Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  30.03.2023

Jak prawidłowo przygotować się do biegania?

Udostępnij

Pogoda coraz bardziej wiosenna, więc wiele osób chce rozpocząć bieganie. Jak to zrobić?

Przygodę z bieganiem zacznijmy od prawidłowego ubioru

Przede wszystkim warto kupić wygodne buty sportowe. W sklepach sportowych są działy poświęcone różnym dziedzinom sportu, w tym biegom. Ważne, żeby buty były lekkie, dobrze trzymały nogę i nie były za małe. Warto kupić ciut większe buty, bo podczas biegu nogi nieraz bardzo puchną. Buty nie muszą być drogie, na początek wystarczą takie za 50 zł.

Skarpety też są ważne. Powinny być miękkie, aby amortyzować stopę. Warto zakładać skarpety kompresyjne, które sprawiają że mięśnie lepiej pracują.

Do biegania przyda nam się lekka kurtka przeciwdeszczowa. Takie kurtki można znaleźć w działach biegowych dużych sklepów sportowych. Kurtka ma chronić od deszczu, ale też od wiatru. Pamiętajmy, że kiedy biegacz rozpoczyna bieg, jest mu zimno, a potem coraz cieplej, bo w czasie biegu się rozgrzewa.

W zależności od pogody trzeba założyć kilka warstw odzieży. W razie chłodu pod kurtką warto mieć bluzę termoaktywną, a pod nią koszulkę. Biegacze zwykle zakładają koszulki bawełniane lub z poliestru. Koszulki bawełniane pochłaniają pot, nasiąkają nim. Dlatego lepsze są koszulki ze sztucznych tworzyw, które odprowadzają pot na zewnątrz. Są one jednak droższe.

Kobietom zalecam zakładanie biustonoszy sportowych. Zwykły stanik nie przytrzymuje wystarczająco piersi. Prawidłowo dobrany biustonosz sportowy odciąża kręgosłup, kiedy biegniemy.

Spodnie wybieramy w zależności od pogody i tempa, w jakim zamierzamy biec. W chłodniejsze dni i przy wolniejszym tempie zakładamy długie spodnie. Krótkie spodenki zakładamy, kiedy jest ciepło i na krótkie dystanse.

Pamiętajmy o niezbędnych dodatkach

Na dłuższej trasie warto mieć ze sobą lekki plecaczek, aby zdjąć bluzę i schować do niego, gdy jest nam gorąco. Na długich biegach zamiast plecaczka lepiej zapewnić sobie pomoc rodziny lub przyjaciół na trasie. Pomogą nam w zmianie odzieży, dostarczeniu picia oraz jedzenia.

Kolejna przydatna rzecz to buff, czyli chusta, która może służyć jako ochrona szyi i głowy przed zimnem. Można nią też otrzeć czoło z potu.

W trakcie biegu trzeba mieć ze sobą wodę. Na długie biegi polecam plecak z bukłakiem – w czasie biegu pijemy przez słomkę nie zdejmując go. Dodatkowo zmieści on inne rzeczy przydatne do treningu. Na krótkie biegi polecam softflask, czyli pojemnik z wodą trzymany w ręku.

Zaczynając przygodę z bieganiem warto mieć ze sobą zegarek sportowy, który będzie pokazywać dystans, tempo, tętno, czas. Początkującemu biegaczowi pomoże to utrzymać zakładane parametry biegu. Inwestycja nie jest jednak konieczna – dziś wiele telefonów ma wbudowane aplikacje, które zastąpią zegarek. Zegarek jest jednak lżejszy, łatwiej dostępny i nie musimy go nigdzie chować.

Grupy biegowe

Bieganie warto zacząć razem z grupą biegową. Będzie nam raźniej, ale także możemy się nauczyć wielu przydatnych rzeczy od innych biegaczy.

W poniedziałki o godz. 19 spotyka się grupa o nazwie Lublin Biega. Jej uczestnicy biegają po stoku Globusa w dół i górę. To dobry trening wytrzymałościowy dla przygotowujących się do biegów górskich. Podbiegi zwiększają wydolność oraz kondycję.

W poniedziałki o godz.18:30 na ul. Północnej, na parkingu naprzeciwko restauracji McDonald’s, spotyka się grupa początkujących biegaczy, aby trenować na Górkach Czechowskich. We wtorki i czwartki o godz.18:30 w tym samym miejscu spotyka się zaś grupa zaawansowanych.

We wtorki o godz. 18:30 każdy, kto potrzebuje profesjonalnego treningu, może ćwiczyć pod okiem instruktora biegania Pawła Wysockiego na stadionie lekkoatletycznym przy ul Piłsudskiego. Natomiast w środy o godz. 18:30 w tym samym miejscu biegaczy trenuje Michał Płecha.

W soboty o 9:00 Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe spotyka się na ul. Nadbystrzyckiej przy sklepie Lidl, obok tablicy, na której widnieje mapa trasy biegowej. Biegi odbywają się w wąwozie na Rurach, po 4-kilometrowej ścieżce. Trasa sprawdzi się jako trening zróżnicowany, ponieważ prowadzi po asfalcie i ścieżkach gruntowych.

W niedziele o godz. 8:00 spotyka się grupa zaawansowana, która trenuje w Starym Gaju. Spotykają się przy pętli autobusowej na ul. Filaretów. W ciepłe dni biegacze pojawiają się tam już o godz. 6:00.

Wszystkie te grupy trenuje znany w środowisku senior Henryk Kowalski, który jest miłośnikiem morsowania oraz biegów w terenie.

Wszystkie zajęcia są darmowe, nie trzeba się wcześniej zapisywać.


Oto najbliższe biegi lubelskie:

Park Run Ogród Saski

każda sobota
dystans: 5 km
start: godz. 9:00
miejsce: Ogród Saski 

Cykl Biegów #Biegnij Lublin 2023 r

16 Kwietnia: Pięć na start!
dystans: 5 km
miejsce: Stadion lekkoatletyczny 
23 kwietnia : Chęć na pięć/ Wiosenna Dycha
dorośli: dystans 5km, 10 km 
dzieci: dystans od 50m do 1000m
zapisy: Pokochaj bieganie w Lublinie

Botaniczna Piątka – Ogród Botaniczny

29 kwietnia
dorośli: dystans 5 km, bieg, nordic walking, spacer – start pierwszej grupy godz. 10:00, ostatni godz. 12:00
dzieci: dystans 500 i 1000 m, start – 13:15
zapisy:  botaniczna5.pl 

Gosia Saba

Jedna odpowiedź do “Jak prawidłowo przygotować się do biegania?”

  1. Zbych pisze:

    Dobrze napisane, ze znawstwem oraz w sposób zrozumiały dla każdego. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły