Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  20.10.2021 17:43

Hotel na os. Piastowskim niepokoi mieszkańców

Udostępnij

Powstający hotel na os. Piastowskim budzi spore kontrowersje. Części mieszkańców nie pasuje nowy budynek, na jeszcze do niedawna zielonym skwerze. Innym uciążliwości związane z budową. Jeszcze inni obawiają się, że hotel zakończy jako budynek mieszkalny, podobnie jak pseudo dom seniora wybudowany przez LSM. Działka, na której powstaje hotel jest działką prywatną, a możliwość jej zabudowy została przewidziana w planie miejscowym z 2002 roku.

Kolejny pseudo hotel?

Co dokładniej na niej powstanie? Z informacji umieszczonych na żółtej tablicy wynika, że powstaje tutaj budynek hotelowo-usługowy. – W obiekcie będą świadczone usługi krótko i długoterminowego zakwaterowania, będzie funkcjonowała kawiarnia, sala warsztatowa, sala fitness oraz gabinet rehabilitacyjny. Obiekt będzie w całości przeznaczony i dostosowany dla seniorów. Koncepcja obiektu inspirowana jest modelem skandynawskim – celem jest tworzenie społeczności senioralnych, których działania sprzyjają aktywizacji oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu, depresji i samotności – tłumaczy Magdalena Solarska ze spółki MS Consulting Group s.c. Jak podkreśla inwestor – w przeciwieństwie do sąsiedniego psedo domu seniora w inwestycji nie jest planowane wydzielanie i sprzedaż lokali.

Co ważne inwestor podkreśla, że jest związany z Lublinem i ceni przestrzeń wysokiej jakości. – Projekt koncepcyjny budynku przygotowany był przez autora osiedla Piastowskie – mgr inż. Antoniego Hermana. Projektowany obiekt ze swoim programem użytkowym uzupełni funkcjonalnie i przestrzennie istniejący układ osiedla Piastowskie i będzie kontynuował pierwotne zamysły autorskie architekta osiedla – informuje nas przedstawicielka spółki. Podkreśla, że można tu było wybudować aż VII piętrowy budynek. MSCG otrzymała zresztą ofertę odkupienia działki w celu postawienia tutaj wysokiej zabudowy. Firma zapewnia też, że budynek nie będzie ogrodzony. Pod budynkiem mają się znaleźć miejsca parkingowe, by nie zabierać ich mieszkańcom osiedla.

Tak ma wyglądać budynek od strony ul. Filaretów (fot. MSCG Sp. z o.o.)

Dodatkowa gwarancja

Zapewnienia inwestora nie wszystkich jednak uspokoją. Uspokoić powinny sposoby finansowania inwestycji. Powstaje ona dzięki dofinansowaniu w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w konkursie na „Technologie poprawiające jakość życia”. W konkursie złożono 101 wniosków, a pomysł MSCG zajął drugie miejsce. Jak czytamy na stronach PARP celem konkursu jest: zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców poprzez działania prowadzące do opracowania i wprowadzenia na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług opartych o nowoczesne technologie, które poprawią jakość życia najbardziej wrażliwych grup społeczeństwa, w szczególności będą odpowiadać na potrzeby i poprawę jakości życia osób starszych. Co ważne w trakcie oceny projektów zwracano uwagę, czy pomysły przyczynią się do wzrostu przychodów, zysku lub zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Budowa = uciążliwości

Nie sposób nie zgodzić się z mieszkańcami, którzy wskazują na uciążliwości związane z budową. Sprawdziłem to osobiście – budowlańcy zabrali osiedlowy skrót na przystanek i chodnik wzdłuż siedziby Wód Polskich. Na skrócie powstaje budynek, więc nie ma co liczyć na jego powrót. Dojście do przystanku pozostawiono jednak po istniejących chodnikach. Wzdłuż ulicy Leszka Czarnego chodnik jest bardzo wąski – zlokalizowany pomiędzy ogrodzeniem budowy a żywopłotem. Choć trzeba podkreślić, że jeszcze nie dawno żywopłot zajmował prawie cały chodnik, ale został przycięty.

Utrudnienia są jednak tymczasowe. Po zakończeniu budowy powrócić mają wygodne chodniki wzdłuż Leszka Czarnego w kierunku kładki i skrót wzdłuż Wód Polskich. Niestety mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Zakończenie budowy planowane jest na 1 kwartał 2023.

Projekt zagospodarowania hotelu na os. Piastowskim (fot. MSCG Sp. z o.o.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minut czytania

12.09.2024

Zanurzeni w miłości, zanurzeni w pieniądzach. Miał być respirator za 105 tys., są koce i pościel za 13 tys. zł

Akcja była błyskawiczna, bo szalała pandemia koronawirusa i pomoc musiała…

12 minut czytania

09.09.2024

„Nie pytaj, nie wychylaj się, nie proś o podwyżkę”. Jak się pracuje w MPK Lublin

Pod pismem w obronie zdegradowanego kolegi podpisała się ponad setka…

8 minut czytania

05.09.2024

Jedną decyzją radni klubu prezydenta Żuka podadzą TBV na tacy setki milionów złotych

– To tak jakby do Lublina miały się wprowadzić trzy…

8 minut czytania

04.09.2024

Myjnia samochodowa tuż przy domkach?Sąsiedzi mówią o samowoli znanego lubelskiego biznesmena

Na posesji widać cztery kanały odpływowe. Cały plac jest utwardzony…

6 minut czytania

31.08.2024

Fundusz swojaków. Radny Polski 2050 dostał dyrektorską posadę. To kolejny polityk koalicji w tej instytucji

Paweł Kurek, radny sejmiku województwa lubelskiego, z wykształcenia nauczyciel, to…

8 minut czytania

27.08.2024

Rumiankowa nie taka sielankowa. Mieszkańcy mają pretensje do Ratusza, bo między domkami ma stanąć wielki blok

Pozwolenia jeszcze nie ma, ale bilbord z wizualizacjami już wisi.…

7 minut czytania

23.08.2024

Była pedagogika UMCS – będą apartamenty i blok. Inwestorem miliarder i właściciel Motoru Lublin

Po dawnej portierni i oficynie stojących na dziedzińcu zabytkowego gmachu…

4 minuty czytania

13.08.2024

Budowa Dworca Lublin – CBA zawiadamia prokuraturę. Chodzi m.in. o zastępcę prezydenta

Sprawą gigantycznych wydatków na budowę Dworca Lublin zajmie się lubelska…