Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  14.07.2022

Coraz mniej czasu na wymianę pieca: ok. 2,7 tysiąca kotłów w Lublinie trzeba wymienić przed końcem przyszłego roku

Udostępnij

Z końcem czerwca upłynął termin na składanie deklaracji dot. źródeł ogrzewania. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w Lublinie złożyło je lekko ponad 60% gospodarstw. Tym, którzy nie zdążyli grozi do 5 000 zł kary. Dzięki zebranym danym wiemy też czym najchętniej Lublinianie ogrzewają mieszkania. Co drugi budynek ogrzewany jest gazem, co czwarty węglem. Okazuje, że ze prawie wszystkie kotły na węgiel trzeba będzie wymienić. Pierwsze do końca przyszłego roku.

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. CEEB ma wspierać działania w wymianie kopciuchów, a tym samym walkę ze smogiem. W bazie składane są dane dot. wszystkich budynków – zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Na 6 lipca w Lublinie złożono 20 270 deklaracji, choć obowiązkiem tym objętych jest aż 33 426 budynków. Czyli w CEEB mamy nie wiele ponad 60% budynków. Nie oznacza to jednak, że pozostałe 40% takich deklaracji nie złożyło. Można je było złożyć papierowo, a na ich wprowadzenie urząd ma aż 6 miesięcy. – Aktualnie trwa wprowadzanie deklaracji, które mieszkańcy w znacznych ilościach złożyli pod koniec czerwca. Szacujemy, że jest ich około 5 tys. – informuje Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Co wiemy z już złożonych deklaracji?

Najbardziej popularnym źródłem ogrzewania w Lublinie jest gaz. Tym paliwem ogrzewany jest co drugi budynek. Węglem teoretycznie ogrzewane jest 28% budynków. Dlaczego teoretycznie? W CEEB jest informacja o rodzaju urządzenia grzewczego. Kotły, kominki, kotły, piece kaflowe czy trzony kuchenne mogą być zasilane zarówno węglem, jak i drewnem, pelletem czy biomasą. W CEEB są dane dot. posiadaczy kotłów – Ci deklarują, że w 80% palą węglem.

W Lublinie budynki najczęściej ogrzewamy gazem, potem urządzeniami na paliwo stałe, którym najczęściej jest węgiel

W Lublinie choć złożono 20,2 tys. deklaracji to urządzeń grzewczych wykazano 29,7 tys. Jak łatwo policzyć prawie 1,5 źródła ogrzewania na jeden budynek. Dlaczego? Deklaracja składana jest na cały budynek. A zdarza się, że poszczególne mieszkania ogrzewane są w różny sposób, bądź posiadają kilka źródeł ogrzewania. W kamienicach komunalnych często zdarza się, że mieszkania ogrzewane są równolegle węglem, prądem i gazem. Natomiast w wielu domkach jednorodzinnych poza normalnym źródłem ogrzewania spotkać można kominek.

W Lublinie najczęściej spalamy węgiel, następnie drewno. Pellet i inny rodzaj biomasy to zdecydowana mniejszość.

Coraz mniej czasu na wymianę pieca

Zgodnie z lubelską uchwałą antysmogową kotły opalane paliwem stałym mają być sukcesywnie wymieniane na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Kotły 1 i 2 klasy muszą być zlikwidowane do 1 stycznia 2024, kotły 3 i 4 klasy do 1 stycznia 2027 roku. Na wymianę kotłów 5 klasy czas mamy do 1 stycznia 2030 roku. Obowiązek ten nie dotyczy jednak posiadaczy kominków, trzonów kuchennych i pieców kaflowych, o ile te nie są podłączone do systemu centralnego ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Z CEEB wynika, że w Lublinie kotłów na paliwo stałe, których nie będzie trzeba wymienić jest tylko pięćdziesiąt dwa. Wszystkie pozostałe będzie trzeba wymienić. Kotłów poniżej 3 klasy i bez wskazania klasy mamy 2 159 (przy czym to dane dla 60% budynków!). Pozostało tylko kilkanaście miesięcy na ich wymianę. Czy można liczyć na miejski program wymiany pieców? Nie bardzo. Pieniądze na ten rok praktycznie się skończyły. W przyszłym roku starczą zaś na wymianę ok. 70 źródeł ogrzewania. Miejski program ograniczania niskiej emisji, w kwocie 1 mln zł w ostatnich latach pozwalał na wymianę: w 2020: 89 kotłów, w 2021: 78 kotłów, a w tym już tylko 36 (z czego dwa to duże instalacje: dla bloku i budynku magazynowego, pisaliśmy o tym tutaj).

Coraz mniej czasu na wymianę pieca. Kotły klasy 3 i niższej, których w Lublinie jest prawie 2,7 tysiąca trzeba wymienić przed 01.01.2024
98% kotłów na paliwa stałe będzie musiało być wymienione. Większość z nich już w przyszłym roku. Kotłów węglowych spełniających najnowsze normy jest zaledwie kilkadziesiąt.

W CEEB zarejestrowano prawie 18 tys. deklaracji dla budynków mieszkalnych a ponad 2,3 tys. dla pozostałych budynków. Większość z nich została złożona przez internet – 14 tys., urzędnicy do tej pory wprowadzili 6 tys. Osoby, które deklaracji nie złożyły cały czas mogą to zrobić. Pozwala to na uniknięcie kary za niezłożenie deklaracji w terminie. Czy budynek ma złożoną deklarację można sprawdzić na https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/verify.


Jak uniknąć kary?

Każdy kto nie złożył deklaracji może zostać ukarany grzywną do 5 000 zł. Te nakładać będzie Prezydent miasta Lublin. Kiedy? – Rozpoczęcie weryfikowania adresów z niezgłoszonym źródłem ogrzewania i wyciąganie z tego powodu ustawowych konsekwencji nastąpi po zakończeniu procesu wprowadzania deklaracji papierowych – informuje Izolda Boguta z Ratusza. Kary można jednak uniknąć składając deklarację zanim Prezydent Lublina poweźmie o tym informację i nałoży grzywnę. Mając podpis elektroniczny można ją złożyć przez stronę https://ceeb.gov.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

27.05.2024

Padł ostatni bastion anty-LGBT. Radzyń Podlaski wycofał się z kontrowersyjnej uchwały

Radni Radzynia Podlaskiego uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin (SKPR, tzw.…

2 minuty czytania

14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

4 minuty czytania

05.04.2024

Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Jedni korzystali z ostatnich zaproszeń do radiowego studia, inni przekonywali…

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…