var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"This is not a valid email address.","bwg_search_result":"There are no images matching your search.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Search","bwg_show_ecommerce":"Show Ecommerce","bwg_hide_ecommerce":"Hide Ecommerce","bwg_show_comments":"Show Comments","bwg_hide_comments":"Hide Comments","bwg_restore":"Restore","bwg_maximize":"Maximize","bwg_fullscreen":"Fullscreen","bwg_exit_fullscreen":"Exit Fullscreen","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Play","pause":"Pause","is_pro":"","bwg_play":"Play","bwg_pause":"Pause","bwg_hide_info":"Hide info","bwg_show_info":"Show info","bwg_hide_rating":"Hide rating","bwg_show_rating":"Show rating","ok":"Ok","cancel":"Cancel","select_all":"Select all","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Spółki komunalne nie udostępniają wielu informacji, które powinny. Po dane finansowe odsyłają do sądu w Świdniku. Czy petycja do Prezydenta wpłynie na poprawę tego stanu i zwiększenie jawności wydatków publicznych w naszym mieście?
Mieszkańcy Lublina mają utrudniony dostęp do informacji o działalności spółek
Dane adresowe, skład zarządu, informacje o przetargach. Niewiele informacji znajdziemy w Biuletynach Informacji Publicznej lubelskich spółek miejskich. LPEC zamieścił jedynie bilans za 2016 rok. To i tak sporo informacji w porównaniu do tego, co publikują pozostałe miejskie spółki. W większości przypadków w ogóle nie znajdziemy informacji o ich finansach.
Klasycznym przykładem podejścia osób zarządzających miejskimi spółkami do sprawy transparentności są słowa byłego prezesa spółki Motor Lublin, który radnym miejskim powiedział: Jeżeli chodzi o sprawozdanie finansowe to jestem w jego posiadaniu, ale wolałbym go nie upubliczniać.
Czy Prezydent wprowadzi zmiany?
Z uwagi na powyższe powody, Fundacja Wolności zbiera podpisy poparcia pod swoją petycją do Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Petycja dotyczy wprowadzenie zmian w zarządzeniu dot. zasad nadzoru właścicielskiego nad miejskimi spółkami.
– W związku z uporczywym uchylaniem się spółek miejskich od udostępniania swoich sprawozdań (nawet miejscy radni boją się ich udostępnić), występujemy z petycją do Prezydenta Miasta Lublin, aby przerwał kulturę „tajemnicy” i zmienił zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami – brzmi pierwsze zdanie petycji.
Petycja fundacji o zwiększenie jawności spółek komunalnych
Fundacja domaga się publikowania przez spółki w Biuletynach Informacji Publicznej sześciu dokumentów, tj.:
– budżet roczny,
– sprawozdanie zarządu,
– sprawozdanie rady nadzorczej,
– sprawozdanie finansowe (rachunek zysków i strat, bilans i opinia z badania biegłego rewidenda),
– zestawienia dotyczące kredytów/rozrachunków/zatrudnienia,
– rejestr zawieranych umów.
Każdy może wyrazić poparcie dla petycji, wpisując się na stronie fundacjawolnosci.org.
Dlaczego spółki miejskie odmawiają ujawnienia sprawozdań
Spółki miejskie w Lublinie odmawiają pokazania swoich sprawozdań finansowych. Jedynie Motor Lublin udostepnił fundacji swoje sprawozdanie za 2016 rok (po złożeniu skargi do sądu). Inne spółki, do których zwróciła się fundacja (MOSiR, LPEC, TBS Nowy Dom, SPR) odmówiły. Wszystkie twierdzą, że ze sprawozdania wysłały do Krajowego Rejestru Sądowego i można się z nimi zapoznać w sądzie w Świdniku.
Sprawdziliśmy. W ciągu dwóch tygodni od złożenia zapytania do tych spółek, w sądzie w Świdniku nie było dostępne sprawozdanie żadnej z nich.
Ale nie chodzi o dostępność akt w sądzie, tylko o prosty dostęp dla obywateli do danych finansowych spółek. Spółek, na które wykładamy przecież swoje pieniądze. Według danych z rejestru umów miasta Lublin, tylko w 2016 roku w formie objęcia udziałów, przekazaliśmy spółkom miejskim ponad 20 mln zł z budżetu miasta. Poszczególne spółki otrzymały z tej puli: Port Lotniczy Lublin 15,6 mln, Motor Lublin 1,85 mln, SPR Lublin 2,5 mln, Targi Lublin 0,4 mln.
Jednak sami urzędnicy przyznają, że nie jeżdżą po sprawozdania do Świdnika, tylko otrzymują je od spółek:
W innych miastach nie ma takiego problemu
Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w kilku innych miastach. Prezydent Słupska Robert Biedroń pod koniec 2015 roku zmienił zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami miejskimi. Dzięki tym zmiano m.in. „odchudzono” zarządy do jednej osoby, wprowadzono procedurę naboru na sanowiska w radach nadzorczych oraz wprowadzono nakaz publikacji w BIPach spółek podstawowych wskaźników finansowych, wykazu członków zarządu i rad nadzorczych, wprowadzanie wszystkich wydatków, umów oraz porozumień w Centralnym Rejestrze Umów Urzędu Miejskiego Słupsku.
Bez problemu sprawozdania finansowe spółek można znaleźć na stronach internetowych w Białymstoku, Krakowie czy Poznaniu.
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz