var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
W Lublinie zameldowanych jest 91,5 tys. seniorów. Dla niektórych „jesień życia” jest trudnym doświadczeniem i to właśnie do nich miasto wychodzi z pomocą, oferując pomoc z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego. Trzeba się jednak śpieszyć – zapisy do udziału w projekcie trwają tylko do środy, 28 sierpnia.
Projekt skierowany jest do mieszkanek i mieszkańców Lublina, którzy ukończyli 65. rok życia. Przewiduje wsparcie psychologiczne w wymiarze minimum 16 godzin dla każdego zakwalifikowanego. Cykl spotkań z psychologiem będzie poruszał zagadnienia, takie jak poczucie osamotnienia, bezsenność czy trudności w relacjach z bliskimi. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli uzyskać praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Program spotkań powstał w odpowiedzi na najczęściej zgłaszane przez seniorki i seniorów potrzeby, a poprowadzą je psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami starszymi.
– Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne, dlatego gorąco zachęcam do zapisów. Spotkania z psychologiem pozwolą na lepsze zrozumienie własnych emocji i działań, ale wyjaśnią też perspektywę relacji z naszymi bliskimi – mówi Anna Augustyniak, z-ca prezydenta ds. społecznych.
Jak zaznacza psycholog Justyna Lalak, cykl spotkań dla seniorów został tak zaplanowany, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby tej grupy wiekowej. – Tematy poruszane podczas spotkań będą odnosić się zarówno do zagadnień, które wiążą się z codziennością, ale również tych trudniejszych, o których nie zawsze wiemy jak rozmawiać – mówi i podkreśla wagę tego typu działań psychoprofilaktycznych. – Wspólne podjęcie ważnych tematów, wymiana doświadczeń, a także poznanie i zrozumienie różnych perspektyw może pomóc w lepszym zarządzaniu emocjami oraz relacjach z bliskimi i otoczeniem. Takie spotkania wspierają codzienne funkcjonowanie, przyczyniając się tym samym do utrzymania pozytywnego nastawienia i zdrowia psychicznego w starszym wieku – stwierdza Justyna Lalak.
Zapisy – terminy, numery telefonów
Zapisy do udziału w projekcie ruszyły już 22 sierpnia, i potrwają tylko do środy 28 sierpnia do godz. 15. Zgłoszenia osób zainteresowanych są przyjmowane w dni robocze w godzinach 7 -15 telefonicznie pod numerem 81 466 55 60 oraz osobiście w Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej 28.
Warunkiem niezbędnym do udziału w rekrutacji jest złożenie poprawnie wypełnionych dokumentów. Formularze zgłoszeniowe osób zapisanych telefonicznie należy dostarczyć do sekretariatu Zespołu Ośrodków Wsparcia do piątku (30 sierpnia). Zgłoszenie do udziału w programie może być dokonane przez osobę bezpośrednio zainteresowaną bądź opiekuna.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin projektu dostępne są na stronie ZOW.
Artykuł powstał w ramach projektu „Samorząd w rękach Seniorów”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, edycja 2024
Na zdjęciu: Seniorzy korzystają w Lublinie z różnych form wsparcia, jednym z nich jest wsparcie psychologiczne (Fot. UM)
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
100 tys seniorów w 300 tys mieście i mówią że mieszkania to najlepsza lokata kapitału… Za chwilę te 100 tys seniorów przeniesie się na poziom -1 i co będzie z ich mieszkaniami jak młodych brak ??
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
100 tys seniorów w 300 tys mieście i mówią że mieszkania to najlepsza lokata kapitału… Za chwilę te 100 tys seniorów przeniesie się na poziom -1 i co będzie z ich mieszkaniami jak młodych brak ??