Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  22.02.2023

Ile nieruchomości od miasta otrzymały lubelskie organizacje pozarządowe

Udostępnij

W związku z zapowiedzią ministra Czarnka o tym, że działacze PiS będą pokazywać, ile nieruchomości przekazały organizacjom pozarządowym miasta, w których rządzą politycy PO, postanowiliśmy sami sprawdzić, jak rzecz się ma w Lublinie. Wyniki naszych ustaleń mogą was zaskoczyć.

Zapytaliśmy się o przekazanie pieniędzy na zakup nieruchomości lub o sprzedaż nieruchomości gminnej na rzecz organizacji pozarządowej z minimum 80-procentową bonifikatą. Zapytaliśmy o bardzo długi okres czasu, od początku 2007 roku aż do dzisiaj.

– Odpowiadając na wniosek informuję, iż w latach 2007 r. do dnia rozpatrzenia wniosku nie zbywano z bonifikatą min. 80% nieruchomości na rzecz organizacji pozarządowych – rozwiewa wątpliwości Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta.

Jedyny znany nam przypadek okazyjnej sprzedaży nieruchomości organizacji pozarządowej, przez władze miasta, miał miejsce wcześniej. Ale wtedy prezydentem miasta był Andrzej Pruszkowski (PiS). W 2004 roku Fundacja Godne Życie im. Syna Człowieczego za kamienicę z działką przy ul. Biernackiego zapłaciła 325 tys. zł. Niestety do dziś została „sprywatyzowana” i większość udziałów w kamienicy należy do członków rodziny ówczesnego prezesa. Pisaliśmy o tym szczegółowo w tekście -> Komornik w fundacji, która okazyjnie kupiła kamienicę od miasta.

Miasto nie daje pieniędzy na zakup, ale wynajmuje lokale

W Lublinie organizacje pozarządowe mogą – tak jak w innych miastach – skorzystać z preferencyjnych stawek czynszu za wynajem lokali miejskich, w których prowadzą działalność statutową. Taki przywilej wynika z przepisów prawa.

Stawki wynoszą od poniżej złotówki za metr kwadratowy miesięcznie (za piwnice) do ponad 33 zł/m2 netto.

Na przykład Chorągiew Lubelska ZHP płaci 33,44 zł/m2 za 86 m2 lokalu przy ul. Żołnierzy Niepodległej. Natomiast Okręg Lubelskiego Związku Artystów Plastyków płaci 21,71 zł/m2 za lokal przy ul. Kołłątaja.

Poniżej publikujemy pełen wykaz organizacji, wynajmujących od miasta lokale wraz ze stawkami czynszu.

PDFsam_merge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły