Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  27.05.2022

Fundacja Wolności docenia sumiennych samorządowców. Wkrótce wyniki Badania Aktywności Radnych

Udostępnij

Kto sumiennie głosuje, a kto opuszcza sesje i posiedzenia komisji? Fundacja Wolności sprawdza, jak pracuje 92 radnych w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej. W Dniu Samorządu Terytorialnego ci, którzy mogą się pochwalić najwyższą frekwencją, otrzymali pamiątkowe dyplomy „Sumiennych Radnych”. To dopiero wstępne oceny – pełne wyniki Badania Aktywności Radnych poznamy pod koniec kadencji.

Fundacja Wolności prowadzi Badanie Aktywności Radnych od 2012 roku. Uwzględnia ono m.in. obecność na sesjach rady i komisjach oraz na głosowaniach, liczbę złożonych projektów uchwał, wniosków budżetowych i interpelacji czy dostępność radnych dla mieszkańców. Oceniana jest cała kadencja. W radach badanych miast FW oceniała: 31 radnych z Lublina, 23 z Chełma, 22 z Zamościa i 20 z Białej Podlaskiej.

Marchewka przed wyborami

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Fundacja postanowiła już dziś przyznać pamiątkowe dyplomy za najlepsze wyniki w dwóch spośród trzech kategorii: największa frekwencja w głosowaniach, obecność na sesjach oraz obecność na posiedzeniach komisji. Oby dyplomy „Sumiennych Radnych” nie sprawiły, że wyróżnieni spoczną na laurach, ale zdopingowały pozostałych do bardziej wytężonej pracy. – Badanie Aktywności Radnych ma na celu wyróżnienie najbardziej pracowitych radnych oraz zmobilizowanie wszystkich członków Rady Miasta do aktywnej działalności przez całą kadencję – deklaruje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Tu i ówdzie pracują, w Chełmie wagarują

21 lubelskich radnych nie opuściło żadnej sesji, kolejnych 6 opuściło jedną. Na przeciwnym biegunie jest Chełm – jest tam tylko jeden prymus ze stuprocentową frekwencją, za to aż 13 rekordzistów pod względem nieobecności (wszystkich radnych Chełm ma 23!). W Zamościu i Białej Podlaskiej stuprocentową frekwencją na sesjach może się poszczycić po czworo radnych.

Chełmscy radni najczęściej opuszczają też głosowania. Ich średnia frekwencja na głosowaniach to 84%, podczas gdy w Białej Podlaskiej 94%. Stuprocentowy udział w głosowaniach ma pięciu radnych z Zamościa, trzech z Białej Podlaskiej oraz po jednym z Lublina i Chełma.

Również rekordy pod względem nieobecności na komisjach należą do radnych z miasta ducha Bielucha. „Statystyczny” chełmski radny opuścił aż 17 posiedzeń komisji, podczas gdy jego koledzy z każdego z pozostałych badanych miast po 4-5. Niezawodni na komisjach zjawiali się: po jednym radnym z Chełma i Białej Podlaskiej oraz po czworo z Lublina i Zamościa.

Lepiej pytać niż proponować?

Z inicjatywy uchwałodawczej korzystali w tej kadencji wszyscy lubelscy radni i ani jeden chełmski. Najwięcej projektów uchwał podpisali radni Piotr Popiel z Lublina (18) i Franciszek Josik z Zamościa.

Radni mogą też składać swoje propozycje do budżetu miasta. Wnioski budżetowe składali: jeden radny z Zamościa, pięcioro z Białej Podlaskiej, siedmioro z Chełma. Z kolei spośród lubelskich radnych tylko dwóch uznało, że w prezydenckich propozycjach budżetu nie brakuje już niczego.

Radni stosunkowo chętnie realizowali swoje uprawnienia kontrolne za pośrednictwem interpelacji. W Zamościu składało je 8 radnych, w Chełmie 22, w Lublinie 28. Najmniej pytań mieli rajcy z Białej Podlaskiej – interpelacje wystosowali tylko dwaj.

Sumienni radni

A skąd w ogóle wiadomo, jak pracowali radni w tej kadencji? To dość żmudna praca. – Informacje do analizy pochodzą z list obecności, list głosowań, protokołów z sesji i posiedzeń komisji pozyskanych ze stron urzędów oraz na wniosek o udostępnienie informacji publicznej – wylicza Danuta Kowalska z biura Fundacji Wolności. Pod uwagę brani są wyłącznie radni pracujący od początku kadencji. Dane dotyczą stanu z maja 2022 r.


Dyplomy „Sumiennych Radnych” otrzymali:

Lublin

Piotr Popiel za za 100% frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na sesjach Rady Miasta

Marcin Nowak, Jarosław Pakuła, za 100% obecności na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na komisjach Rady Miasta

Biała Podlaska

Bogusław Broniewicz, Franciszek Ostrowski, Jan Adam Jakubiec za 100% frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na sesjach Rady Miasta

Chełm

Longin Bożeński za 100% obecności na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na komisjach Rady Miasta

Zamość

Krzysztof Sowa za 100% frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach Rady Miasta, 100% obecności na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na komisjach Rady Miasta

Janusz Kupczyk, Piotr Błażewicz za 100% frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na sesjach Rady Miasta

Zdzisław Wojtak za 100% frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach Rady Miasta i 100% obecności na komisjach Rady Miasta


Więcej na stronie Fundacji Wolności.

.

Projekt realizowano dzięki dotacji z programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG. Całkowita kwota dofinansowania projektu wynosi 101 800 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

23.05.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Ministerstwo traci cierpliwość

W trudnych i kontrowersyjnych tematach prezydent Krzysztof Żuk głosu nie…

5 minuty czytania

22.05.2024

Studenci opowiadają o zachowaniu prof. Andrzeja Kidyby. „Obszerny materiał dowodowy”

– Łamie on wszelkie standardy, jakie powinny obowiązywać na naszej…

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

11 minuty czytania

16.05.2024

Palikot chce wrócić do Czarciej Łapy. Chociaż wciąż nie rozliczył się za poprzedni najem

To jeden z najdroższych lokali w mieście, ale Janusz Palikot…

3 minuty czytania

16.05.2024

„Nie powiedział wprost: molestowałem”. Czy nauczyciel faktycznie się przyznał?

Na początku kwietnia wojewoda Krzysztof Komorski i kurator oświaty Tomasz…

8 minuty czytania

11.05.2024

Jak zmieniono studium w gminie Niemce. Kto miał mieć las, a będzie mógł zostać deweloperem

Na spotkanie o projekcie nowego studium gminy Niemce do miejscowej…

5 minuty czytania

08.05.2024

„Osiedle inwalidów”. Deweloper namalował kilkadziesiąt niebieskich kopert

Osiedle nazywa się „Nowy standard” i rzeczywiście można tu mówić…

7 minuty czytania

07.05.2024

„Plac manewrowy” czy dojazd do budowy? Wielka wycinka na Samsonowicza a plany dewelopera

Czy ogromny dąb zostanie wycięty, bo na plac budowy nowego…