var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Wczoraj odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Z tej okazji prezentujemy krótkie (i wybiórcze) podsumowanie jej dotychczasowej pracy. Tym razem sprawdziliśmy, jak głosują radni.
Obecna kadencja organów samorządowych rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku. Wczoraj miała miejsce 43. sesja Rady Miasta Lublin. Podczas 42 poprzednich głosowano 2 248 razy, w tym nad uchwałami 1 301 razy. Skąd różnica? Otóż radni głosują nie tylko nad uchwałami, ale też np. przyjmują lub zmieniają porządek obrad sesji, zatwierdzają protokół z poprzedniej…
Fundacja Wolności sprawdziła m.in. obecność radnych na sesjach i głosowaniach oraz to, kto najczęściej popierał, a kto odrzucał przedłożone uchwały. Oto jak głosują radni (albo nie głosują).
Obecność na sesjach i głosowaniach
Policzyliśmy tu wszystkie dotychczasowe głosowania. Najbardziej niezawodnym radnym okazał się jak dotąd Piotr Popiel. Radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie opuścił ani jednej sesji i spóźnił się tylko na jedno głosowanie. Na kolejnych miejscach są Marcin Nowak i Magdalena Kamińska (oboje z Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka). Oni także nie opuścili żadnej sesji, ale przegapili odpowiednio 32 i 33 głosowania. W Dniu Samorządu Terytorialnego otrzymali za to od nas pamiątkowe i – mamy nadzieję – dopingujące do dalszej pracy dyplomy.
Najczęściej wagarowała Elżbieta Dados (KPKŻ), która nie wzięła udziału aż w 434 głosowaniach. Robert Derewenda (PiS) nie głosował 380 razy, a Leszek Daniewski (KPKŻ) opuścił 366 głosowań. Co ciekawe, absencja na głosowaniach nie zawsze jest związana z nieobecnością na sesjach. Leszek Daniewski od początku kadencji opuścił 3 sesje, ale Dados i Derewenda zaledwie po jednej. Rekomendujemy sprawdzenie zamków w toaletach w ratuszu, bo na przykład w sejmie, od tego, że ktoś się zatrzasnął przed ważnym głosowaniem, nawet jeden rząd upadł.
Uchwały: kto był za, kto przeciw, a kto „głosował nogami”
Fundacja Wolności monitoruje też na bieżąco głosowanie radnych nad uchwałami. W serwisie www.lublin.mamprawowiedziec.pl znajdują się m.in. szczegółowe informacje o radnych i ich pracy, treść uchwał, nad którymi głosują, oraz imienne wyniki wszystkich głosowań.
Od początku kadencji rady doliczyliśmy się 1 301 głosowań nad uchwałami. Z tej analizy wynika, że „najbardziej opozycyjnym” radnym jest Piotr Gawryszczak, który 289 razy oddał głos „przeciw”. Dla porównania najbardziej „niepokorni” radni z prezydenckiego klubu na „nie” zagłosowali zaledwie po kilka razy: Maja Zaborowska 9, a Bartosz Margul 8.
„Za” najczęściej głosowali Magdalena Kamińska, Marcin Nowak, Bartosz Margul oraz Anna Ryfka. Wszyscy z klubu prezydenta Żuka.
Często zdarza się, że radni, mimo obecności na sesji, nie oddają głosu. Tu rekordzistami są Piotr Breś (203 razy) i Elżbieta Dados (200 razy).
To oczywiście tylko wybrane aspekty pracy lubelskich radnych. Kompleksowe i szczegółowe Badanie Aktywności Radnych przedstawimy Państwu tradycyjnie pod koniec kadencji. Tymczasem polecamy serwis lublin.mamprawowiedziec.pl, gdzie oprócz uchwał i informacji o tym, jak głosują radni, można znaleźć m.in. oświadczenia majątkowe radnych i złożone przez nich interpelacje.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz