minister PiS nie posłuchał posła PO”

  1. Piotr pisze:

    WIOCHA NAS ZALEJE….JUŻ NIEDŁUGO RODOWITY LUBELAK TO BĘDZIE RZADKOŚĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły