Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.11.2022

Do 2025 roku wąwóz na Rurach przejdzie lifting

Udostępnij

Już 4 duże projekty z Budżetu Obywatelskiego dot. urządzenia Wąwozu Rury czekają na realizację. Uchylamy rąbka tajemnicy co i kiedy ma być realizowane.

Na początku listopada poznaliśmy wyniki IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Jego projekty mają być realizowane w 2023 roku. Po raz czwarty wśród dużych projektów znalazła się modernizacja Wąwozu Rury, polegająca na remoncie alejek. Projekt zwyciężył także w zeszłym roku, a wcześniej w 2015 i 2018 roku. Choć zeszłoroczny projekt powinien być zrealizowany do końca tego roku to póki co udało się jedynie opracować dokumentację. Kosztowała 35 tys. zł.

Opracowana dokumentacja obejmuje wyłącznie remont istniejącej alejki na dnie wąwozu. Szacowany koszt prac to 2,7 mln zł. Remont miałby się zacząć przy Nadbystrzyckiej, a skończyć przy ogródkach działkowych. Całość prac miałaby być jednak podzielona na III etapy prac. Łączniki do Filaretów czy Zana nie zostały przewidziane.

Warto przypomnieć, że pierwszy projekt, który miał być realizowany 7 lat temu zakładał, że poza remontami alejek, zostanie urządzony cały wąwóz. Zmodernizowane miały być plac zabaw, pojawić się miejsce grillowe i monitoring, strefy aktywności sportowej czy alejki do nordic walking. Aktualnie skumulowana kwota projektów wynosi 4,7 mln zł!

Zakończenie coraz bardziej odległe

Zgodnie z planem zamówień publicznych przetarg na budowę pierwszego etapu alejek ma być ogłoszony w IV kwartale tego roku. Szanse na realizacje w tym roku są jednak niewielkie. Prace najpewniej zostaną wykonane dopiero w przyszłym roku. Zostało to już nawet wpisane w projekcie budżetu na 2023 rok.

Na spotkaniu z mieszkańcami na początku stycznia zastępca prezydenta Artur Szymczyk zapowiadał, że projekt zostanie zrealizowany do końca 2023 roku. Dodał też, że nie będzie się ograniczał kwotą wydatków wpisaną w budżecie obywatelskim. – Powinniśmy go zrealizować w całości, nie patrząc na realia budżetu obywatelskiego, że '1,2 mln zł i koniec’. Taki jest plan, żebyśmy go zrealizowali – deklarował wówczas Szymczyk.

Jaki jest aktualny plan Ratusza? – Według projektu budżetu na przyszły rok realizacja (projektu) „I etap modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury” będzie realizowana do 2025 roku. Planowana łączna wartość nakładów na to zadanie wyniesie blisko 3,4 mln zł – informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Na Czubach dużo szybciej niż na Rurach

Dużo sprawniej Ratuszowi poszła realizacja projektu urządzenia wąwozu Jana Pawła II. W latach 2015, 2017, 2018 miały być realizowane 3 projekty w wąwozie Jana Pawła II. Prace pochłonęły wówczas 4 mln zamiast 2 mln zł wygranych z BO. Większość prac miała miejsce w 2019, czyli z lekkim poślizgiem. – Inwestycje w Parku Jana Pawła II były prowadzone kilka lat temu, w czasie kiedy miasto nie musiało mierzyć się z kryzysem wywołanym pandemią, wojną, inflacją oraz dramatycznym wzrostem cen towarów i usług budowlanych – tłumaczy Monika Głazik.

Projekty

 • D-2 CZUBY, LSM łączy nas wąwóz – miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji.
  Pierwotna data realizacji: 2016 rok. Kwota 1,5 mln zł
 • D-1 CZUBY, LSM łączy nas wąwóz – miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji.
  Pierwotna data realizacji: 2019 rok. Kwota 1,2 mln zł
 • O-20 Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury: wymiana nawierzchni Alei Miast Partnerskich ze starej zniszczonej asfaltowej.
  Pierwotna data realizacji: 2022 rok. Kwota 1,0 mln zł
 • O-35 Realizacja II etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury: Wykonanie ścieżki rowerowej na odcinku od placu zabaw Wąwóz LSM do wiaduktu ul. Filaretów.
  Pierwotna data realizacji: 2023 rok. Kwota 1,0 mln zł

Jedna odpowiedź do “Do 2025 roku wąwóz na Rurach przejdzie lifting”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *