Wesprzyj Kontakt

8 minuty czytania  •  09.04.2024 17:03

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Udostępnij

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie poza Platformą Obywatelską, a PiS odsunął na bok wszystkie personalne konflikty, żeby utrzymać i umocnić władzę w województwie.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmiku Województwa Lubelskiego i w nowej kadencji będzie miało aż 21 radnych.

>>>Sejmik Województwa Lubelskiego – lista nowych radnych<<<

Drugą siłą, ale zostaje w opozycji, jest Koalicja Obywatelska – 6 mandatów. Trzecia Droga czyli Polska 2050 i PSL, musi zadowolić się 5 radnymi. Sejmik uzupełni jeden radny Konfederacji.

W Lublinie w pierwszej turze wybory na prezydenta miasta wygrał Krzysztof Żuk i zapewnił sobie większość w Radzie Miasta.

>>>Wszyscy nowi radni Lublina<<<

PiS się świetnie przygotował

Jakie wnioski można wysnuć przyglądając się tym wynikom? Po pierwsze taki, że PiS jest przez politycznych ekspertów niedoceniany. Analitycy, którzy przed głosowaniem zwiastowali, że kandydaci Jarosława Kaczyńskiego osiągną gorszy wynik, a PiS będzie balansował na granicy utrzymania większości w sejmiku, mocno się pomylili. To znak, że w takich symulacjach partia pozostaje mocno niedoszacowana.

21 radnych PiS będzie miał także na Podkarpaciu, które nazywane było zawsze bastionem tej partii. W takim razie lubelskie trzeba uznać za twierdzę.

Po drugie, Przemysław Czarnek który w lubelskim odpowiadał za przygotowania do wyborów się sprawdził. Ułożył tak mocne listy kandydatów, że jeszcze w kampanii niektórzy działacze PO chwalili takie posunięcie.

Jam to, nie chwaląc się, sprawił – mówi nam dziś o listach Czarnek i w swoim stylu dodaje, że o zwycięstwie zdecydowało to „jak województwo zmieniło się przez ostatnie pięć lat” i to, że ludzie pamiętają „jak się żyło przed 2015 i przed 2018 rokiem”. Więc wystarczyło tylko przypomnieć a także „wytężona praca samych kandydatów”.

Jednak nie można pominąć jakości list, które zostały stworzone według autorskiego planu Czarnka. – Centrala wymagała przedstawienia kandydatów, ale zarząd regionu na mój wniosek jeszcze w listopadzie poprosił pełnomocników powiatowych, albo starostów, o przygotowanie list kandydatów z naddatkiem. Następnie były weryfikowane przez zarząd wojewódzki a potem przedstawiliśmy je w Warszawie. Następnie listy wracały do Lublina i do ponownej weryfikacji w powiatach – opisuje poseł. I dodaje: – Mówiłem już podczas kampanii, że mamy najmocniejsze listy w historii.

W Lublinie listę otwierał znany prof. KUL promowany za rządów PiS w TVP Mieczysław Ryba (21 779 głosów). Za nim był Lech Sprawka (12 178), który jako wojewoda przeszedł COVID-19 i wybuch wojny w Ukrainie. A te tematy był miesiącami numerem jeden z mediach. I tym samym Sprawka. Na ostatnim miejscu był Zbigniew Wojciechowski (3 553), członek zarządu województwa i w przeszłości zastępca prezydenta Lubina oraz poseł. Cała trójka została radnymi.

Mocnych nazwisk PiS w tych wyborach miał znacznie więcej. Marek Wojciechowski, który przez lata powiat lubelski politycznie zjechał wzdłuż i wszerz (15 216 głosów), Piotr Breś miejski radny Lublina (18 094), Renata Bielecka (6 150) dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruch Drogowego w Lublinie, która co rusz urządza tam różne akcje promocyjne. Piotr Rybak (7 795) to z kolei popularny dyrektor szpitala w Puławach.

Lublin, niedziela 7 kwietnia. Wieczór wyborczy PiS (Fot. Agnieszka Mazuś)

Takich osób można wyliczyć jeszcze wiele. I to nie zawsze będą kandydaci, którzy otrzymali mandat. Wszystkich jednak na głowę bije Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, który otrzymał 53 832 głosów.

Spory na bok

PiS zagrał w tych wyborach rozsądnie, analitycznie i na zimno. Na bok poszły wszystkie personalne spory i to nie one decydowały o kształcie sejmikowych list. Nie jest tajemnicą, że Czarnek i Stawiarski nie pałają do siebie polityczną miłością. Ale topór wojenny został na wybory zakopany. Bo liczyło się zwycięstwo w sejmiku.

Przecież Czarnek mógł zdecydować inaczej. Mógł – a były takie przymiarki – marszałka wysłać na starcie z Krzysztofem Żukiem w walce o fotel prezydenta Lublina. Bardzo możliwe, że Stawiarski by przegrał i Czarnek miałby już na długo spokój z partyjnym konkurentem. Strategicznym posunięciem było umieszczenie marszałka na pierwszym miejscu listy do sejmiku w okręgu obejmującym jego rodzinny Kraśnik. Bo to przyniosło głosy.

Sławne są już kuluarowe opowieści o tym jak do Czarnka pielgrzymowali działacze skarżąc się na dalsze miejsca na listach i prosząc o interwencję. Czarnek odpowiadał im zawsze krótko, brutalnie, że żadnych przetasowań nie będzie. Tu nie liczyły się dla niego osobiste ambicje. Liczyła się mocna lista i wygrana w sejmiku.

Powiedziałem jasno. Możecie się kłócić do momentu rejestracji list, a potem spokój. Ale jakichś wielkich kłótni nie było. Zdarzały się jak zawsze spory, osobiste aspiracje, ale to się szybko skończyło – mówi nam poseł Czarnek.

Porażka KO

Politycy PiS świętując zwycięstwo powinni też mocno dziękować Koalicji Obywatelskiej. Sejmikowa wygrana w dużej części wynika ze słabości KO. Nie jej samej, jako formacji, ale z klasy kandydatów.

Nie można nazwać tego inaczej jak porażka. Spośród kandydatów znaczących i rozpoznawalnych dalej niż w obrębie powiatu czy miasta było zaledwie kilkoro. Radną została Bożena Lisowska (obecna radna sejmiku) startująca z pierwszego miejsca w Lublinie. Za fatalny wynik KO trzeba uznać brak mandatu dla byłego posła i przewodniczącego regionalnej PO Stanisława Żmijana (miał pierwsze miejsce). Radnym nie będzie też wieloletni polityk Lewicy Grzegorz Kurczuk.

Przegraną trzeba wprost nazwać to, że w okręgu numer 4 (Chełm, Świdnik, Krasnystaw) mandatu nie zdobyły dwie pierwsze osoby z listy. To Waldemar Białowąs i Ewa Jaszczuk. Żadne z nich nie stanowi takiej politycznej marki, żeby ich sława wykraczała poza granice Świdnika czy Chełma. Ona jest prezesem spółdzielni mieszkaniowej w Chełmie, on jest radnym miejskim w Świdniku. Czy ktoś poważnie sądził, że lokomotywą listy będzie osoba, która przegrała w ostatnich wyborach do Sejmu, w 2019, w 2015, w 2011 a wybory na burmistrza Świdnika przegrywała w 2018, 2014, 2010, 2006? A tak właśnie wygląda CV Waldemara Białowąsa.

W niedzielę otrzymał 7 627 głosów. Z czego najwięcej w powiecie świdnickim, bo w innych powiatach było to najwyżej 623 (pow. krasnostawski).

W okręgu nr 2 czyli podlubelskim na jaw wyszła słabość KO. Do sejmiku wprowadza tu tylko jednego radnego, puławskiego przedsiębiorcę Andrzeja Ścibora. I znów, po wynikach, widać, że nie walczył równo w całym okręgu. Zwycięstwo zawdzięcza głosom z Puław (ponad 4 tys. na 14 152 otrzymanych). Ale jak mogła tu wygrać KO skoro na czołowych listach umieszczono zupełnie nieznane osoby: Marek Wieczorek czy Michał Zimowski. Z całym szacunkiem, ale nie są to ani regionalni ani powiatowi liderzy, którzy są politycznymi markami.

A przecież potencjał na tym terenie był. W wyborach do powiatu lubelskiego KO zdobyła cztery mandaty. Po raz pierwszy w historii.

Czas rozliczeń

Dlatego posłanka Marta Wcisło i szefowa PO w Lublinie chce rozliczeń. Mówi w Onecie, że powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec Stanisława Żmijana. – Jestem gotowy do poddania się ocenie – mówi nam polityk. – I ocenie powinien się poddać zarząd partii w Lublinie – wskazuje na Wcisło.

Na słowa posłanki trzeba też patrzeć przez pryzmat jej osobistych aspiracji. To osoba ambitna, która na pewno ma na myśli dobro swojej partii, ale także własną pozycję polityczną.

Zdaniem Żmijana wyniki wyborów będą jeszcze analizowane. Będą też wyciągane wnioski i poszukiwane odpowiedzi na pytanie o to, czemu KO poszło kiepsko. – Chociaż w liczbach zdobytych głosów nie można mówić o porażce – zastrzega. – Co do mandatów w sejmiku, to tak. Rodzą się pytania. Nie ma prostej odpowiedzi. Jestem głęboko przekonany, że przyczyn jest kilka. Bardzo mi zależało i długo pracowałem nad tym, żebyśmy wystartowali jako Koalicja 15 Października (z Lewicą i Trzecią Drogą – red.). Nie udało się, a uważam, że wówczas nas wspólny wynik byłby znacznie lepszy – ocenia szef lubelskiej PO i dodaje, że PiS wykorzystało politycznie wieś i niedawno protestujących rolników. – Podsycał protesty – stwierdza wskazując, że rolnicy, mimo działań rządu, opowiedzieli się w tych wyborach przeciwko KO.

Żuk poza PO

Krzysztof Żuk to nie tylko prezydent Lublina, ale też wiceprzewodniczący lubelskiej PO. W tych wyborach pokazał jednak, że tak naprawdę to jest poza partią. I nie chodzi o to, że stworzył własny, imienny komitet. Raczej o to, że doszło do ostrego sporu z działaczami PO (głównie Marty Wcisło), którzy na listach do Rady Miasta chcieli więcej miejsc. Finalnie w nowej RM przedstawiciele PO zdobyli 9 mandatów (plus 1 Anny Glijer, która jest byłą członkinią partii) na 18 wszystkich mandatów dla KWW Krzysztof Żuk.

Krzysztof Żuk wykazał się wielką mądrością – mówi dziś Stanisław Żmijan o decyzjach prezydenta i tłumaczy go z tego, że nie mógł wspierać sejmikowej kampanii KO. – Jako kandydat innego komitetu nie mógł tego robić.

A może to był błąd? Autorski komitet Żuka sprawił, że prezydent nie mógł zachęcać do głosowania na kandydatów KO do sejmiku.

Bożena Lisowska, Krzysztof Żuk (trzeci) i Stanisław Żmijan na wieczorze wyborczym KWW Krzysztof Żuk (Fot. sko)

W wyników wyborów widać także, że dla Krzysztofa Żuka nie była to najłatwiejsza kampania. Nie miał chyba do tej pory aż tak wielu głosów krytycznych ze strony mieszkańców (zaangażowanych politycznie lub nie). Widać to było dobitnie gdy na końcówce kampanii administratorzy prezydenckiego Facebooka blokowali autorów nieprzychylnych komentarzy.

Jak jeszcze dokładnie przyjrzeć się wynikom głosowania, to można zauważyć że Żuk traci poparcie i nie chodzi o wymierną liczbę głosów. W 2014 r. jako kandydat na prezydenta otrzymał 35 proc. głosów więcej niż kandydaci PO i Wspólnego Lublina do Rady Miasta. W 2018 r. było o 15,5 proc. więcej, a obecnie to tylko 8 procent głosów więcej niż firmowani przez Żuka kandydaci.

Wróćmy jeszcze do PiS-u, ale nadal w granicach miasta. Robert Derewenda nie poradził sobie na tyle dobrze, żeby doszło do drugiej tury. To już czwarta wygrana Krzysztofa Żuka z kandydatem PiS-u (Lech Sprawka, Grzegorz Muszyński i Sylwester Tułajew). To pokazuje, że na razie nie ma nikogo w partii Kaczyńskiego, kto mógłby być dla prezydenta poważnym wyzwaniem. Jedyną osobą, która może być zawodnikiem tej samej wagi wydaje się tylko Przemysław Czarnek.

W czerwcu będziemy wybierać deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Niedzielne rozstrzygnięcia pokazują, że na PiS w lubelskim nie ma mocnych. O eurowyborach już może myśleć w kategorii zwycięstwa (ostatnio PiS zdobył tu dwa mandaty na trzy). Zwłaszcza jak wystawi tak mocne marki jak Przemysław Czarnek, Jarosław Stawiarski i obecna eurodeputowana Beata Mazurek.

Na zdjęciu: Krzysztof Żuk został wybrany na kolejną kadencję prezydenta Lublina

12 odpowiedzi na “Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS”

  1. Ela pisze:

    No, no – wazelina jak się patrzy. Czyżby JL puszczał oczko do nowych- starych władz województwa lubelskiego? Jeszcze do niedawna jechaliście po PiS jak po łysej kobyle, a tu nagle takie peany 😎

  2. Ela pisze:

    No, no, wazelina jak się patrzy. Czyżby JL puszczał oczko do nowych- starych władz województwa lubelskiego? Jeszcze do niedawna jechaliście po PiS jak po łysej kobyle, a tu nagle takie peany 😎

  3. politykier pisze:

    @Ela, po prostu obiektywny komentarz. Zgadzam się w 100%. Po tym można poznać obiektywne dziennikarstwo, każdemu się dostanie i każdy może zasłużyć na pochwałę, jeśli jest za co. Proste.

  4. kronikidewelorozwoju pisze:

    Ja niestety nadal, 25 lat po reformie „samorządowej”, się nie orientuję, jaką rolę wypełnia sejmik województwa, oprócz oczywiście wypłacania kasy zdobywcom tych synekur.
    Wiem tylko tyle, że tuż pod nosem takiego sejmiku, będącego pod kontrolą niby-to politycznych przeciwników klubu dewelo-duce, dewelo-banda bezlitośnie i bezkarnie łupi Folwark Dziadogród i ogałaca to nieszczęsne miasto z resztek zieleni.
    Tak więc pytanie: PO CO?

  5. Piotr pisze:

    Żmijan informuje, że posłanka Wcisło „bardzo zabiegała o »jedynkę« dla pani Anny Ryfki, kosztem Bożeny Lisowskiej”. „Wynik wyborczy pokazał, że to ja miałem rację, ponieważ pani Bożena Lisowska z bardzo dobrym wynikiem została wybrana do sejmiku woj. lubelskiego, a pani Anna Ryfka przegrała wybory i nie została nawet członkiem Rady Miasta” Swoją drogą Wcisło strasznie jest nabuzowana i lata to Warszawy prośbą o wsparcie , syna wsadziła na listy itd….myślę że powinna wyluzować bo kwity są i na nią i to mocne

  6. . pisze:

    ❕❗❕❗ Ostrzeżenie przed nową betonową pustynią – ulica SAMSONOWICZA
    Do wycinki, pójdą także i drzewa, które mogłyby jej uniknąć, gdyby tylko inaczej poprowadzono ścieżkę rowerową.
    „Lubelski ratusz podpisał umowę na rozbudowę ul. Samsonowicza z drogami dojazdowymi, chodnikami i zatokami postojowymi. Inwestycja za ponad 24 mln zł ma zostać oddana do użytku do września 2025 r.”
    Do wycinki jest przeznaczonych aż 236 drzew
    https://jawnylublin.pl/wp-content/uploads/2024/01/4.-Z_PW-opis_tabelki.pdf

    Poza tym zapowiadana jest rzeź następujących drzew – ulica KRUSZYNOWA
    1 Lilak usunięcie proj. chodnik
    2 Lilak 74+36 proj. chodnik
    3 Brzoza usunięcie proj. chodnik
    4 Brzoza usunięcie proj. chodnik
    5 Śnieguliczka usunięcie proj. chodnik
    6 Żywotnik usunięcie proj. chodnik
    7 Żywotnik usunięcie proj. chodnik
    8 Lilak usunięcie proj. chodnik
    9 Cis usunięcie proj. chodnik
    10 Dereń usunięcie proj. zjazd
    11 Śliwa usunięcie proj. chodnik
    12 Lilak usunięcie proj. chodnik
    13 Lilak usunięcie proj. chodnik
    14 Ligustr usunięcie proj. chodnik
    15 Lilak usunięcie proj. chodnik
    16 Dzika róża usunięcie proj. chodnik
    17 Dzika róża usunięcie proj. chodnik
    18 Śliwa tarnina usunięcie proj. chodnik

  7. . pisze:

    W związku z powyższym – lubelskie media prodeweloperskie i ratuszowe „informują” Mieszkańców jedynie o inwestycjach, lecz o wycinkach słówkiem nie pisną, społecznicy muszą brać sprawy w swoje ręce i skutecznie nagłaśniać na grupkach.

  8. . pisze:

    Chrząszcz wybrany, „bo nie pis i konfederata”. Żadnej alternatywy dla mieszkańców z poglądami lewicowymi jak tylko chrząszcz, to polecieli i postawili X przy jego liście. Wstyd dla TD i Lewicy, że nie wystawili swoich kandydatów i nie było opcji bezpartyjnej. Tak by przejebał w końcu te wybory

  9. Niejawny pisze:

    Kropka ta lubelska Lewica to w zasadzie to samo co Platforma czy ten śmieszny klubik, który prezydent Żuk tworzy na potrzeby wyborów. Problem jest z mieszkańcami Lublina, którzy są bierni i nie interesują tym co dzieje się w Lublinie. Prezydent Żuk to wykorzystuje i sprzedaje mieszkańcom bzdurne historie o zielonym Lublinie, metropolii, wspaniałej komunikacji miejskiej, strasznym PIS-ie czy inne głupoty. Dla Lublina nie ma już ratunku. Będzie powoli schodził na psy i tracił jakiekolwiek znaczenie. Mogę założyć się, że jak Żuk przestanie w końcu być prezydentem to liczba mieszkanców Lublina spadnie poniżej 300 tys. Mimo różnych tzw. inwestycji w Lublinie żyje się coraz gorzej i ludzie po prostu stąd wyjeżdżają.

  10. Lubelak pisze:

    Wynik Przewodniczącego Żmijana jest żałosny. Tylko ponad 8 tys. głosów z pierwszego miejsca w okręgu. Przegrał z mało rozpoznawalnym w regionie radnym z Białej Podlaskiej. Szok. O czym to świadczy ? Przewodniczący nie jest żadnym liderem. Jak się ma wynik Pana Żmijana do czołowych liderów PISu którzy biorą po 30-50 tys.głosów.

  11. Niejawny pisze:

    Usta pełne frazesów o dobru mieszkanców, dobru Lublina, a tak naprawdę to brudna i cyniczna gra polityczna. Byle tylko dorwać się do władzy i pieniędzy, obsadzić stanowiska swoimi znajomymi albo rodziną i zaspokoić swoje własne pragnienia oraz potrzeby. Niezależnie czy PIS czy PO zawsze to samo. Prezydent Żuk wystartował jako też radny i wsadził na listę swoich zastępców tylko po to, żeby do rady dostali się słabi kandydaci, którzy dostali niewiele głosów (np. Ryfka). Tak wygląda demokracja w Lublinie.

  12. . pisze:

    Może mieć i sześciuset zastępców ale rozum po tym też nie wraca
    U nas radny i prezydent to widocznie jeden wół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

24 minut czytania

31.10.2024

Sielsko i wiejsko, czyli podmiejskie życie radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka

Meblują nam Lublin, uchwalają plany, podatki czy opłaty za odbiór…

6 minut czytania

31.08.2024

Fundusz swojaków. Radny Polski 2050 dostał dyrektorską posadę. To kolejny polityk koalicji w tej instytucji

Paweł Kurek, radny sejmiku województwa lubelskiego, z wykształcenia nauczyciel, to…

4 minuty czytania

09.07.2024

Swoim urzędnikom na „do widzenia”. Jak po wyborach wójtowie wypłacali nagrody

Nie tylko wójt gminy Niedrzwica Duża odchodząc z urzędu wypłacił…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

4 minuty czytania

28.05.2024

Po kilkanaście tysięcy na pożegnanie. Wójt przegrywa wybory i wypłaca nagrody

Ryszard Golec (PiS) wydał na nagrody dla urzędników prawie 300…

5 minut czytania

12.05.2024

„PiS było jak pendolino, a my jak wąskotorówka”. Państwowymi spółkami nadal rządzą ludzie PiS

Odbite publiczne radio, telewizja, duże kluczowe przedsiębiorstwa, ale działacze lub…

6 minut czytania

11.05.2024

Człowiek Sasina wystawiony do wiatru przez PiS. Partia Kaczyńskiego przegrywa tam gdzie wygrała

Wygrana w wyborach samorządowych nie dała w niektórych samorządach PiS…

4 minuty czytania

08.05.2024

Egzotyczna koalicja w powiecie radzyńskim. Starosta z PiS, zastępcy z opozycji

Wybory samorządowe wywaliły do góry nogami dotychczasowy porządek w radzyńskim…