Wesprzyj Kontakt

5 minut czytania  •  25.05.2026 17:42

Burza wokół studentów z Afryki w Lublinie. Gorączka na prawicy, uczelnie murem za cudzoziemcami

Burza wokół studentów z Afryki w Lublinie. Gorączka na prawicy, uczelnie murem za cudzoziemcami
W najbliższy piątek w Lublinie rozpocznie się Africa Day Festival 2026. Na zdjęciu z 2024 roku studenci podczas wspólnej zabawy na Placu Litewskim. Fot. Akademia Wincentego Pola

Udostępnij

Zaczął wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, a potem fala hejtu przelała się przez internet. Prawica krytykuje władze Lublina za rzekome wspieranie osiedlania się studentów z Afryki wraz z rodzinami. Ratusz odpiera atak wspólną konferencją prasową z rektorami lubelskich uczelni. Ci podkreślają, że obecność studentów-obcokrajowców to okazja do rozwoju uczelni i miasta.

A cała afera, która od weekendu przetacza się przez Internet, wzięła się z wypowiedzi… ze stycznia tego roku, a której autorką jest Wiktoria Herun, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. Cytat ze słów urzędniczki (Ukrainki – jak podkreślają prawicowi komentatorzy) w minioną sobotę przywołał jeden z nich – Bruno Topola. – W Lublinie liczba Afrykanów gwałtownie rośnie! W mieście jest ich już prawie tylu, co w całej Polsce 10 lat temu! A oto, co ma do powiedzenia Ukrainka (Wiktoria Herun), urzędniczka miejska w Lublinie: „Bardzo się cieszymy, bo z naszych rozmów z nimi wiemy, że czują się tu bezpiecznie – napisał w serwisie X.

Post Brunona Topoli zauważył Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji, który zapytał publicznie:

Mieszkańcy Lublina, co z Wami jest nie tak, że wybieracie władze, które zasiedlają Wasze piękne miasto cudzoziemcami?

W ślad ze tym dziś rano radny miejski Tomasz Gontarz z opozycyjnego wobec władz Ratusza klubu PiS złożył interpelację. Rozesłał nawet informację prasową na ten temat zatytułowaną: „Studenci zagraniczni przyjeżdżają z żonami i dziećmi, a lubelski Ratusz szuka im mieszkań”.
Nikt nie zapytał lublinian, czy się na to godzą – dodał z wyrzutem. I na dowód owego wsparcia również przytacza wypowiedź wspomnianej Wiktorii Herun ze styczniowego podcastu.”Kiedyś student przyjeżdżał sam. Teraz studenci z takich krajów jak Afryka, India, Bangladesz przyjeżdżają z rodziną. Przyjeżdżają z mężem, z żoną, z dziećmi, więc to już nie tylko chodzi o pomoc w znalezieniu (…) miejsca w akademiku, ale też w ogóle całego mieszkania, wynajęcia„.

Student z zagranicy to skarb dla uczelni i Lublina

Gdy w internecie w najlepsze trwa dyskusja na temat rzekomego wsparcia władz miasta dla studentów z Afryki, dziś po południu Ratusz zaprasza na konferencję prasową. W zapowiedzi czytamy, że obecni będą przedstawiciele lubelskich uczelni. I rzeczywiście ci stawiają się licznie. Ale na początku dyrektor Mariusz Sagan przedstawia kilka liczb:

  • W Lublinie jest 60 000 studentów.
  • Tych z zagranicy mamy 8 300 ze stu krajów.
  • Studentów z Afryki jest około 2000, co stanowi 3,5 proc. ogółu studiujących. 95 proc. z nich po studiach wraca do swoich ojczyzn, część przenosi się do innych krajów UE.
  • Studenci-obcokrajowcy zostawiają w Lublinie prawie 480 mln zł rocznie.

– To jest efekt celowej polityki od 15 lat – dodaje dyr. Sagan, podkreślając wpływ tej społeczności na życie – nie tylko gospodarcze. – To jest powód do dumy miasta, bo jesteśmy sytuowani w lidze uczelni ośrodków akademickich, europejskich czy światowych, które mają tak wysokie wskaźniki umiędzynarodowienia – mówi. I podkreśla, że współautorką tego sukcesu jest właśnie Wiktoria Herun, która od 15 lat zajmuje się w Ratuszu sprawami pozyskania studentów zagranicznych do Lublina.

W rundzie wypowiedzi przedstawicieli wyższych uczelni wszyscy właściwie mówią zgodnym głosem. Podkreślają ogromne znaczenie grupy studentów zagranicznych dla funkcjonowania wszystkich lubelskich szkół wyższych. – Dla nas jest to też wielka duma, że studenci różnych narodowości i różnego wyznania – mówię to jako przedstawicielka katolickiej uczelni – mają otwartą drogę do aplikowania, rekrutowania się na lubelskich i ogólnopolskich uczelniach – przyznaje prof. KUL Beata Piskorska, prorektor do spraw studentów i umiędzynarodowienia.

Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Chcielibyśmy, ażeby Lublin jako miasto otwarte na młodych ludzi z całego świata rozwijał się również w oparciu o to, że jest tu bezpiecznie. Jest tu wielokulturowo, ale jest to przede wszystkim dobre miejsce do studiowania, do pracy i do perspektyw dalszego rozwoju.

Maria Mazur, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji, prof. WSPA: – Mówimy jednym głosem – mówimy zdecydowanie NIE jeżeli chodzi o język nienawiści, który się pojawia w przestrzeni publicznej. Studenci zagraniczni nie są dodatkiem do naszej społeczności, tylko są jej taką kluczową częścią.

Doc. Henryk Stefanek, kanclerz i prezydent Akademii Wincentego Pola. – Dzięki tym, że studenci do nas w Lublinie w takiej większej ilości zaczęli przyjeżdżać od 2012 roku, udało nam się wybudować piękny gmach Centrum Nauk Medycznych, świetnie wyposażony, na poziomie uczelni zachodnich – mówi. I zaznacza, że wielu studentów z zagranicy to stypendyści ojczystych rządów, którzy zazwyczaj po zakończeniu nauki wracają do swoich domów.

img_7755
Przedstawiciele lubelskich uczelni i władz miasta przekonywali dzisiaj, że napływ studentów-obcokrajowców to same korzyści dla Lublina. Fot. Krzysztof Wiejak

Lublin nie pomaga w „mieszkalnictwie”

Gdy przyszedł czas na pytania, przedstawiciel prawicowej stacji wPolsce24, nawiązując do wypowiedzi Wiktorii Herun, zapytał wiceprezydenta Tomasza Fularę (KO), czy Ratusz organizuje pomoc dla studentów z Bangladeszu czy z Afryki i ile taka pomoc kosztuje.

Wiceprezydent stwierdził, że wypowiedź ta została wyrwana z kontekstu, ale jednocześnie zaznaczył: – Dementuję jakoby miasto Lublin ściągało rodziny i jakby włączało się w proces poszukiwania mieszkań dla całych rodzin i tego typu rzeczy – deklaruje Fulara.

A Maria Mazur z WSPiA dodała, że każda uczelnia ma swoje wypracowane programy wsparcia dla zagranicznych studentów. I odwołała się do prowadzonego przez Ratusz programu Study in Lublin oceniając, że nie ma tam zapisów dotyczących „mieszkalnictwa”.

Nie angażujmy polityki w festiwal

Przy okazji wpisu wspomnianego na początku Burnona Topoli pojawił się filmik reklamujący Africa Day Festival 2026, który w najbliższy weekend odbędzie się w Lublinie. Jednym z jego elementów są plenerowe koncerty i parada na Placu Litewskim. Zapytaliśmy, czy ktoś z występujących na konferencji prasowej weźmie udział w tym wydarzeniu. Rektor UMCS nie odpowiedział wprost, zaznaczając, że uczelnia „instytucjonalnie jest zaangażowana w część kulturalną wydarzenia poprzez udostępnienie przestrzeni akademickich”.

Na Africa Day Festival nie będzie Tomasza Fulary. – Wiem, że kiedyś ten event miał charakter bardzo zamknięty, w dużej mierze hermetyczny dla tego środowiska i z tego co wiem, było bezpiecznie. Zrobimy wszystko, żeby w Lublinie było bezpiecznie i taką mamy nadzieję, że będzie. Mamy tylko prośbę do państwa, żeby nie angażować polityki w tego typu eventy – zakończył.

Ale Ratusz będzie miał na festiwalu swojego przedstawiciela. Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy MIędzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, jasno zadeklarował: – Każda grupa, która chce – studiując, mieszkając – zorganizować swoje święto w sposób pokojowy, zawsze będzie mile widziana i zawsze jest częścią społeczności miasta. Ja osobiście wybieram się w piątek na otwarcie Africa Day.

50 komentarzy

  • Ekonom pisze:

    Różnorodność to bogactwo. Bez studentów z zagranicy lubelskie uczelnie musiałyby się zamykać!
    Mamy kryzys demograficzny i coraz więcej osób wyjeżdżających z Lublina i Lubelszczyzny już po szkole średniej.

  • Jacwar pisze:

    Oczywiście że są potrzebni. Nie ma tu obecnie żadnych problemów — chyba że sztucznie wywołanych przez prawicę

  • Senegalczyk pisze:

    Nie licząc pijanych Etiopczyków z Bolta… ale tak to bardzo w porządeczku

  • Rafał Mekler pisze:

    Tymczasem komunikat MSZ zarządzanego przez Sikorskiego, kolegę partyjnego Fulary:

    „Studenci zagraniczni, których liczba wzrosła w ostatnich latach nawet kilkunastokrotnie, pochodzą zaś w głównej mierze z państw trzecich charakteryzujących się wysokim ryzykiem migracyjnym.”

  • N pisze:

    Same baby prawie się wypowiadają, ale jak za dekadę zacznie się latanie z nożami po ulicach tak jak na zachodzie to pierwsze będą darły m***ę, niech ktoś coś z tym zrobi.

  • rapapasej pisze:

    Tolerujemy tylko turystów reszta to inwazja.

  • Romek pisze:

    Bzdury piszesz. Zamykać to mogłby się kiepskie szkółki, gdzie biorą chętnych jak leci, bo kasa się musi zgadzać, a nie dobre uczelnie na które zawsze jest mnóstwo kandydatów np. Uniwersytet Medyczny. Jak ci mało bogactwa to się przeprowadź do Sztokholmu.

  • Wroti pisze:

    Konfederacja to ta partia, która mówi, że obiady dla dzieci w szkołach nie mogą być bezpłatne, bo nie ma czegoś takiego jak bezpłatne bo to komunizm – a w następnym zdaniu domaga się bezpłatnych parkingów, bo SPP to zamordyzm? Ewidentnie jako mistrzowie logiki wszystko co mówią w sprawie legalnej (nielegalnej zresztą też) migracji trzyma się kupy… kupy śmiechu.

  • Ryś pisze:

    Africa day… ja…

  • Tim pisze:

    To nie są uczelnie tylko agencje wizowe legalizujące pobyt migrantom z Afryki pod przykrywką szkolnictwa. Jeśli działalność „uczelni” jest skierowana w 80 % do migrantów to powinna być zamknięta, bo żaden podmiot gospodarczy nie ma prawa szkodzić bezpieczeństwu narodowemu i spójności społecznej w celach zarobkowych.

  • cudzy nick pisze:

    Krzysztofie Bosaku, co z tobą nie tak?

  • hmmmm pisze:

    Nie dla islamizacji i afrykanizacji Polski. Lublinianie, co z wami jest nie tak, że zgadzacie się na taką politykę?

  • Polak ze szwecji pisze:

    Nie rozumiem, dla czego nie importują studentów z Holandii, Norwegii albo np. Hiszpanii? Dla czego akurat z Afryki?? Przecież w krajach Ewropejskich byłoby mnóstwo chętnych do przyjazdu i nauki?
    Przecież wiemy, jak to afrykańskie ubogacanie się kończy… wystarczy pojechać do sztokcholmu, lub paryża.

  • Inka pisze:

    Stop zatrudnieniu Ukraińców i obywateli innych państw w urzędach. Stop. Dość. Jak chcą pracować to nie muszą w instytucjach publicznych. I to nie jest dyskryminacja to jest podstawa państwowości.

  • Anonim pisze:

    a co mają mówić przedstawiciele uczelni?
    przecież dla nich to czysta kasa!
    dla pieniędzy zrobią wszystko!
    uczelnie i urzędnicy grają do jednej bramki więc będą mówić jednogłosem
    Zapytajcie zwykłych mieszkańców, co o tym wszystkim sądzą…

  • SUKCES GLOBALISTOW pisze:

    Sciągając trzeci świat, multikulti, murzynów,… nasze ośrodki pseudo naukowo-edukacyjne i pseudo samrządowe odnotowują międzynarodową DUMĘ, rośnie prestiż naszej „nauki”! No, brawo WY i waszej globalistycznej agendzie. NIe poziom nauczania, nie patenty, ale wieeeeeeeelka dziura zadłuzenia i tysiące obcych multikutli, wynarodowienie = to jest wg nich SUKCES, no brawo WY globalistyczne kundelki ! raz jeszcze!

  • jurek pisze:

    Ukrainka, która pracuje w lubelskim magistracie opowiedziała, jak do miasta spraszani są imigranci z rodzinami ponad 100 krajów świata, w tym z Afryki

  • Alex pisze:

    Wam ratusz opłacił ten tekst?

    Czy ktoś z redakcji stara się o jakiś bieda dyplom na wybranej uczelni? Przecież słuchanie Sagana czy Piskorskiej jest równie wartościowe co wypowiedzi Żuka i Stepaniuk.

    Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o asfalcie w Lublinie doskonale wie dlaczego i na jakich zasadach jest importowany. Owszem jest promil normalnych studentów, którzy po prostu się u nas uczą – ale 90% pigmentododatnich to somalijskie odpady, które nie kończa nawet jednego semestru, a za to dzięki którym codziennie mamy artykuł na Lublin112 z jakimś wypadkiem Ubera/Bolta. A to dopiero za dnia.

    Prawdziwe kokodżambo zaczyna się w weekendy, jak im się na Hempla zaczynają rączki kleić do kiedyś Polek – teraz częściej upadlinek. Lublin sam się skazuje na zagładę – a wy taką normalizacją problemu sami przykładacie do tego rękę.

  • R. pisze:

    To nie promil,
    Te same zajecia prowadze po polsku i po angielsku. w tej drugiej grupie: 50% to Afrykanie, 20% Azjaci i 30% UA+BY, poziom intelektualny chęc do uczenia,się znaczaco wyzsza niz PL. Dla PL wszysko powinno być zdalne, a egzamin ustny to abberracja i oskarzenia o mobning + wywolanie PTSD – tak! i obecnosc na poziomie ktory powinien noe pizwolic na klasyfikoeanie.
    Ale oczywiscie prawica ma,rację, zamknijmy wsxystko oproc monopolowych i Kosciołow, bedzie lepiej…
    Algorytmy oceny uczelni, rownież za min. Czarnka, promowaly i promują studentow z zagranicy. i nie chodzi tylko o czesne.

  • Piotr pisze:

    No tak z Polaków zrobiło się pracownika fizycznego w Belgii Holandii Anglii i innych krajach a kolorowy ma mieć wyższe wykształcenie

  • referendum pisze:

    Zamiast jęczeć na tym forum lepiej bierzcie się za organizację referendum. Czas odwołać prezydenta i RM. W Krakowie się udało to i u nas też.

  • Kon_z_Valony pisze:

    50% to Afrykanie, 20% Azjaci i 30% UA+BY, poziom intelektualny chęc do uczenia,się znaczaco wyzsza niz PL – wracaj na stepy, Mykola, tam wychwalaj swoich. Pisanie po polsku nie za dobrze ci idzie, mozna sie tylko domyslac, jak dukasz po angielsku na wykladach z kosmetologii w Wyzszej Szkole Robienia Halasu.

  • Ja pisze:

    Nie każdy głupek jest rasistą, ale każdy rasista to głupek.

  • Kon_z_Valony pisze:

    Lublin to dobre miejsce do studiowania, do pracy i do perspektyw dalszego rozwoju. – Smieszne uczelnie prywatyzuja zyski i uspoleczniaja koszty. Nie ma dnie, zeby „student” z Zimbabwe nie spowodowal wypadku. Wczoraj powoziles dwukolka z bananami, dzisiaj siedzisz za kolkiem samochodu! W Lublinie czeka sie kariera zawodowa! Naukowa zreszta tez, bo przy okazji zostaniesz magistrem.

    To jest powód do dumy miasta, bo jesteśmy sytuowani w lidze uczelni ośrodków akademickich, europejskich czy światowych, które mają tak wysokie wskaźniki umiędzynarodowienia – Lublin stal sie posmiewiskiem Polski. Komu zalezy na wysokim wskazniku umiedzynarodowienia? Co on w ogole przynosi poza pieniedzmi dla „uczelni”?? Wsrod pierwszych 500 uniwersytetow swiata jest tylko jeden (!) z Polski, wsrod 1000 – siedem. Oto miara wagi polskiej nauki, a nie jakies umiedzynarodowienie.

  • Krzyś pisze:

    „Wczoraj powoziles dwukolka z bananami, dzisiaj siedzisz za kolkiem samochodu!”
    No i co w tym złego? Ma nadal powozić dwukółką? To jest typowa polska zawiść: jak się komuś nie powodziło, to ma tak zostać.

  • cudzy nick pisze:

    Tak, studentów z Afryki jest u nas wielu. I wiecie co? To ludzie cisi i kulturalni. Wolę takich za sąsiadów, niż faszystów, którzy wylewają tutaj swoje frustracje.

  • Anonim pisze:

    Idioci usprawiedliwiający ściągnie osób z Afryki, sami powinni się tam przenieść, uwielbiacie w imię głupiej ideologi I poprawności politycznej doprowadzać do problemów, później udajecie że ich nie ma, a następnie okazuje się że już jest za późno. Zachód jak i inne państwa niczego was nie nauczyli, ale jak to napisał jeden wybitny poeta Polak głupi przed szkodą i po szkodzie, bo wy żadnych wniosków nie wyciągacie, idioci.
    A to jest to tych idiotów co piszą o faszystach I nazistach, wiecie co łączyło te 2 ideologię, to że ściągali sobie murzynów jak i chwalili islam, a Nazizm chciał się pozbyć Polaków i polskości, więc wy poprzez swoje niszczenie posmos i i polskiego narodu poprzez wymianę etniczną, sami jesteście nazistami, więc możecie sobie to wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi.

  • Planowa INWAZJA pisze:

    Dlaczego Redakcja Jawny musi się produkować i bronić multikulti, lgbt, antysejmityzm, itd. cały ten globalistyczny xxxxx?
    Dlatego: „Sfinansowano przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.

    Przeciez czarno na bialym widać, że pod różnymi płaszczykami ściągają i zalewają nas multikulti, ukrainą, itp. Osiedlają obcych w całej Polsce! To już są miliony!. Polaków z kol
    ei wypycha się z kraju..
 Ale taki był plan od wieków – w wykonaniu tzw. ”oligarchii globalistów kabaly” 

    = wynarodowiać narody,

    = likwidacja białego człowieka
    = rządy via kaganiec cyfryzacji
 i AI.
    To jest Technokratyczny NWO.

  • Zimbabwe_państwo_inspiracji pisze:

    Może tych rozgorączkowanych prawicowców stać na bilet gdziekolwiek do Europy zachodniej. Mi jako Polakowi ciężko uwierzyć by nasi rodacy byli aż tak bezdennie głupi i doprowadzili do tego samego co teraz się dzieje na postępowym zachodzie, ale jak widać prawicowcy nie mają tyle zaufania co ja.

  • Paweł pisze:

    Przestaję rozumieć obecną politykę rekrutacyjną KUL-u. Masowy napływ zagranicznych studentów i sytuacje, w których całe rodziny studiują razem na jednym roku, budzą poważne wątpliwości co do standardów i sensu takich „rodzinnych studiów”. Zamiast dbać o poziom edukacji, uczelnia zdaje się całkowicie ignorować długofalowe konsekwencje społeczne takich decyzji.Ukrainkę zwolinić i deportować na ukrainę tam niech zobie ciapatych sprowadza.Za rok będą sprowadzać inżynierów z Afganistanu i Iraku z flagą Państwa Islamskiego. Totalnie zero instynktu samozachowawczego lewacka logika w tym pustym łbie zrobiła salto. Można ich zameldować na majdanku są przygotowane mieszkania wraz do ogrzewaniem # zyć nie umierać .

  • nfmdn pisze:

    „Lublin to dobre miejsce do studiowania, do pracy i do perspektyw dalszego rozwoju. ”
    _
    Do pracy na magazynach w Sroktoteczkach przez nierzadko 6 dni w tygodniu za najniższą chciałeś napisać

  • nie-dla-izmów pisze:

    Święta prawda, nie po to nasi pradziadkowie walczyli z nazistowską nawałnicą, żeby potem takie plugastwo wyrastało w naszym własnym narodzie. Jeżeli ktoś się chce u nas kształcić i jeszcze za to płaci, bo bezpłatna edukacja na uczelni państwowej przysługuje tylko obywatelom, to chwała mu za to. Jeśli ktoś chce tu przyjechać i pracować i płacić podatki to jeszcze lepiej. Tacy imigranci przestrzegają prawa i starają się, jak mogą bo od tego zależy tu ich pobyt, utrzymanie wizy czy karty pobytu. Nie tak jak spora część naszych rodaków pasożytujących na socjalach i wygłaszających nacjonalistyczne hasła. Że im ktoś pracę zabrał… Chcesz lepszej pracy to się kształć albo chociaż bądź pracowity w tej prostej… zamiast się dziwić, że zatrudnią lepszego. Polska powinna być otwartym krajem tolerancji, gdzie każdy czuje się bezpiecznie.

  • mdmd pisze:

    ” Planowa INWAZJA pisze:
    26 maja 2026 o 19:41
    Dlaczego Redakcja Jawny musi się produkować i bronić multikulti, lgbt, antysejmityzm, itd. cały ten globalistyczny xxxxx?
    Dlatego: „Sfinansowano przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.”
    _
    _
    Na kilometr widać obronę Ratusza. Podobnie widać to w artykułach o prohibicji.
    Do tego dochodzi cenzura w komentarzach i znikanie z automatu komentarzy po 11-12 dniach od publikacji artykułu.
    Nie wierzę że JL by się przysłużył do referendum w Lublinie.
    Sprawa leży w mieszkańcach
    Dołożyli więcej kursów na paru liniach komunikacji miejskiej, żeby zamknąć ludzi, a na 160 nadal kursowanie niedzielę co 60 minut.

  • Onufry_Cielebąk pisze:

    A sio z tego Forum skrajne nacjonały!
    Obecność innych kultur wzbogaci Kozi Gród no i dużo kasy przy okazji wpadnie do kasy Miasta!

  • ndnx pisze:

    Do @planowa inwazja
    W czym Ci AI przeszkadza?
    A fakt że JL stosuje poprawność polityczną nie dziwi. Nie zawsze są niezależni.

  • xd pisze:

    Mój kom sprzed 16:00 – no nie ma rzecz jasna!!!
    _
    PS. W tym proratuszowym artykule napisano coś takiego:
    _
    „Zaczął wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, a potem fala hejtu przelała się przez internet. Prawica krytykuje władze Lublina za rzekome wspieranie osiedlania się studentów z Afryki wraz z rodzinami. Ratusz odpiera atak wspólną konferencją prasową z władzami lubelskich uczelni. Ci podkreślają, że obecność studentów-obcokrajowców to okazja do rozwoju uczelni i miasta.”
    _
    Ale już nie przytoczono, co powiedział Mekler:
    Mekler podkreślił, że „Nie jest tak, że my w odrzucamy jakąkolwiek imigrację”. Jako pozytywny przykład wymienił Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. (…)

  • tyson pisze:

    Dokładnie tak samo się to zaczynało w krajach zachodnich gdzie dziś kobiety boją się wychodzić po zmroku z domu. Idziemy tą samą ścieżką.

  • Jan.Cielebąk pisze:

    Wstyd, wstyd za tych co szczują na ludzi o innych odcieniach skóry.
    Wnoszą oni dużo wartości dodanej do Koziego Grodu, poznajemy inne kultury oraz co istotne, Budżet Miasta zyskuje !

  • panbuk pisze:

    To jest jakieś absolutnie chore. Polskie uczelnie powinny być dla Polaków. I Jakim prawem oni ściągają całe rodziny tutaj?

  • pan_bucek pisze:

    Widzę cenzura działa. Nic przeciwko murzynom nie można napisać.

  • Kini pisze:

    Jak rozumiem, studenci z Afryki sami oplacaja swoj pobyt i studia w Lublinie? A panstwo polskie wydaje im wizy po sprawdzeniu, czy maja srodki na oplacenie studiow i pobytu u nas?

  • Polak Patriota pisze:

    wszyscy won! precz z popisem! Jak durne baby chcą murzynów to niech se jadą do afryki!!

  • Toruń9996 pisze:

    Większość z was za pieniądze, by się sprzedała jak (proszę tutaj dodać odpowiednie słowo) Po co wynajmujecie im mieszkania? Nie chcecie multikulti, a sami barany ściągacie sobie na plecy ten ciężar jak na zachodzie. To, że sprzedajne kukiełki rządzą w urzędach i rządzie to jasne, ale po co barany pomagacie tym szabesgojom w zalewie Polski innymi rasami i mixie społecznym?

  • Wrocilem Z UK pisze:

    Mieszkalem w UK przez ponad 20 lat I w zeszlym Roku wrocilismy z rodzina do Polski, Lublin. Jednym z powodow bylo bezpieczenstwo, w miejscu gdzie mieszkalismy bylo bezpieczenie do czasu kiedy dzieci nie zaczely jezdzic na hulajnogach w kominiarkach z nozami w reku. Niestety tam nie mogli sobie z tym poradzic. W szkole moj syn dostawal pogrozki od dzieci o ciemnej karnacji w kominiarkach z nozem w reku, bylo to raportowane do szkoly ale nie mogli sobie z tym poradzic. Ciesze sie ze wrocilismy I mam nadzieje ze u nas nie bedzie takiego balaganu

  • Anonim pisze:

    Do tych co piszą, że to „planowana inwazja” i celowa „podmiana ludności przez globalistów” mam pytanie:

    Ilu z was chce mieć dzieci i ilu z was decyduje się na zakładanie rodzin wielodzietnych? Bo jeśli rozumiem, że wy nie chcecie mieć dzieci i decydujecie się na emigrację za granicę to nie dziwcie się, że widzicie coraz więcej imigrantów. To wy się sami podmieniacie i tworzycie taką przyszłość. Jesteście jak rosyjskie elity, które z jednej strony mówią, że zachód upada, a z drugiej te same elity wychowują dzieci za granicą bez kontaktu z rosyjską kulturą w prestiżowych zachodnich szkołach i dzielnicach luksusu, gdzie są same drogie samochody i torebki. Dokładnie tak się zachowujecie i teraz swoją nieudolność życiową próbujecie zwalić na bogu ducha winnych migrantów, którzy nikomu nic nie zrobili. Wasz luksus i wygoda skończy się, kiedy wy czujecie się zagrożeni. Przemyślicie wasze zachowanie i przestańcie pisać głupoty. Tu nie chodzi o tych migrantów z zachodu, którzy nie umieją się zachować i doprowadzają do problemów. Tu chodzi o was, bo to wy sprawiacie większe problemy, niż oni.

  • Krzyś pisze:

    Właśnie. Jak już się obawiacie konkurencji z Afryki, to może sami zaczęlibyście się kształcić.

  • As pisze:

    Cos się wam ekonomie przekaz nie spina . Raz twierdzicie że wszystko rośnie jak na drożdżach dzięki waszemu guru Żukowi . Już nie patrząc że to wszystko wynika tylko z długów i patodeweloperki a teraz że dzięki studentom z Afryki. To po co się ograniczać . Wpuscmy ich 100 tys z rodzinami i zróbmy z Lublina druga Marsylię

  • kek pisze:

    Tak tak murzyni fajnie, ale mówi to pani ukra, która jest szefową imigracji w magisaracie, kręci na tym lody sama, bo se otworzyła biuro i sama ściąga. Proszę wrócić do siebie na ukrainę i tam ściągać, tam będą bardziej potrzebni do odbudowy kraju. A przez to, że teraz tyle tutaj multikulti, to Polska rodzina, a co dopiero osoby bez partnerów, nie są w stanie znaleźć mieszkania bo nie opłaca się im wynajmować. To jest skandal.

  • As pisze:

    Krzysiu tu nie problem w nauce tych młodych ludzi a tym że ściągają całe rodziny i nikt i nic tego nie kontroluje . Będziesz miał niedługo Paryż za oknem i na ulicach i jeszcze wymieszany z Ukraińcami… Dzięki Żuk

  • Anonim pisze:

    Na szczęście tu jest bida i po studiach będą wyjeżdżać do bogatszych miast

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *