Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  02.06.2020 14:16

Budżety obywatelskie w zamrażarce

Udostępnij

Ustawa o samorządzie gminnym nakazuje przeprowadzić budżet obywatelski w miastach na prawach powiatu. W Chełmie i Zamościu już ruszył nabór projektów. Pozostałe miasta nie spieszą się z jego rozpoczęciem.

W Lublinie wszystko gotowe, brakuje tylko decyzji prezydenta

15 maja prezydent powołał zespół zadaniowy ds. budżetu obywatelskiego. Przewodniczącym został – tak jak w poprzednim roku – Piotr Choroś – dyrektor Biura Partycypacji. Jednym z zadań zespołu jest przygotowanie procedury Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, procedura jest już gotowa. Budżet obywatelski czeka już tylko na decyzję prezydenta.

– Trwają ostatnie analizy finansowe związane z przyszłorocznym budżetem obywatelskim i niedługo nabór zostanie ogłoszony – wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Biała Podlaska

W ubiegłym roku nabór projektów odbywał się w czerwcu a głosowanie na przełomie sierpnia i września. Na stronie budżetu obywatelskiego nie ma żadnych aktualności o tegorocznym naborze.

Dopiero wczoraj miejscy radni debatowali na temat tego jak ma wyglądać tegoroczna edycja. Największe emocje wzbudzał podział miasta na obszary.

Do 10 lipca nabór projektów w Chełmie

Od 5 czerwca do 10 lipca swoje pomysły mogą zgłaszać mieszkańcy Chełma. Projekty muszą być zgłoszone na odpowiednich formularzach, za pośrednictwem strony internetowej lub w wersji papierowej. Do zgłoszenia należy załączyć podpisy min. 2 mieszkańców, w tym autora projektu.

Głosowanie odbędzie się w dniach od 7 do 11 września. Do dyspozycji mieszkańców jest 2,5 mln zł.

Zamość – budżet obywatelski rusza po fazie zamrożenia

Urząd miasta w Zamościu jeszcze w marcu wstrzymał realizację budżetu obywatelskiego. Zapowiadał, że procedura zostanie wznowiona, ale dopiero po odwołaniu stanu epidemii. W dniu 13 maja prezydent wznowił procedurę. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do 22 czerwca.

Przy czym, dla zachowania ostrożności, projekty należy składać elektronicznie (wyjątkowo w formie papierowej) a poparcia można udzielić poprzez epuap.

W Puławach budżet obywatelski odłożony na rok

Puławy nie są miastem na prawach powiatu, dlatego w ich przypadku budżet obywatelski nie jest obligatoryjny. Władze miasta tłumacząc decyzję troską o mieszkańców i przedsiębiorców, zrezygnowały z budżetu obywatelskiego a realizacja czterech projektów wybranych w zeszłym roku zostanie przesunięta na rok 2021. – Wszyscy jesteśmy zmuszeni szukać oszczędności i minimalizować skutki kryzysu w miarę możliwości. Zamrożenie realizacji czterech projektów z BO to oszczędność rzędu 1 300 000 zł., które możemy przesunąć na ratowanie lokalne firmy i miejsc pracy – czytamy na stronie urzędu miasta.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *