Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  19.03.2023

Budżet Obywatelski 2022: wiemy co udało się zrealizować (pełna lista w artykule)

Udostępnij

W Budżecie Obywatelskim co roku mieszkańcy mogą decydować o wydatkowaniu części miejskiego budżetu. Teoretycznie projekty powinny być zrealizowane w ciągu roku. W zeszłym roku udało się to w przypadku 68% projektów.

Miesiąc temu miejscy urzędnicy ogłaszali 10. urodziny Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. – W edycjach od I (2015) do VIII (2022) do realizacji skierowano 290 projektów na kwotę blisko 110 mln zł. Do tej pory na Budżet Obywatelski Miasto wydało ponad 93,6 mln zł. Zrealizowano 255 projektów – chwaliła Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza. Przyznaję: 85% realizacji to całkiem niezły wynik… choć wolą ustawodawcy było by urzędnicy realizowali wszystkie projekty wskazane przez mieszkańców.

Przy tej okazji poprosiłem urzędników o sprawozdanie z realizacji zeszłorocznych projektów. Tutaj nie jest tak różowo.

Udało się 28 z 41 projektów

Sukcesem zakończyła się realizacja projektów ogólnomiejskich nie inwestycyjnych. Zrealizowano wszystkie sześć: jeden dot. odkomarzania miasta, dwa dotyczące zajęć sportowych dla mieszkańców oraz trzy dotyczące zwierząt. Projekty sportowe z BO od lat zlecane są miejskim organizacjom pozarządowym, które realizują je sprawnie i terminowo. W zeszłym roku realizowała je Organizacja Środowiskowa AZS Województwa Lubelskiego. Umowy na 400 tys. zł podpisano jeszcze w styczniu.

Gorzej poszła realizacja projektów dzielnicowych. Tych udało się zrealizować 22 na 32. Drogi rowerowe na Abramowickiej i Solidarności, nowe drzewa na Ponikwodzie i Kalinowszczyźnie czy remonty ulic Kawaleryjskiej (Czuby), Junoszy (Wieniawa), Furmańskiej (Stare Miasto) i Perłowej (Czuby Południowe) to przykładowe projekty, które już zrealizowano (pełna lista na końcu artykułu).

Przeglądając listę zrealizowanych projektów widać, że za realizację większości odpowiadał Zarząd Dróg i Mostów. Jednocześnie ZDiM wszedł w 2023 rok z zaległym jednym projektem dot. oświetlenia Nałkowskich… który jest już realizowany. Szczere gratulacje za efektywność!

Na co czekają dzielnice?

Spośród 13 zaległych projektów, niektóre miały sporego pecha. Na Sławinku nie powstanie przystanek, gdyż koszt jego budowy okazał się zbyt duży. Podobnie w przypadku Centrum Aktywności Sportowej na Bronowicach, w ramach, którego miała powstać bieżnia w Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. Słowiczej. Pecha maja też mieszkańcy Felina, gdzie przetarg na Park Centralny na Felinie – etap III zakończył się zbyt drogimi ofertami. O niecałe 15%. Choć były też oferty tańsze, które z powodów formalnych odpadły. Z tego powodu urzędnicy zdecydowali się, że zamiast dołożyć powtórzą przetarg.

Pecha miały też projekty Zielony Wąwóz na Czechowie (Południowym) i skwer do rekreacji dla Lublinian oraz Naturalny Plac Zabaw w Parku Czechów (Północny). Oba miała zaprojektować firma BOGUSZ STUDIO Architektura Krajobrazu. Choć zlecenie w tym zakresie firma otrzymała w kwietniu zeszłego roku, to do tej pory nie udało się ich zrealizować. – Biuro projektowe dostarczyło dokumentację z opóźnieniem, obecnie jest weryfikowana, a uwagi zostaną przekazane projektantom celem naniesienia poprawek – czytamy w sprawozdaniu (aktualnym na 1.02.2023). Podobnego pecha mieli mieszkańcy Szerokiego. Tam realizację projektu Active & Fit – Szerokie opóźnia wykonawca dokumentacji Przedsiębiorstwo Budowlane „Abacus” Piotr Józefczuk. Ta firma zlecenie otrzymała w maju zeszłego roku.

Zielone Śródmieście – poprawa warunków życiowych drzew ma być realizowana jesienią tego roku. Jesień to okres, w którym realizuje się nasadzenia. Dlaczego projektu nie udało się zrealizować w zeszłym roku? Urzędnicy tłumaczą opóźnienia skomplikowanym charakterem zadania: koniecznością szerokich analiz i uzgodnień.

Teren rekreacyjno-sportowy dla mieszkańców dzielnicy Głusk jeszcze nie powstał. Przez rok udało się opracować wstępną koncepcję. Co jednak dziwi, gdyż umowę na jego realizację podpisano dopiero we wrześniu. Do połowy tego roku ma być gotowy projekt budowlany. Łącznie dokumentacja projektowa pochłonie 60 tys. zł z 350 tys. zł, które projekt wygrał.

Plac zabaw na Węglinie Południowym miał być ukończony do końca lutego tego roku. Zima jednak zaskoczyła budowlańców. Plac ma być ukończony w najbliższym czasie. Tutaj także umowę podpisano dopiero w sierpniu.

Duże projekty czekają na realizację

W zeszłym roku nie udało się zrealizować żadnego z trzech projektów ogólnomiejskich inwestycyjnych.

Najmniejszy, Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – etap II, ostatecznie realizować ma MOSiR. Prawie cały rok zajęło urzędnikom analizowanie czy środki MOSiRowi można przekazać w formie dokapitalizowania. Ostatecznie pozytywna decyzja zapadła w październiku. – Aktualnie opracowywany jest opis przedmiotu zamówienia, na przełomie stycznia i lutego 2023 roku rozesłane zostaną zapytania ofertowe na wykonanie dokumentacji projektowej – napisano w sprawozdaniu.

Tu na razie jest parkingowisko, ale będzie boisko. Tu powstaną Boiska na piątkę.

Dla Boisk na piątkę, czyli budowy boisk przy V LO, przez rok udało się opracować dokumentację projektową oraz ogłosić przetarg na budowę. Boiska mają być gotowe na początek roku szkolnego 2023. Choć projekt powinien być realizowany w kwocie 1 000 000 zł, to jego realizacja ma pochłonąć 1,18 mln zł, czyli o 18% więcej. Tym samym projekt trafił do elitarnego grona projektów, do których w niewiadomym trybie dołożono. O innych takich przykładach pisaliśmy w poniższym artykule.

Jednym szybko, drugim wcale

Na podobną przychylność nie może liczyć trzeci duży projekt: Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury: wymiana nawierzchni Alei Miast Partnerskich na odcinku od placu zabaw Wąwóz LSM do ul. Nadbystrzyckiej. Pozwolenia na jego budowę wydano we wrześniu 2022 roku – miesiąc później niż dla Boisk na piątkę. Mimo to do dziś nie ogłoszono przetargu. Teoretycznie ma być ogłoszony do końca marca. W przypadku piątki przetarg ogłoszono w grudniu, a rozstrzygnięto go miesiąc temu.

Co więcej Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury to już trzeci zaległy projekt na modernizację wąwozu. Podobny projekt wygrał też w zeszłym roku (to czwarty taki projekt). Łącznie na realizację projektów w wąwozie Rury urzędnicy powinni przeznaczyć 4,7 mln zł. Nie uwzględniając inflacji. Planują przeznaczyć tylko 3,4 mln zł. W tym roku urzędnicy planują ogłosić przetarg na realizację 2 z 3 etapów modernizacji wąwozu. Prace wyceniają na 1,6 mln zł… choć dwa ostatnie projekty wygrały 2,0 mln zł.

Szerzej o modernizacji wąwozu na Rurach pisaliśmy tutaj:


Poziom realizacji projektów

Tutaj lista w arkuszu kalkulacyjnym.

stan_realizacji_bo2022_stan_na_1.02.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły