var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Po dawnej portierni i oficynie stojących na dziedzińcu zabytkowego gmachu przy ul. Narutowicza 12 nie ma już praktycznie śladu. W piątek pracownicy firmy wyburzeniowej sprzątali resztki tego, co legło w gruzach. Spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa chce postawić tu budynek wielorodzinny. I zmienić na apartamentowiec dawną pedagogikę UMCS.
Poruszenie w Internecie ogromne: emocjonalno-sentymentalne wpisy pojawiły się pod wymownym zdjęciem na grupie „Lubelski flanering” (od błąkania się) na FB. „Ostatnio dużo wyburzeń pod deweloperkę! Tym razem swój byt zakończył budynek z pocz. 2 poł. XIX w., ostatnio użytkowany przez UMCS (oficyna) ul. Narutowicza 12” – napisał autor posta.
Na fotografii – sterta gruzu po dawnym budynku oficyny i portierni, a pod nią komentarze: „Gdyby tak można było zatrzymać ten polski wandalizm i totalny brak szacunku do pamiątek przeszłości„, „Nasza biedna oficyna…setki studentów wspominać ja będą z uśmiechem, w tym i ja„. I kolejne: „Ktoś powinien za to odpowiedzieć”. „Deweloperzy to jest piąta władza”.
Ból internautów, ból Kawiaka
I z tymi deweloperami to akurat internauta się nie pomylił, znaczy nie wnikamy, czy to jest rzeczywiście piąta władza, ale za rozbiórką stoi spółka z branży jak najbardziej budowlanej, czyli Wartico Invest. Prawie 100 proc. jej udziałów należy do jednego z najbogatszych Polaków Zbigniewa Jakubasa, 42. na liście magazynu Forbes z majątkiem szacowanym na 2 mld zł.
Wartico w Lublinie budowało już przy Alejach Racławickich i Nałęczowskiej. Budynek dawnego Instytutu Pedagogiki przy Narutowicza 12 kupiło od uczelni pod koniec 2019 roku. Kwota transakcji nie została ujawniona, ale cena wywoławcza wynosiła 15,9 mln zł. Uniwersytet mógł użytkować pomieszczenia do końca września 2021 roku. Od tamtego czasu w budynku praktycznie nic się nie dzieje. Oznaką jakiegokolwiek życia jest mało estetyczny, wiszący na jednym z balkonów od frontu baner zachęcający do zakupu mieszkań przy ul. Morwowej (inwestorem jest kontrolowany przez Jakubasa fundusz inwestycyjny).
Od frontu i z boku budynku są za to inne, bardziej interesujące ślady świadczące o dawnej świetności zabytkowego gmachu. To tablice mówiące tym, że szkołę średnią kończył tu Andrzej Stug, pisarz i rewolucjonista, że w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej (mieściło się tu w latach 1933-39) uczyły się wybitne pisarki i poetki: Julia Hartwig, Anna Kamieńska, Hanna Malewska i Anna Szternfinkiel. Jest też tablica upamiętniająca Józefa Skłodowskiego, wieloletniego dyrektora mieszczącego się tu w XIX wieku gimnazjum.
Ekolodzy z pewnością zwrócą uwagę na frontową, niepozorną tablicę poświęconą prawdopodobnie pierwszemu eko-protestowi w Polsce przeciwko bezmyślnemu obrąbaniu rosnących wzdłuż ul. Narutowicza drzew. Chodzi o słynną akcję „ból Tomka Kawiaka” z 20 kwietnia 1970 roku, kiedy lubelski artysta białymi, porwanymi na pasy kawałkami prześcieradeł obandażował kikuty drzew, bezpardonowo przyciętych przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Zieleni. A właściwie resztek drzew, bo dorodne, kilkunastometrowe okazy zostały ociosane do zaledwie 3 metrów. W 2008 roku w lubelskim Akcencie o akcji Kawiaka tak pisał jeden ze świadków akcji, Lechosław Lameński: „Po przycięciu drzewa wyglądały rzeczywiście upiornie i mogły budzić smutek oraz rozgoryczenie przechodzących tamtędy mieszkańców Lublina”.
W pedagogice apartamenty, na tyłach mieszkania
Dziś po tamtym barbarzyństwie na szczęście nie ma już śladu. Jest tylko tablica upamiętniająca eko-happening Kawiaka, który był symbolem artystycznej rozpaczy nad losem 45. oszpeconych drzew.
Co dalej planuje Jakubas w tym miejscu? Nieco światła na jego zamierzenia rzucają najnowsze decyzje wydane przez lubelski Ratusz. Pierwsza dotyczy właśnie rozbiórki znajdujących się na tyłach portierni i oficyny. Czy ból internautów po tych budynkach jest uzasadniony? Sentymentalnie – tu raczej nie ma pola do dyskusji. A jak sprawa wygląda od strony formalnej? Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego opiece podlega nieruchomość przy Narutowicza 12, rozwiewa wątpliwości. – Oba budynki – portiernia i oficyna – nie były objęte jakąkolwiek formą ochrony konserwatorskiej – mówi Jawnemu Lublinowi Dariusz Kopciowski. – Nie były wpisane do rejestru zabytków, jak również ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Wcześniej została wykonana ekspertyza, z której wynikało, że budynki znajdują się w fatalnym stanie i że ze względów bezpieczeństwa należy je rozebrać, dlatego udzieliliśmy pozwolenia w lipcu 2023 roku.
Jak dodaje konserwator, z ekspertyzy wykonanej w lutym 2020 roku wynikało m.in., że zużycie techniczne obu budynków wynosiło ok. 81 proc. Stwierdzono w niej m.in. mocne spękania nadproży, korozję drewnianych stropów, znaczne uszkodzenia murów. Budynki zakwalifikowano do rozbiórki. – W pozwoleniu konserwatorskim na rozbiórkę wskazano na konieczność prowadzenia robót ziemnych pod nadzorem archeologicznym (co jest realizowane) oraz prowadzenia robót w sposób bezkolizyjny z usytuowanym w pobliżu drzewostanem – dodaje Dariusz Kopciowski.
Ostateczny wyrok na oba budynki zapadł w kwietniu tego roku, kiedy Ratusz wydał pozwolenie na rozbiórkę.
Rozbiórka to najprawdopodobniej pierwszy poważny krok dewelopera w kierunku realizacji planów inwestycyjnych. Jak już informowaliśmy, jednym z pomysłów miliardera, który jest większościowym akcjonariuszem piłkarskiego Motoru Lublin, było ulokowanie tutaj Szkoły Mistrzostwa Sportowego w ramach Lubelskiej Akademii Futbolu. Ale najwyraźniej te plany to już przeszłość, bo spółka Wartico Invest ma już inny pomysł na to miejsce. Tak wynika ze świeżych, wydanych 6 sierpnia przez Urząd Miasta, warunków zabudowy dla nieruchomości przy Narutowicza 12. Mowa jest w nich o inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usług publicznych na budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami (to istniejący gmach) oraz budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym (to z kolei nowy obiekt, który ma stanąć na dziedzińcu).
– Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy wyznacza ramy, których inwestor będzie musiał przestrzegać przy projektowaniu i jest jedynie wstępną zapowiedzią inwestycji – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta. Miasta Lublin, zaznaczając, że decyzja o „wuzetce” nie jest ostateczna.
Jak informuje Ratusz, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki może wynosić maksymalnie niecałe 56 proc., przy udziale powierzchni biologicznie czynnej wynoszącej co najmniej 25 proc. – Na terenie inwestycji należy zapewnić miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ilości minimum 0,7 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny, w tym 5 proc. stanowisk parkingowych powinno spełniać parametry dla osób z niepełnosprawnościami, oraz 1,5 miejsca postojowego dla funkcji usługowej na 10 miejsc konsumpcyjnych – dodaje Justyna Góźdź.
Na pewno planowanej inwestycji będzie się przyglądać konserwator zabytków. – Aktualnie jest opracowywany projekt remontu budynku dawnej „pedagogiki” – mówi Dariusz Kopciowski. – Rozwiązania projektowe dotyczące nieruchomości będą przewidywać m.in. odtworzenie pełnego muru na tyłach dziedzińca, bo obecnie jest on prowizoryczny. Z całą pewnością chronimy rosnące tu drzewa, bo nie wyobrażam sobie, żeby mogły zostać wycięte. Co do nowo projektowanego budynku to nasze zalecenia są takie, że nie może przewyższać zabudowy powstałej w II pol. XX w. w bezpośrednim sąsiedztwie (współczesnej). Były w tej sprawie wykonywane analizy krajobrazowe poprzedzające ustalenie warunków zabudowy. Analizy będą uszczegóławiane w dalszych etapach projektowania
Nie udało nam się uzyskać komentarza inwestora.
Na tyłach gmachu przy Narutowicza 12 ma powstać nowy budynek wielorodzinny. Konserwator zapowiada bezwzględną ochronę rosnących tu drzew
Nauka, nauka i jeszcze raz nauka
Na placu należącym pierwotnie do S.S. Brygidek w latach 1857–1859 powstał gmach gimnazjum. Budynek zaprojektował Antoni Sulimowski, a prace realizowane były pod kierunkiem arch. Juliana Antkiewicza. Do czasów odzyskania niepodległości mieściło się w nim gimnazjum męskie. Budynek odremontowany został w latach dwudziestych XX wieku i zaadaptowany na pomieszczenia Sądu Apelacyjnego i Gimnazjum Staszica. Następnie mieściło się w nim Gimnazjum Żeńskie im. Unii Lubelskiej. W budynku pod numerem 12 znajdował się również Inspektorat Szkolny. Ostatnim użytkownikiem był UMCS, w którym działał Instytut Pedagogiki. (źródło: Teatr NN)
Na zdjęciu: sterty gruzu po wyburzonej oficynie i portierni na tyłach gmachu byłej pedagogiki przy ul. Narutowicza 12
Powtarzałem od dawna, że Zbaffca Motorynki za każdą wydaną złotówkę na jakieś „akademie futbolu” n(a ile było jęczenia, że koszty tego cyrku „przerosły jego oczekiwania”) będzie oczekiwać 100 zł zysku z innych dziedzin, na których żeruje w Cfaniakogrodzie.
Notabene, jeszcze zanim rozpoczął swoją działalność „charytatywną” zdążył przyczesać dziesiątki mln na zabetonowaniu skweru przy Racławickich, która to cfaniacka ynwestycja była możliwa jedynie dzięki temu, że Ubogacacz z Jakubowic wyrychtował tam kanalizację burzową (kosztem circa 30-50 mln, z całego nakładu 105 mln na „remont tej ulicy) – warunek technicznie konieczny przy budowie klocków z garażami podziemnymi, żeby ich nie zalewało non-stop tak, jak w jednym z klocków tralalala inwenstmĘt.
A w kolejce czeka już następny geszeft w ramach pasożytowania na Dziadogrodzie, czyli spalarnia odpadów sprowadzanych z całej Europy celem wzbogacenia atmosfery tego folwarku, która zdaniem eK0loga z Jakubowic jest jeszcze zbyt uboga w dioksyny, żeby można mówić o pełni r0zwoju.
Z drugiej strony mam pewne poczucie Schadenfreude z racji tego, że oligarcha wydutkał lokalnych dewelo-buraczków w kwestii kto jest liderem grabienia na Folwarku i wygląda na to, że jeśli Ubogacacz w końcu zdoła opchnąć empewik i elpec prywaciarzom, to zwycięzcą będzie Zbaffca Motorynki, a nie Tęgi Łeb czy banda don Dziubbone&don Hamisko
PS. Muszę kiedyś zrobić listę, sprzedaż jakich towarów powszedniego spożycia ubogaca Zbaffcę Motorynki, żeby bojkotować ich zakupy. Jak na razie na tej liście są kluski z lubelli i żubrówka.
PPS. Dewelo-banda z Dziadogrodu nie przewidziała dość oczywistego biegu zdarzeń, że jakubowicki czciciel Mamony będzie wolał „zaprzyjaźnić się” z kimś, kto ma w portfelu dziesiątki miliardów, a nie „tylko” dziesiątki milionów.
Pytanie: czy, skoro teraz Zbaffca Motorynki buszuje sobie swobodnie w rewirze zarezerwowanym dotąd dla takich tuzów jak tralalala investmĘt, czy Tęgi Łeb, coroczne zgruP0wania narciarskie z udziałem szusera z Jakubowic nadal będą się odbywać, czy też – zwłaszcza w obliczu załamania sprzedaży kurników – era poklepywania się P0 plecach zacznie dobiegać końca?
Niech się zawali a krwawicy i łojcowizny się nie sprzedaje. Tak mawiał mój teść który spadkobiercom zostawił takie bagno że poszło za bezcen. A kronikarz to ma jakiś pomysł na tę ruinę?
Miasto jest coraz brzydsze. Niszczy się wartościową tkankę miejską w dodatku z funkcją edukacyjną. Ta część miasta żyła – studenci, wykładowcy, historia tego miejsca. Zamieniamy to na deweloperkę, mieszkania inwestycyjne. To bardzo zła decyzja. I moim zdaniem ten zły stan budynku jest mocno naciągany. O takie miejsca trzeba dbać i je remontować a nie wyburzać,
Szkoda, że autor nie wspomina o historii budynku Narutowicza 12 w okresie II wojny światowej. Nowi mieszkańcy tego budynku będą mieli uciechę, jak się dowiedzą, że mieszkają w byłym …(cenzura).
@RR
W tym przypadku źródła tych procesów degradacji starej substancji są 2:
1) tzw. uczelnie są z jakichś dla mnie trudno wytłumaczalnych* motywów, wręcz zalewane kapuchą (z budżetu centralnego czy z UE), głównie na cele budowy nowych bizantyjskich siedzib wydziałów, a w związku z tym mają wyyebongo na stare obiekty, których pozbywają się hurtem. Inaczej: nie ma motywacji do remontów – działa tu ta sama filozofia „przecinania wstęg”, którą praktykuje Rozwijacz z Jakubowic w skali całego miasta.
*Piszę „trudno wytłumaczalnych”, ponieważ trudno jest zauważyć jakąkolwiek pozytywną korelację pomiędzy stanem materialnej bazy uczelni, a poziomem kształcenia. Zdaniem wielu ten poziom wręcz spada, jak i spada liczba studenciaków.
Ja pokuszałem się już nie raz, że przeinwestowanie w „akademickość” staje się powoli raczej klątwą, a nie bonusem dla miasta, a przynajmniej dla przeciętnego Dziadogrodzianina.
2) Planistyka P0d egidą Ubogacacza z Jakubowic polega na pełnej elastyczności względem potrzeb „inwestorów”(ale raczej tylko tych „zaprzyjaźnionych”; dlatego z reguły nikt „sP0za” nie startuje w przetargach na nieruchy, które formalnie nie mają przeznaczenia pod kurniki ynwestycyjne; co więcej w mojej opinii, podział łupów, tzn. kto z Członków Klubu weźmie nierucha po cenie wywoławczej, odbywa się na zasadzie uzgodnień wewnątrz Loży) (dowód nr 1 – w przetargu na przedmiotową nieruchomość brał udział tylko 1 podmiot).
Natomiast kiedy K0lo z „Kręgu” kupuje dajmy na to budynek/teren desygnowany formalnie jako np. usługi publiczne/edukacyjne, nie naP0tyka później najmniejszego problemu, żeby sobie zamówić papiery pod kurniki ynwestycyjne.
Najpierw ściemnia o jakiejś „akademii”, ale kiedy przychodzi do działań, „zmienia zdani”e i cyk! – rozmawiamy już o ofercie apartamĘtów pod wynajem para-hotelowy.
Nie muszę chyba nadmieniać, że Ubogacacz z Jakubowic może w tych tematach liczyć na pełne wsparcie ze strony innych organów, które pozostają pod kontrolą P0lsK0-W0lskiej Zjednoczonej Partii Deweloperskiej, a wszelkie odgrażanie się ze strony „konserwatorów”, jak to oni dbać będą o urbanistykę/zieleń, to głównie czcze deklaracje, bo i tak koniec końców zachcianki dewelocfaniaka będą przyklepane.
Owszem – są granice bezczelności. Np. nie będzie zgody na wyburzenie budynku byłej pedagogiki, czy podwyższenie jego wysokości, ale konfitury leżą w placu, na którym miały miejsce wymienione w artykule wyburzenia.
Gdzie ten Lublin sprzed kilkudziesięciu lat.W Europie znajduje się pieniądze na renowacje starych budynków.Eezmy naszą starówkę.Jedt piękna ale nie zadbana
Dajcie na stanowisko prawdziwego konserwatora zabytków.Ale nie lada się liczy.Nie mogę patrzeć jak Lublin staje się druga wstrętna Warszawą.Wszedzie biurowce w szkłach.Brzydota.Nawet plac litewski spieprzyli.Widzialam piękne projekty ale wygrał beton .To nie mój Lublin
Dzisiaj Żukow wydał zezwolenie na zerżnięcie 23 drzew w Parku Ludowym.
.
(GK) Decyzja na usunięcie drzew lub krzewów
(GK) Decyzja zezwalająca na usunięcie 23 drzew (9 jesionów pensylwańskich, 3 topole kanadyjskie, 6 wierzb białych, klon pospolity, wierzba pięciopręcikowa, jesion wyniosły oraz 2 klony jesionolistne) rosnących na terenie działki nr 1/36 przy ul. Dworcowej w Lublinie
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Powtarzałem od dawna, że Zbaffca Motorynki za każdą wydaną złotówkę na jakieś „akademie futbolu” n(a ile było jęczenia, że koszty tego cyrku „przerosły jego oczekiwania”) będzie oczekiwać 100 zł zysku z innych dziedzin, na których żeruje w Cfaniakogrodzie.
Notabene, jeszcze zanim rozpoczął swoją działalność „charytatywną” zdążył przyczesać dziesiątki mln na zabetonowaniu skweru przy Racławickich, która to cfaniacka ynwestycja była możliwa jedynie dzięki temu, że Ubogacacz z Jakubowic wyrychtował tam kanalizację burzową (kosztem circa 30-50 mln, z całego nakładu 105 mln na „remont tej ulicy) – warunek technicznie konieczny przy budowie klocków z garażami podziemnymi, żeby ich nie zalewało non-stop tak, jak w jednym z klocków tralalala inwenstmĘt.
A w kolejce czeka już następny geszeft w ramach pasożytowania na Dziadogrodzie, czyli spalarnia odpadów sprowadzanych z całej Europy celem wzbogacenia atmosfery tego folwarku, która zdaniem eK0loga z Jakubowic jest jeszcze zbyt uboga w dioksyny, żeby można mówić o pełni r0zwoju.
Z drugiej strony mam pewne poczucie Schadenfreude z racji tego, że oligarcha wydutkał lokalnych dewelo-buraczków w kwestii kto jest liderem grabienia na Folwarku i wygląda na to, że jeśli Ubogacacz w końcu zdoła opchnąć empewik i elpec prywaciarzom, to zwycięzcą będzie Zbaffca Motorynki, a nie Tęgi Łeb czy banda don Dziubbone&don Hamisko
PS. Muszę kiedyś zrobić listę, sprzedaż jakich towarów powszedniego spożycia ubogaca Zbaffcę Motorynki, żeby bojkotować ich zakupy. Jak na razie na tej liście są kluski z lubelli i żubrówka.
PPS. Dewelo-banda z Dziadogrodu nie przewidziała dość oczywistego biegu zdarzeń, że jakubowicki czciciel Mamony będzie wolał „zaprzyjaźnić się” z kimś, kto ma w portfelu dziesiątki miliardów, a nie „tylko” dziesiątki milionów.
Pytanie: czy, skoro teraz Zbaffca Motorynki buszuje sobie swobodnie w rewirze zarezerwowanym dotąd dla takich tuzów jak tralalala investmĘt, czy Tęgi Łeb, coroczne zgruP0wania narciarskie z udziałem szusera z Jakubowic nadal będą się odbywać, czy też – zwłaszcza w obliczu załamania sprzedaży kurników – era poklepywania się P0 plecach zacznie dobiegać końca?
Niech się zawali a krwawicy i łojcowizny się nie sprzedaje. Tak mawiał mój teść który spadkobiercom zostawił takie bagno że poszło za bezcen. A kronikarz to ma jakiś pomysł na tę ruinę?
Miasto jest coraz brzydsze. Niszczy się wartościową tkankę miejską w dodatku z funkcją edukacyjną. Ta część miasta żyła – studenci, wykładowcy, historia tego miejsca. Zamieniamy to na deweloperkę, mieszkania inwestycyjne. To bardzo zła decyzja. I moim zdaniem ten zły stan budynku jest mocno naciągany. O takie miejsca trzeba dbać i je remontować a nie wyburzać,
Szkoda, że autor nie wspomina o historii budynku Narutowicza 12 w okresie II wojny światowej. Nowi mieszkańcy tego budynku będą mieli uciechę, jak się dowiedzą, że mieszkają w byłym …(cenzura).
Przed pedagogiką w tym budynku mieściło się Studium Nauczycielskie i Szkoła Podstawowa nr 5. Facet, zniszczyłeś moją szkołę!
@RR
W tym przypadku źródła tych procesów degradacji starej substancji są 2:
1) tzw. uczelnie są z jakichś dla mnie trudno wytłumaczalnych* motywów, wręcz zalewane kapuchą (z budżetu centralnego czy z UE), głównie na cele budowy nowych bizantyjskich siedzib wydziałów, a w związku z tym mają wyyebongo na stare obiekty, których pozbywają się hurtem. Inaczej: nie ma motywacji do remontów – działa tu ta sama filozofia „przecinania wstęg”, którą praktykuje Rozwijacz z Jakubowic w skali całego miasta.
*Piszę „trudno wytłumaczalnych”, ponieważ trudno jest zauważyć jakąkolwiek pozytywną korelację pomiędzy stanem materialnej bazy uczelni, a poziomem kształcenia. Zdaniem wielu ten poziom wręcz spada, jak i spada liczba studenciaków.
Ja pokuszałem się już nie raz, że przeinwestowanie w „akademickość” staje się powoli raczej klątwą, a nie bonusem dla miasta, a przynajmniej dla przeciętnego Dziadogrodzianina.
2) Planistyka P0d egidą Ubogacacza z Jakubowic polega na pełnej elastyczności względem potrzeb „inwestorów”(ale raczej tylko tych „zaprzyjaźnionych”; dlatego z reguły nikt „sP0za” nie startuje w przetargach na nieruchy, które formalnie nie mają przeznaczenia pod kurniki ynwestycyjne; co więcej w mojej opinii, podział łupów, tzn. kto z Członków Klubu weźmie nierucha po cenie wywoławczej, odbywa się na zasadzie uzgodnień wewnątrz Loży) (dowód nr 1 – w przetargu na przedmiotową nieruchomość brał udział tylko 1 podmiot).
Natomiast kiedy K0lo z „Kręgu” kupuje dajmy na to budynek/teren desygnowany formalnie jako np. usługi publiczne/edukacyjne, nie naP0tyka później najmniejszego problemu, żeby sobie zamówić papiery pod kurniki ynwestycyjne.
Najpierw ściemnia o jakiejś „akademii”, ale kiedy przychodzi do działań, „zmienia zdani”e i cyk! – rozmawiamy już o ofercie apartamĘtów pod wynajem para-hotelowy.
Nie muszę chyba nadmieniać, że Ubogacacz z Jakubowic może w tych tematach liczyć na pełne wsparcie ze strony innych organów, które pozostają pod kontrolą P0lsK0-W0lskiej Zjednoczonej Partii Deweloperskiej, a wszelkie odgrażanie się ze strony „konserwatorów”, jak to oni dbać będą o urbanistykę/zieleń, to głównie czcze deklaracje, bo i tak koniec końców zachcianki dewelocfaniaka będą przyklepane.
Owszem – są granice bezczelności. Np. nie będzie zgody na wyburzenie budynku byłej pedagogiki, czy podwyższenie jego wysokości, ale konfitury leżą w placu, na którym miały miejsce wymienione w artykule wyburzenia.
Gdzie ten Lublin sprzed kilkudziesięciu lat.W Europie znajduje się pieniądze na renowacje starych budynków.Eezmy naszą starówkę.Jedt piękna ale nie zadbana
Dajcie na stanowisko prawdziwego konserwatora zabytków.Ale nie lada się liczy.Nie mogę patrzeć jak Lublin staje się druga wstrętna Warszawą.Wszedzie biurowce w szkłach.Brzydota.Nawet plac litewski spieprzyli.Widzialam piękne projekty ale wygrał beton .To nie mój Lublin
Dzisiaj Żukow wydał zezwolenie na zerżnięcie 23 drzew w Parku Ludowym.
.
(GK) Decyzja na usunięcie drzew lub krzewów
(GK) Decyzja zezwalająca na usunięcie 23 drzew (9 jesionów pensylwańskich, 3 topole kanadyjskie, 6 wierzb białych, klon pospolity, wierzba pięciopręcikowa, jesion wyniosły oraz 2 klony jesionolistne) rosnących na terenie działki nr 1/36 przy ul. Dworcowej w Lublinie
„Do Urzędu Miasta Lublin wpłynął wniosek spółki TBV o uchwalenie zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI) dla obszaru Górek Czechowskich.”
Na razie drzewa w Ludowym nietknięte, byłem w okolicy. Do czasu.
Pewnie nikt się nie zainteresuje 😁