Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  16.11.2020

Czy w lubelskich urzędach potrzeba społecznego audytu?

Udostępnij

Audyt to ocena adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. W lubelskich urzędach rzadko lub w ogóle nie prowadzi się audytu zatrudnienia. A liczba urzędników stale rośnie.

Sprawdziliśmy Biuletyn Informacji Publicznej urzędu miasta Lublin. Nie znaleźliśmy w nim informacji o kontrolach dotyczących racjonalności i efektywności zatrudnienia lub struktury organizacyjnej. I faktycznie – takich audytów nie ma lub urzędnicy zapewniają „są prowadzone na bieżąco”.

– Pod koniec 2018 r. została przeprowadzona reorganizacja struktury Urzędu Miasta Lublin. Nowy Regulamin Organizacyjny Urzędu Miasta Lublin, czyli podstawowy dokument określający strukturę i zadania poszczególnych departamentów i wydziałów, zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Zmiany w strukturze Urzędu Miasta Lublin wynikały z konieczności dostosowania do przepisów prawa, udoskonalania systemu obsługi mieszkańców i przedsiębiorców, a także usprawniania pracy samorządu.
Analizy, o które Pan pyta, są prowadzone na bieżąco. Dodatkowo warto dodać, że ocena realizowanych zadań, w tym ocena: organizacji urzędu, sprawowania kontroli zarządczej i działania (zarządzania) procesowego, jest również dokonywana przez uprawnione do kontroli instytucje zewnętrzne –
wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

– W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie nie był w ostatnich latach przeprowadzany audyt dotyczący zatrudnienia lub struktury organizacyjnej – przyznaje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Marszałka.

Mieszkańców coraz mniej, urzędników więcej

Liczba mieszkańców Lublina systematycznie spada. W ostatnich latach mieszkańców ubywało średnio o 1000 rocznie. Według danych GUS od 2013 do 2019 liczba mieszkańców Lublina zmniejszyła się z 347 do 340 tys. osób.

W tym samym czasie, według naszych danych w urzędzie miasta i jego jednostkach organizacyjnych (kulturalnych, spółkach miejskich, szkołach i przedszkolach) co roku przybywa 100 etatów.

Od końca 2013 roku w samym urzędzie miasta przybyło 89 etatów, w szkołach publicznych 312 (głównie nauczycieli), w Miejskim Zespole Żłobków 87, w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji 60, a w Zarządzie Transportu Miejskiego 28 etatów.

Ale są też dwa urzędy, w których w tym czasie zatrudnienie spadło. Najwięcej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie – z 491 etatów na koniec 2013 roku na 363 etaty na koniec ubiegłego roku. W tym samym czasie zatrudnienie w Straży Miejskiej zmalało o 11 etatów.

Fundacja Wolności zrobi audyt zatrudnienia?

Fundacja Wolności chce przeprowadzić oddolny, społeczny i niezależny audyt zatrudnienia w lubelskich urzędach. Na początek pod lupę fundacji ma trafić urząd miasta i jego jednostki organizacyjne.

Celem audytu będzie sprawdzenie:

  • wielkości i struktury zatrudnienia,
  • zakresu zadań realizowanych przez urząd i poszczególnych pracowników,
  • polityki zatrudnienia (wyniki konkursów, powiązania polityczne kierownictwa i pracowników),
  • sposobu rozliczania i nagradzania pracowników,
  • dynamiki i uzasadnienia wzrostu zatrudnienia.

W tym celu fundacja rozpoczęła internetową zbiórkę pieniędzy. – Pieniądze są nam potrzebne na zebranie i analizę danych, opracowanie wniosków i rekomendacji, koszty pocztowe, wizualizację wyników audytu – napisano w opisie zbiórki.

>>Kliknij tutaj<< aby wesprzeć zbiórkę na przeprowadzenie audytu zatrudnienia w lubelskich urzędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *