Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  21.10.2022

Jak głosują radni?

Udostępnij

Wczoraj odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Z tej okazji prezentujemy krótkie (i wybiórcze) podsumowanie jej dotychczasowej pracy. Tym razem sprawdziliśmy, jak głosują radni.

Obecna kadencja organów samorządowych rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku. Wczoraj miała miejsce 43. sesja Rady Miasta Lublin. Podczas 42 poprzednich głosowano 2 248 razy, w tym nad uchwałami 1 301 razy. Skąd różnica? Otóż radni głosują nie tylko nad uchwałami, ale też np. przyjmują lub zmieniają porządek obrad sesji, zatwierdzają protokół z poprzedniej…

Fundacja Wolności sprawdziła m.in. obecność radnych na sesjach i głosowaniach oraz to, kto najczęściej popierał, a kto odrzucał przedłożone uchwały. Oto jak głosują radni (albo nie głosują).

Obecność na sesjach i głosowaniach

Policzyliśmy tu wszystkie dotychczasowe głosowania. Najbardziej niezawodnym radnym okazał się jak dotąd Piotr Popiel. Radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie opuścił ani jednej sesji i spóźnił się tylko na jedno głosowanie. Na kolejnych miejscach są Marcin Nowak i Magdalena Kamińska (oboje z Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka). Oni także nie opuścili żadnej sesji, ale przegapili odpowiednio 32 i 33 głosowania. W Dniu Samorządu Terytorialnego otrzymali za to od nas pamiątkowe i – mamy nadzieję – dopingujące do dalszej pracy dyplomy.

Najczęściej wagarowała Elżbieta Dados (KPKŻ), która nie wzięła udziału aż w 434 głosowaniach. Robert Derewenda (PiS) nie głosował 380 razy, a Leszek Daniewski (KPKŻ) opuścił 366 głosowań. Co ciekawe, absencja na głosowaniach nie zawsze jest związana z nieobecnością na sesjach. Leszek Daniewski od początku kadencji opuścił 3 sesje, ale Dados i Derewenda zaledwie po jednej. Rekomendujemy sprawdzenie zamków w toaletach w ratuszu, bo na przykład w sejmie, od tego, że ktoś się zatrzasnął przed ważnym głosowaniem, nawet jeden rząd upadł.

Frekwencja w głosowaniach Rady Miasta Lublin 2018-2022 (stan na 3.10.2022)

Uchwały: kto był za, kto przeciw, a kto „głosował nogami”

Fundacja Wolności monitoruje też na bieżąco głosowanie radnych nad uchwałami. W serwisie www.lublin.mamprawowiedziec.pl znajdują się m.in. szczegółowe informacje o radnych i ich pracy, treść uchwał, nad którymi głosują, oraz imienne wyniki wszystkich głosowań.

Od początku kadencji rady doliczyliśmy się 1 301 głosowań nad uchwałami. Z tej analizy wynika, że „najbardziej opozycyjnym” radnym jest Piotr Gawryszczak, który 289 razy oddał głos „przeciw”. Dla porównania najbardziej „niepokorni” radni z prezydenckiego klubu na „nie” zagłosowali zaledwie po kilka razy: Maja Zaborowska 9, a Bartosz Margul 8.

„Za” najczęściej głosowali Magdalena Kamińska, Marcin Nowak, Bartosz Margul  oraz Anna Ryfka. Wszyscy z klubu prezydenta Żuka.

Często zdarza się, że radni, mimo obecności na sesji, nie oddają głosu. Tu rekordzistami są Piotr Breś (203 razy) i Elżbieta Dados (200 razy).


To oczywiście tylko wybrane aspekty pracy lubelskich radnych. Kompleksowe i szczegółowe Badanie Aktywności Radnych przedstawimy Państwu tradycyjnie pod koniec kadencji. Tymczasem polecamy serwis lublin.mamprawowiedziec.pl, gdzie oprócz uchwał i informacji o tym, jak głosują radni, można znaleźć m.in. oświadczenia majątkowe radnych i złożone przez nich interpelacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.09.2023

ZANAGATE Z kim prezydent jednak nie szusował i jak mąż głównej urbanistki dowiedział się o akcji CBA

Krzysztof Żuk przekonywał przed sądem, że spotkanie inwestorem ze Słowacji…

6 minuty czytania

15.09.2023

Podatki ostro w górę. Przedsiębiorco, płacz i płać!

– To kolejny najtrudniejszy budżet w historii naszego samorządu –…

3 minuty czytania

08.09.2023

Dzika awantura na sesji, ale Przemysław Czarnek może swobodnie chodzić po Lublinie

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, nie został uznany za…

6 minuty czytania

04.09.2023

Czarnek persona non grata w Lublinie? Dlaczego Kurier Lubelski zdejmuje artykuł

Miejska radna i kandydatka do Sejmu Maja Zaborowska (KO) proponuje,…

3 minuty czytania

30.08.2023

Chory radny Zamościa zarobi mniej. Sukces Fundacji Wolności

Miejscy radni z Zamościa, którzy ze względu na zwolnienie lekarskie…

6 minuty czytania

24.08.2023

Mają strefę wolną od LGBT i… od pieniędzy z UE. Polityczna kłótnia pozbawiła wsparcia bezrobotnych

Mamy lokalną ofiarę słynnych w całej Polsce uchwał anty-LGBT. Powiatowy…

2 minuty czytania

23.08.2023

Światła przy Bramie Krakowskiej? Jest odpowiedź miasta

Radny (i kandydat na senatora) Marcin Nowak dopomina się o…

16 minuty czytania

15.08.2023

Ewa Leonowicz: Przemocowi dyrektorzy i urzędniczy beton są silni tylko naszym strachem

– Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu…