Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  17.12.2022

Ile prądu ciągnie urzędnik?

Udostępnij

Władze Lublina mają pomysł, jak zmniejszyć zużycie energii o ustawowe 10 procent. Niestety, nie chodzi o ekspresową wymianę oświetlenia na energooszczędne. Okazuje się, że najważniejsze to zmienić tryb życia urzędników. Kawa w domu, a w pracy rozgrzewka (w zimie) albo wachlowanie (latem). To ma uratować finanse miasta.

Będą kary, jeżeli Urząd Miasta nie będzie oszczędzał prądu. Tak mówi tzw. ustawa o ochronie odbiorców energii. W grudniu całkowite zużycie energii ma być o 10 procent niższe niż średnie miesięczne zużycie w latach 2018-19. Z kolei w przyszłym roku możemy jej zużyć o 10 proc. mniej niż w całym 2022 r. Jeżeli to się nie uda, miasto nie tylko nie zaoszczędzi na rachunkach, ale jeszcze może zapłacić nawet 20 tys. zł kary.

Ale lubelski magistrat jest kreatywny, także w szukaniu oszczędności. Tę kreatywność opisywaliśmy ostatnio w tekście o energooszczędnym oświetleniu LED. Miasto woli testować do skutku (albo i bez skutku) własne pomysły (jak wyłączanie latarni) niż wzorować się na cudzych i już sprawdzonych (jak wymiana oświetlenia). Z nową ustawą pojawił się nowy pomysł.

Czajniki na wygnaniu

Ten pomysł może spodobać się suwerenowi, bo oszczędzać mają urzędnicy. W jaki sposób? Do poszczególnych jednostek urzędu trafiło pismo z instrukcjami podpisane przez sekretarza miasta Andrzeja Wojewódzkiego. Do nas – jego kopia.

prezydent Krzysztof Żuk, kawa, dzień kawy, prąd, ekspres
Międzynarodowy Dzień Kawy 2022, 1 października – pamiątkowy filmik prezydenta Krzysztofa Żuka (źródło: Facebook)

Pismo, jak nasz artykuł, zaczyna się od przypomnienia o obowiązku i karze. Ale autor wie, jak jej uniknąć.

„W ramach oszczędności obniżana jest temperatura w pomieszczeniach Urzędu do 19 stopni Celsjusza” – czytamy. Obowiązuje zakaz dogrzewania, należy zwrócić wszystkie urzędowe grzejniki oraz wentylatory z pokoi klimatyzowanych (to już z myślą o lecie). Prywatne należy zabrać do domów. Jednak w razie potrzeby „pracownicy mogą złożyć nowy wniosek o dogrzanie pomieszczenia grzejnikiem elektrycznym”.

Z urzędowych pomieszczeń powinny zniknąć prywatne radia, mikrofalówki, lodówki, czajniki elektryczne, ekspresy do kawy. Do urzędowej instalacji nie powinien być podłączany żaden prywatny sprzęt, także – i to wzbudziło największe poruszenie – ładowarki telefonów komórkowych.

Autor prosi ponadto, żeby pamiętać o gaszeniu światła przed wyjściem z pomieszczeń i wyłączaniu urządzeń, z których już się nie korzysta. „W słoneczne dni pracujmy przy świetle dziennym” – apeluje.

Rozgrzewka zamiast grzejnika

Pani Katarzyna (imię zmienione) jest trochę zaskoczona nowymi regulacjami. Nie ona jedna. Jak mówi, nawet jej od dawna pracujący w urzędzie koledzy nie pamiętają tak niezwykłych zarządzeń. – Rozumiemy, że trzeba oszczędzać, zwłaszcza w takiej sytuacji, ale niektóre wytyczne są naprawdę rygorystyczne – mówi urzędniczka. – Na przykład ładowanie prywatnych telefonów. To nie jest nagminne, ale przecież może się zdarzyć, że komórka rozładuje się w godzinach pracy.

Moja rozmówczyni ma w pokoju ciepło (ale zaznacza, że budynek jej wydziału jest docieplony) i czajnik. Poszczególne komórki urzędu mieszczą się jednak w wielu budynkach i pani Katarzyna zastanawia się, czy urzędnicy nie marzną w innych, nie tak dobrze zabezpieczonych.

Choinka na korytarzu w jej wydziale została pozbawiona światełek. Urzędniczka zauważyła, że „coś robili przy klimatyzacji” (sekretarz zapowiedział wyłączenie funkcji grzania). Nie jest pewna, czy już wykręcono niektóre żarówki.

Ile prądu oszczędzimy? Nie wiadomo

Wiemy już jak zamierza oszczędzać lubelski magistrat. A ile w ten sposób uda się zaoszczędzić? Tego nie wiadomo. Nikt nie wie. Jak czytamy w przysłanym komentarzu Andrzeja Wojewódzkiego, realne oszczędności zostaną skalkulowane wiosną 2024 r.

Czyli chyba coś wiemy: że w przyszłym sezonie do mody wrócą wachlarze.

Wstępnie zaplanowane wydatki na 2023 r. dotyczące energii elektrycznej, cieplnej, gazu i wody wyniosą około 77 mln zł – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w ratuszu. Sam prąd w budynkach zajmowanych przez miejskie instytucje może w przyszłym roku kosztować nawet 55 mln zł.

„Jawny Lublin” miałby kilka podpowiedzi dotyczących oszczędzania. Można by np. wrócić do tematu budowy własnego budynku – wtedy do kosztów ogrzania, ochłodzenia i przygotowania gorących napojów nie dochodziłyby koszty wynajmu.

Można też wymienić oświetlenie na ledowe, co robi wiele samorządów. Średnia krajowa to 40 proc. Władze Warszawy, które są w trakcie takiej wielomilionowej inwestycji, twierdzą, że zwróci się ona w niecałe dwa lata. Lublin opiera się tej modzie. Tu lamp drogowych w technologii LED jest niecałe 20 proc. Zamiast tego wyłączamy światło i odwołujemy Sylwestra.


Jak się dowiedzieliśmy, w poszczególnych komórkach urzędu pracownicy BHP z termometrami w rękach sprawdzają temperaturę (oszczędzając trzeba też pamiętać, żeby nie była za niska, czego zabraniają przepisy). W budynkach na Zana i Wieniawskiej jest po 20 st. Celsjusza.


Do intrygującego tematu oszczędzania w urzędach będziemy wracać. Tymczasem trzymajcie się tam ciepło! Niżej komentarz Andrzeja Wojewódzkiego.

Niezależnie od rozwiązań ustawowych, działania Urzędu Miasta już od dłuższego czasu zmierzały do racjonalnego i oszczędnego korzystania z energii elektrycznej w czasie wykonywania obowiązków służbowych naszych pracowników. Teraz zgodnie z ustawą jesteśmy zobowiązani do przygotowania i wdrożenia działań dających oszczędności energii do 10% w latach 2022 i 2023.

Kierownicy jednostek sektora finansów publicznych są zobowiązani do zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w wymiarze 10% wartości określonych odpowiednio w art. 37 ust. 2 i ust. 4 ustawy. Zgodnie z tą ustawą kierownicy jednostek sektora finansów publicznych przekazują do Prezesa URE raport z realizacji celu tj. zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Raport z wyliczonymi oszczędnościami za grudzień 2022 r. zostanie złożony do 31 marca 2023 r. Natomiast raport za rok 2023, do 31 marca 2024 r. Wtedy to zostaną skalkulowane realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej po zastosowaniu przyjętych rozwiązań i planowanych do realizacji w przyszłym roku. Na dzisiaj nie można zatem oszacować kwoty oszczędności tym bardziej, że ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku przewiduje wprowadzenie cen maksymalnych energii elektrycznej po spełnieniu określonych obowiązków przez odbiorcę uprawnionego.

Za wdrożenie i egzekwowanie zaleceń zawartych w piśmie odpowiedzialni są poszczególni kierownicy komórek organizacyjnych Urzędu Miasta. Skalę zjawiska, o ile występuje, diagnozuje dyrektor danego wydziału i biura oraz podejmuje odpowiednie kroki. Działanie w zakresie prywatnego sprzętu, o ile taki jest zainstalowany w poszczególnych budynkach i lokalach Urzędu, odbywać się będzie przez właścicieli tego sprzętu, pod nadzorem Dyrektorów.

Działania polegające na ograniczeniu liczby świecących żarówek zostaną przeprowadzone w wybranych pomieszczeniach technicznych i korytarzach z zapewnieniem szczególnej staranności i uwagi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich użytkowników. Po przeprowadzeniu wizji lokalnych w poszczególnych lokalizacjach Urzędu, zakres ograniczeń w ich oświetleniu zostanie szczegółowo dostosowany do potrzeb.

Tym samym na dniach rozpoczniemy wdrażanie procedur, które mają na celu optymalizowanie zużycia energii zgodnie z zaleceniami wynikającymi z zapisów ustawy. Działania te absolutnie nie zmierzają do pogorszenia warunków pracy.

Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

25.07.2024

„Przyjazny skwer”, który ośmieszył Lublin, może mieć część drugą. Za 400 tys. złotych

Dwie ławki, kosz na śmieci i parking przed Żabką na…

8 minuty czytania

22.07.2024

Jak prezydent Żuk zlekceważył ludzi. Zamiast widoku na drzewa, będą mieli widok na parking

O „lekceważeniu” i „braku szacunku” mówią mieszkańcy ul. Samsonowicza 5,…

3 minuty czytania

21.07.2024

Jedna zepsuta, druga kuleje. Biurowiec Urzędu Miasta znów ma problem z windami

Instrukcja obsługi windy w wieżowcu Urzędu Miasta Lublin? Portier wchodzi…

5 minuty czytania

08.07.2024

Porządnie dorobić w komisji „antyalkoholowej”. Kto dostał powołanie, a komu już podziękowano

430 zł za każde posiedzenie nawet gdy obrady trwają tylko…

5 minuty czytania

04.07.2024

Dwoje mieszkańców kontra deweloper. Nowy ogromny wieżowiec przy Północnej przysłoni im świat

Uchylenia uchwały Rady Miasta przyjętej w trybie lex developer domagają…

5 minuty czytania

02.07.2024

Wycinki na ul. Samsonowicza. Po protestach Ratusz obiecywał ocalić więcej drzew, ale zmienił zdanie

Nie 70 proc. – jak zapowiadał Urząd Miasta Lublin w…

4 minuty czytania

26.06.2024

Więcej zielonych strzałek i sekundniki. Nowy wiceprezydent chce usprawnić ruch na skrzyżowaniach

Przez ostatnie lata Urząd Miasta nie widział sensu montowania sekundników…

4 minuty czytania

25.06.2024

Coś więcej niż grządka. Miasto szuka chętnych na ogrody społeczne

Urząd Miasta Lublin nadal czeka na zgłoszenia osób zainteresowanych założeniem…