Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  15.06.2020

Czy Prezydent Lublina kazał wyciąć drzewa na ul. Lipowej?

Udostępnij

Lekko ponad tydzień temu służby prasowe prezydenta Lublina zapowiedziały pozwanie trzech miejskich radnych PISu (Piotra Gawryszczaka, Marcina Jakóbczyka i Roberta Derewendy) za stwierdzenie, że to na polecenie prezydenta Lublina wycięto drzewa na ul. Lipowej. Jak było naprawdę?

Do próby usunięcia drzew z ulicy Lipowej doszło w kilka godzin po proteście przeciw ich wycince. Całe zajście zostało zablokowane przez mieszkańców. Kilka dni po wydarzeniu, na spotkaniu z mieszkańcami zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk przepraszał za zaistniałą sytuacją i nazwał ją niezręczną i głupią. Przyznał także, że urzędnicy nie są w stanie kontrolować całej inwestycji. Zapowiedział też, że już żadne drzewo nie zostanie wycięte z ul. Lipowej, choć… kilka drzew będzie trzeba jeszcze stamtąd przesadzić. Nie wykluczone też, że drzewa, które miały być pierwotnie wycięte zostaną ostatecznie przesadzone. Drzewa nie będzie, ale przecież to nie wycinka.

Jeszcze przed przeprosinami zastępcy prezydenta miejscy radni PIS o sprawie zawiadomili prokuraturę. Wskazali, że to prezydent Lublin wydał polecenie usunięcia drzew w pasie drogowym przy ul. Lipowej po godzinie dwudziestej drugiej dnia 31 maja 2020 roku. Ciężko powiedzieć na czym miało polegać przestępstwo. Zdaniem prezydenta twierdzenie zawarte w treści zawiadomienia nie są prawdziwe. Nie wiadomo też skąd prezydentowi znana jest dokładna treść zawiadomienia złożonego przez radnych. Niemniej urażony prezydent zażądał od radnych złożenia oświadczenia o treści:

„Nieprawdziwe jest twierdzenie, że Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wydał polecenie usunięcia drzew w pasie drogowym przy ul. Lipowej w Lublinie oraz że działanie takie zostało podjęte na zlecenie Krzysztofa Żuka w nocy (po godzinie 22-ej) dnia 31 maja 2020 roku”.

Fakty

Czy prezydent rzeczywiście wydał polecenie usunięcia drzew w pasie drogowym przy ul. Lipowej? Jeden prawnik powie, że tak, a inny, że nie.

Ciężko dyskutować z faktami wskazywanymi przez Ratusz. Jak informuje rzecznik prasowy prezydenta Lublina Katarzyna Duma: Prace, jakie zostały wykonane w dniu 31 maja 2020 r. w godzinach nocnych nie były w jakikolwiek sposób uzgodnione ani zaakceptowane przez Gminę Lublin. Zarówno Gmina Lublin, jak też Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, który nadzoruje całą inwestycję, nie otrzymali od wykonawcy tych prac zgłoszenia zamiaru prowadzenia ich w tym dniu, do czego był zobowiązany na mocy zawartej umowy. Konkretnie chodzi o zapis umowy, który wskazuje, że Wykonawca powinien uwzględnić konieczność prowadzenia robót także
w wydłużonym czasie pracy (tj. w dni wolne oraz w godzinach nocnych) w okresach zmniejszonej aktywności ruchu drogowego. Powyższe roboty wymagają wcześniejszej akceptacji Zamawiającego.
To przemawiałoby za uznaniem, że prace prowadzone po godzinie 22 w dniu 31 maja nie były prowadzone na zlecenie Krzysztofa Żuka.

Trudno jednak obronić twierdzenie, że usuwanie drzew na ul. Lipowej nie nastąpiło na zlecenie prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. To z z jego upoważnienia urzędnicy wydali dwie decyzje (środowiskową i drogową) zezwalające na usuwanie drzew. Podpisana z upoważnienia prezydenta umowa na realizację prac zakłada usunięcie wszystkich drzew wskazanych w dokumentacji. Także tych, które próbowano wyciąć „po dwudziestej drugiej”. Nawet zakładając nadgorliwość wykonawcy i prowadzenie prac w godzinach nocnych, to czy usunięcie tych drzew nie było przedmiotem umowy?

Wydaje się, że tę ekwilibrystykę słowną każdy musi rozstrzygnąć we własnym sumieniu. Sprawę być może rozstrzygnie sąd.


Zgodnie z dokumentacja przetargową na ul. Lipowej:
Liczba drzew do przesadzenia – 19 szt.
Liczba drzew do usunięcia – 11 szt.
Liczba drzew do posadzenia liściastych – 5 szt.
Nowe drzewa miałyby się znaleźć przed V LO i przy Lipowej 23.

Poniżej zdjęcia z oznaczeniami drzew do usunięcia, zgodnie z dokumentacją przetargową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

16.01.2024

Emerytowany pułkownik i były starosta lubelskimi wicewojewodami. Jeden z Polski 2050, drugi z PSL

Wojciech Wołoch i Andrzej Maj zostali powołani na stanowiska wicewojewodów…

3 minuty czytania

03.01.2024

Regulamin nie uchronił. Karuzela z Placu Litewskiego znów nie działa

Na Placu Litewskim nie gra już wesoła melodia, a karuzela…

2 minuty czytania

29.12.2023

Lubelskie. Niezidentyfikowany obiekt wleciał z Ukrainy na terytorium Polski. Wojsko przeczesuje okolice Wożuczyna

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje o obiekcie, który wleciał do…

5 minuty czytania

21.12.2023

Oglądamy „nowe Wiadomości”. Inna nazwa, nie ma Tuska, pasków i für Deutschland

Telewizja Polska wraca do swoich widzów, do swoich właścicieli, do…

4 minuty czytania

14.12.2023

W sprawie pomnika Kaczyńskiego obywatelowi wolno niewiele. A właściwie nie może nic

Mieszkańcy apartamentowca nie mogą być stroną w sporze z miastem…

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…