Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  12.11.2020

Budżet Obywatelski 2021 – wyniki, statystyki

Udostępnij

Mieszkańcy po raz siódmy podzielili środki w ramach Budżetu Obywatelskiego. O losie 12,5 milionów złotych zadecydowało niewiele ponad 18 tys. mieszkańców. To najmniej od wielu lat!

Szczegółowe wyniki dostępne na stronie urzędu: https://lublin.budzet-obywatelski.eu/wyniki. My wolimy do nich podejść statystycznie;-)

Budżet Obywatelski to narzędzie, w ramach którego mieszkańcy sami decydują na co przeznaczyć część budżetu miasta. Każdy może zgłosić projekt lub wybrać spośród zgłoszonych projektów. Głosować można było w formie papierowej lub przez internet. Tą druga opcję wybrało prawie 94% głosujących. Papierowo zagłosowało niewiele ponad tysiąc mieszkańców. W tym roku było to utrudnione także z powodu na COVID – część punktów do głosowania nie działało.

Czy wykluczyło to osoby starsze? Rok temu wśród osób 60+, przez internet zagłosowały trzy na cztery osoby. Podkreślić jednak należy, że osoby 60+ stanowią aż 25% mieszkańców Lublina, a w Budżecie Obywatelskim grupa ta stanowiła tylko 16%. W tym roku urząd nie udostępnił takich statystyk. W Budżecie Obywatelskim nie widać jednak projektów adresowanych do tej grupy mieszkanców.

Projekty dzielnicowe

W każdej z dzielnic wybrany mógł być jeden projekt o wartości do 350 tys. zł (rok temu było to tylko 300 tys. zł). Na Wrotkowie nie można było wybierać projektów, bo żaden nie przeszedł oceny formalnej. Mieszkańcy 8 dzielnic nie mieli dużego wyboru, bo przez sito oceny formalnej przeszło po jednym projekcie. Nie oznaczało to, że będą automatycznie realizowane – projekty musiało poprzeć minimum 100 osób. Najmniej głosów, kolejny rok z rzędu, otrzymał projekt z dzielnicy Hajdów – Zadębie – 131 głosów. Najwięcej projekty z Czubów – Południowych – 1449 głosów i Północnych – 1873 głosów. Także rok temu dzielnice te przodowały.

Spośród wybranych do realizacji 31 projektów dzielnicowych (na niektórych dzielnicach wybrano więcej niż dwa projekty) największą popularnością cieszyły się projekty dot. modernizacji dróg – z perspektywy kierowców, ale też pieszych, rowerzystów. Takich projektów było aż 19! Siedem z nich dotyczyło budowy jezdni czy parkingów. Tyle samo projektów dotyczyło potrzeb pieszych lub rowerzystów. Łącznie daje to 21 projektów, ale 2 z nich dotyczą zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Dużą popularnością cieszyły się też projekty dot. budowy oświetlenia czy budowy obiektów sportowych (po 5 projektów). W porównaniu do zeszłego roku widać znacząco wzrost projektów dot. pieszych i rowerzystów – rok temu było ich tylko 4, w tym roku już 12! Co ciekawe w tym roku najtańszy zwycięski projekt kosztuje tyko 10 tys. zł. Jest bardzo konkretny: Nasadzenie dwóch drzew przy ulicy Zesłańców Sybiru na pasie zieleni po stronie Centrum Kultury oraz jednego drzewa przy ulicy Ewangelickiej w miejscu po wyciętym lata temu drzewie. Pierwotnie projekt zakładał więcej lokalizacji, jednak te zostały negatywnie ocenione. Mimo to projekt zajął pierwsze miejsce w dzielnicy Śródmieście. Zagłosowało na niego ponad 500 osób!

Projekty ogólnomiejskie

Mieszkańcy mogli głosować na projekty ogólnomiejskie – dotyczące budowy infrastruktury o wartości do 1,5 mln zł (to o 0,3 mln zł więcej niż przed rokiem) lub niedotyczące infrastruktury o wartości do 200 tys. zł (to o 100 tys. zł mniej niż przed rokiem). W związku z przeznaczeniem większych środków na projekty dzielnicowe, z projektów ogólnomiejskich zrealizowane będą tylko dwa projekty infrastrukturalne (rok temu było ich aż pięć): O-3. Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian, na którego zagłosowało aż 3729 osób oraz O-16. Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza – drzewa dla każdej dzielnicy, który poparło 2238 osób. Pierwszy projekt był z sukcesem zgłaszany w poprzednich latach (jako dzielnicowy, rok temu także jako ogólnomiejski, jednak był pierwszy pod kreską), drugi w podobnej formie (jako ogólnomiejski, jednak w kwocie 300 tys. zł).

W tym roku zwycięskie projekty zdeklasowały rywali – w zeszłym roku o wygranej decydowało kilka głosów, w tym roku – ponad pół tysiąca!

Spośród projektów niedotyczących infrastruktury mieszkańcy wybrali:
– projekty zwalczające komary – jeden naturalnie przy pomocy ptaków-jeżyków, drogi przy pomocy oprysków (łącznie dwa projekty),
– projekty dot. organizowanie nieodpłatnych zajęć sportowych (łącznie 2 projekty),
– projekty dot. nieodpłatnego chipowania i kastracji zwierząt oraz edukacji w zakresie sprzątania po czworonogach i praw zwierząt (łącznie 2 projekty),
– kontynuację projektu Rezerwat Dzikich Dzieci.

Garść statystyk

W tegorocznym budżecie zgłoszono dużo mniej projektów niż do tej pory: tylko 156 projektów, z czego aż 40% zostało odrzuconych na etapie oceny formalnej. W efekcie z projektów poddanych do głosowania praktycznie co drugi trafi do realizacji. Głosowało 18 244 osoby. Choć każdy mógł zagłosować na dwa projekty małe i dwa projekty duże to oddano tylko 57 314 głosów, czyli średnio na 3,1415 projektów (inaczej mówiąc, w przybliżeniu na π projektów). Mieszkańcy chętniej głosowali na projekty dzielnicowe, w których oddali o 1558 więcej głosów. Głosujący przez internet wciąż chętniej wybierają komputer, ale głosujących z urządzeń mobilnych było aż 41% z głosujących internetowo. Najwięcej głosów oddano w ostatnie dwa dni głosowania (wtorek i środa), łącznie tego dnia spłynęło 40% głosów oddanych przez internet, z czego samego ostatnio dnia oddane co czwarty głos! W Budżecie Obywatelskim większy udział wzięły kobiety – oddały aż 55% głosów… choć nie powinno to dziwić, bo w Lublinie większość mieszkańców to mieszkanki. Na koniec 2019 roku panie stanowiły 53,9% osób zamieszkujących Lublin (dane GUS).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…