Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  20.10.2021

Jak wojewoda i państwowe spółki zrzuciły się na wydanie specjalne Kuriera Lubelskiego

Udostępnij

Każdy mieszkaniec naszego województwa wyciągnie ze skrzynki specjalne wydanie „Kuriera Lubelskiego”. Nakład specjalnego numeru promującego szczepienia jest imponujący – to aż 820 tys. wydrukowanych egzemplarzy. Wojewoda lubelski (PiS) podaje, że dofinansował przedsięwzięcie sumą 19 tys. zł. Resztę dorzuciły państwowe spółki. Ile? Prezes wydawnictwa (od marca w rękach grupy Orlen) zasłania się „tajemnicą przedsiębiorstwa”.

Specjalne wydanie „Kuriera” liczy osiem stron. Na „jedynce” gazeta już w tytule nawołuje „Żarty się skończyły, najwyższy czas na szczepienia przeciw COVID-19”. Obok abp Stanisław Budzik w siedmiu zdaniach apeluje „Zaufajmy lekarzom”. Poniżej loga państwowych przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. Partnerzy wydania to: PZU, Bogdanka, Fundacja PKO, Grupa Azoty Puławy, Totalizator Sportowy oraz PGE Dystrybucja.

Na kolejnych stronach obszerne wywiady z wojewodą, lekarzami z lubelskich szpitali, naukowcami. Z prof. Krzysztofem Tomasiewiczem, prof. Mirosławem Czuczwarem, prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską i prof. Małgorzatą Polz-Dacewicz rozmawia Tomasz Nieśpiał. Rozmowy są ciekawe i merytoryczne, a rozmówcy to „twarze” walki z pandemią w naszym województwie. – Poszukiwaliśmy metody dotarcia do wszystkich mieszkańców – tłumaczył wojewoda na poniedziałkowej konferencji na prasowej, na której urząd chwalił się nową inicjatywą, a bohaterowie wydania pozowali z wydrukowaną gazetą w rękach.

Dziennikarze przeglądali wydawnictwo, a wojewoda Lech Sprawka zdradzał kulisy tej inicjatywy.

Na początku września, prezes lubelskiego oddziału Polska Press Dariusz Kołacz, podczas spotkania ze mną zasugerował takie przedsięwzięcie. W pierwotnym zamierzeniu mieliśmy ograniczyć się do 10 powiatów, w których wskaźnik szczepień jest najniższy. Ale w ramach upowszechniania tej idei, gdy pojawili się partnerzy, udało się rozszerzyć to działanie na teren całego województwa.

Sprawka jednak nie zdradził, ile kosztowało wydrukowanie oraz dostarczenie gazetki do skrzynek pocztowych. Do końca dnia tą informacją z dziennikarzami nie podzieliła się też rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.
Sam wojewoda odniósł się do sprawy na wtorkowej wideokonferencji.

Źródłem poprawy wskaźników wyszczepienia jest dotarcie do najodleglejszych miejsc. Propozycja ze strony Polska Press dawała taką szansę – tłumaczył Lech Sprawka. I przypomniał „chronologię zdarzeń”. – 3 września prezes lubelskiego oddziału Polska Press Dariusz Kołacz poprosił mnie o spotkanie. Przez dwa tygodnie nie przejawiałem inicjatywy, więc pan prezes przypomniał się. Od 13 września przystąpiliśmy do działania. Podzieliliśmy się rolami. Wojewoda miał zapewnić dystrybucję oraz częściowo dofinansować koszt druku i wydania. Ten wkład to 19 350 zł brutto ze środków na promocję szczepień. Polska Press odpowiadała za opracowanie, skład, druk i dostarczenie do siedziby Poczty Polskiej.

Wojewoda odniósł się też do pytań dziennikarzy o fakt braku przetargu. Jego zdaniem nie byłoby to w porządku do pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Inicjatywa jest ze strony prezesa, a ja kupuję pomysł i ogłaszam przetarg? – stwierdził. I zapewniał: – Nie ma innych form współpracy z tą gazetą.

Sprawka podkreślał też, że jest „w dalszym ciągu otwarty na takie propozycje” z innych wydawnictw.
Tego ile kosztował druk i dystrybucja wysokonakładowego dodatku Kuriera Lubelskiego oraz tego kto za to zapłacił nie zdradza również Dariusz Kołacz.

– Tajemnica przedsiębiorstwa – stwierdza prezes polskiego oddziału Polska Press. Zapytaliśmy go także, czy dodatek wydrukowany w liczbie 820 tys. egzemplarzy zostanie zgłoszony do ZKDP jako „inne płatne formy rozpowszechniania”. – Nie – odpowiada prezes Kołacz. Z danych ZKDOP wynika, że rocznie wydawca Kuriera Lubelskiego sprzedaje 503 403 egzemplarzy swojego tytułu.

Fot. Katarzyna Link/LUW

Kto jest właścicielem Kuriera Lubelskiego

O fakcie zakupu Polska Press (wydawca m. in. dwudziestu regionalnych dzienników, w tym Kuriera Lubelskiego) państwowy koncern paliwowy Orlen oficjalnie poinformował w grudniu 2020. Branżowi komentatorzy od początku podkreślali polityczne tło sprawy – zdaniem wielu ta transakcja „to realizacja zapowiadanej repolonizacji mediów”. Z kolei według brytyjskiego tygodnika „The Economist” dzienniki i czasopisma regionalne i lokalne są istotne dla obozu rządzącego, gdyż zapewniają dotarcie do mieszkańców wsi i osób o konserwatywnych poglądach.

W lutym 2021 zgodę wydał Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a sama transakcja została sfinalizowana w marcu. Według nieoficjalnych informacji Orlen zapłacił za Polska Press ok. 120 mln zł.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar alarmował wówczas, że w ten sposób Orlen będzie miał dominująca pozycję na rynku regionalnej prasy. W rękach koncernu znajdą się bowiem nie tylko redakcje, ale też drukarnie prasy, dystrybucja prasy (Ruch) i punkty sprzedaży (Ruch, stacje Orlen i Lotos).

Sam Orlen w swoich komunikatach podkreślał, że dzięki przejęciu Polska Press „uzyskał m. in. dostęp do 17,4  milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów, optymalizacji ponoszonych kosztów marketingowych oraz rozbudowy narzędzi big data w ramach Grupy”.

Przejęcie Polska Press przez Orlen to także seria zmian personalnych w wydawnictwach. Z początkiem kwietnia z zarządu zdymisjonowany został redaktor naczelny Paweł Fąfara, a w jego miejsce powołano Dorotę Kanię, wcześniej związaną z Telewizją Republika i Gazetą Polską.

Ze swoimi stanowiskami pożegnali się też wszyscy redaktorzy naczelni regionalnych dzienników oprócz Stanisława Wróbla z Echa Dnia. W Kurierze Lubelskim nowym p.o. redaktora naczelnego został Wojciech Pokora, do niedawna dziennikarz Radia Lublin. Z dziennikiem rozstało się też wielu doświadczonych dziennikarzy. Ewa Pajuro i Aleksandra Dunajska przeszły do Polsat News, a Piotr Nowak i Gabriela Bogaczyk do PAP. Do redakcji Kuriera Lubelskiego dołączył Tomasz Nieśpiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

06.12.2023

Straty lubelskich szpitali. Na liczniku już blisko 117 mln złotych

Tylko do końca września placówki ochrony zdrowia podlegające samorządowi województwa…

4 minuty czytania

25.11.2023

„Przywracamy prawo do szczęścia”. Lublin chwali się programem in vitro

19 ciąż – to rezultat ośmiu miesięcy funkcjonowania miejskiego programu…

3 minuty czytania

11.11.2023

Przyszli lekarze z KUL mają dziekana. To profesor, o którym już było głośno

Pierwszym dziekanem Wydziału Medycznego KUL został prof. dr hab. Ryszard…

2 minuty czytania

25.09.2023

Legalnej aborcji w województwie lubelskim już prawie nie ma

W 2022 roku w całej Polsce przeprowadzono tylko 161 zabiegów…

3 minuty czytania

13.09.2023

Mężczyzna myśli „U mnie na pewno w porządku”. Ale często jest problem z plemnikami

Mylą się ci, którzy sądzą, że problem niepłodności częściej jest…

4 minuty czytania

09.09.2023

Testy nowych leków w Lublinie. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych rozpoczyna działalność

Będzie nowocześnie i amerykańsko – zapewniali medycy podczas otwarcia Centrum…

3 minuty czytania

07.08.2023

Lekarze z SPSK 4 chcą 100 zł/h. Szpital tłumaczy, że płaci więcej. I zdradza ile

3 148 zł brutto za 24-godzinny dyżur świąteczny, a średnie…

5 minuty czytania

20.07.2023

Szpital na minusie, ale wysoka nagroda dla dyrektora jest. Tak docenia lubelski marszałek

76 tys. zł rocznej nagrody dla dyrektora najbardziej zadłużonego szpitala.…