2 minuty czytania • 15.06.2023 15:08
Jednak będzie opera w Lublinie. Ale CSK i Filharmonia uratowane
Udostępnij
Opera Lubelska powstanie na bazie Teatru Muzycznego – zdecydował w środę zarząd województwa lubelskiego. Tym samym nie będzie fuzji z CSK i Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego, czego obawiali się pracownicy i związkowcy tych dwóch instytucji.
Tą decyzją marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) pokazał, w jaki sposób zamierza zrealizować swoją obietnicę z ostatniej, majowej sesji sejmiku województwa lubelskiego. Po głośnych protestach wycofał wówczas z obrad projekt uchwały o fuzji trzech podległych mu instytucji kultury.
„Opera w Lublinie powstanie, czy to nam się podoba czy nie” – powiedział wówczas do radnych i licznie zgromadzonych pracowników Centrum Spotkania Kultur, Teatru Muzycznego i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Dodał, że sprawa wróci na sejmik w czerwcu.
Przypomnijmy, że autorką koncepcji połączenia trzech instytucji jest szefowa Teatru Muzycznego Kamila Lendzion, która związkowcom z TM ogłosiła, że „dyrektorem będę ja„. Nagranie ze spotkania dyrektorki ze związkowcami wyciekło do mediów, a sprawa fuzji odbiła się szerokim echem w polskim środowisku muzycznym.
Wielkiej fuzji nie będzie
Wczoraj zarząd województwa podjął uchwałę, że opera powstanie wyłącznie poprzez zmianę nazwy i statutu Teatru Muzycznego w Lublinie.
– Statut Centrum Spotkania Kultur i Filharmonii Lubelskiej nie ulega zmianie – zapewnił na dzisiejszej konferencji prasowej Bartłomiej Bałaban, wicemarszałek województwa odpowiedzialny na kulturę.
– Teraz będą prowadzone konsultacje na temat powstania opery – dodaje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. Włączone mają w nie być m.in. związki zawodowe i środowiska artystyczne. Na to potrzeba czasu, więc jest mało prawdopodobne by projekt uchwały o Operze Lubelskiej trafił na czerwcową sesję sejmiku województwa.
Uzasadnienie uchwały zarządu jest krótkie. Czytamy w nim m.in., że „Teatr Muzyczny w ciągu 75-letniej działalności już kilkakrotnie zmieniał nazwę”. A „zmiana nazwy na Opera Lubelska pozwoli na podkreślenie działalności instytucji o utwór muzyczny jaką jest opera, graną regularnie, a nie okazjonalnie„. Nowa nazwa ma być również „najlepszą charakterystyką drogi artystycznej wyznaczonej dla tej instytucji kultury”
Zarząd województwa apeluje do mediów
Zarząd województwa wydał dziś oświadczenie w tej sprawie . „Nie jest prawdziwa informacja krążąca w przestrzeni publicznej o planowanej fuzji trzech instytucji kultury, tj. Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jednocześnie informujemy, że status Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie nie ulega zmianie. Przedmiotowe instytucje kultury będą kontynuować dalej swoją działalność statutową w dotychczasowej formie.”
Według wicemarszałka Bałabana „koncepcja uległa zmianie”, a dotychczasowe publikacje medialne na temat fuzji „zawierają nieuzasadnioną krytykę„, są „manipulacją faktami” i wywołują „niepotrzebne emocje„.
Członkowie zarządu województwa apelują też: „Prosimy o zaprzestanie rozpowszechniania nieaktualnych informacji o połączeniu Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdyż ma to negatywny wpływ na bieżącą działalność ww. instytucji oraz powoduje niepotrzebne emocje wśród pracowników w nich zatrudnionych, mieszkańców województwa lubelskiego, jak również w środowisku artystycznym”.
Pani Lendzion do zwolnienia. Czekamy.
Na szczęście się nie doczekacie. 🙂
Ale mam nadzieje z nowym dyrektorem na czele.
Szkoda że nie połączą. Może kiedyś się to uda zrobić.
Na samym wynajmowaniu sal i parkingu kultura lubelska nie będzie się opierać.
Brawo Pani dyrektor ma Pani „jaja”. Tak trzymać